Биљана Шахримањан Обрадовић из Центра за стратешку анализу изјавила је да на основу разговора које је имала у Вашингтону и Њујорку сматра да администрација Доналда Трампа неће мењати политку према Србији и Западном Балкану.
Она додаје и да ће се администрација новоизабраног председника САД активније укјучити у настојања да регион удје у ЕУ.
„Разговарајући са њиховим званичницима у разним институцијама, најважнијим на целом свету, закључила сам да су става да неће мењати политику ка Србији и Западном Балкану и да ће се активније укључити у напоре да наш регион удје у ЕУ невезано за то ко ће бити на челу Америке“, казала је она у уторак за Тањуг и додала да је САД у интересу да се цео регион интегрише у ЕУ.
Каже да сматра да доласком 47. председника у Белу кућу неће доћи до отопљавања односа Русије и САД или укидања одређених санкција, што се види, истиче, према односу какав је Трамп имао према Русији у првом мандату.
„Сада Трамп може да има само још гори однос, зато што се све што је говорио и на шта је упозоравао Европу остварило јер га Европа није слушала“, рекла је она и оценила да Трампов став може да буде само ригорознији.
Каже да се нова администрација, сходно предизборном обећању Трампа да ће решити сукоб на линији Русија-Украјина за 24 сата, дала у посао до 20. јануара зато што цео свет гледа у њега и поставља питање да ли може то да учини.
Наводи да се и страни и српски аналитичари слажу у оцени да ће и руска и украјинска војска до 20. јануара максимално искористити време за жестоке борбе јер не знају шта ће бити.
На питање како види исход односа након доласка Трампа и за Европу и за Украјину и за Русију, каже да ни Европа ни Америка неће желети да се медјусобно удаљавају.
„Што се тиче читаве ситуације са Европом, она засигурно неће хтети да се удаљава од Америке или да се осамостаљује, зато што је Европа јака све док има Америку као савезника. Ни САД се неће удаљавати од Европе, јер највећи број чланица у НАТО-у јесу европске земље“, рекла је она и навела да Америка шири свој утицај управо кроз НАТО и савезнике јачањем војске, економије, здравства, образовања.
Покушаће, како додаје, да приволе и нове земље да буду део НАТО-а, па и на Западном Балкану.
„Мислим да ће бити неких иницијатива од стране републиканаца, да се и неке земље још са ЗБ прикључе НАТО, зато што је појединим земљама пут ка ЕУ ишао преко НАТО-а, јер су реформе исте“, навела је Шахримањан.
Каже и да сматра да је након избора Трампа за председника САД Русија „мало у ребусу“, јер су са Џозефом Бајденом и демократама били сигури на чему су.
„Знали су да НАТО чизма неће крочити на руску територију или на украјинску, да неће бити одобрене далекодометне ракете у дубинама руске територије, док са Трампом нису“, рекла је она и указала на то да Москва не зна који ће Трампови људи доносити одлуке и шта ће предлагати, шта ће одобрити, да ли ће посегнути за свим оним за чим демократе нису.