Прочитај ми чланак

ОТРОВНЕ ЈАМЕ и даље у Јадру – Влада и Рио Тинто „перу руке“ уместо да санирају

0

Влада Србије нема намеру да испуни захтев активиста и мештана из долине Јадра и санира токсичне бушотине које су остале након ископавања због истраживања литијума, јер је, како кажу, у питању “приватно власништво” “Рио Тинта”. Истовремено, нема ни гаранција да ће земљиште од грађевинског поново постати пољопривредно.

Влада Републике Србије укинула је све договоре са Рио Тинтом, избацила их из просторног плана, а премијерка Ана Брнабић више пута је инсистирала да је “стављена тачка” на ту причу. Одржан је И састанак са мештанима, а еколошки активисти преузели су из Владе Србије комплетну документацију која садржи све потенцијалне уговоре И договоре.И поред тога, дилема И питања је пуно, а главна су да ли је садашња Влада стварно дошла главе Рио Тинту, али И шта ће се догодити са преосталом инфраструктуром И бушотинама који су остали.

У Горњим Недељицама Рио Тинто иза себе је оставио 528 бушотина, а о почетку њиховог уклањања, као И о читавом том процесу – мало се зна. Златко Кокановић испред удружења “Не дамо Јадар” у изјави за Нову каже да још увек немају детаљније информације, али да су премијерки поставили јасно и директно питање.

“Питали смо премијерку: ко ће нама гарантовати да је све како треба, ко ће уклонити бушотине? Наша деца сигурно не треба их гледају”, напомиње Кокановић.

На питања мештана И еколошких активиста премијерка је одговорила пребацивањем одговорности на “Рио Саву”, наводећи да је откупљена земља у Горњим Недељицама приватно власништво и да држава ту ништа не може.

“Ми мештани планирамо да се окупимо иу потражимо субвенције од државе како бисмо ту земљу могли да откупимо”, наводи Кокановић.

Истражно право на подручју Горњих Недељица у новембру прошле године потраживала је и фирма “Волт” – тако кажу активисти – али је премијерка мештанима и еколошким активистима обећала да потребне дозволе неће добити.

Шта ће бити са земљиштем?

Влада Републике Србије укинула је све уредбе које су раније донете, па самим тим и ону која пољопривредно земљиште претвара у земљиште за грађевинску намену, нада да ће на читавом потезу који је обухваћен постојећом инфраструктором, ускоро бујати пољопривредне културе постоји, али тиња попут пламена, каже Златко Кокановић, који додаје:

“Док све што је речено не буде испуњено И док не буде спроведено у дело, нада ће постојати, али ће бити тиха, јер живимо у држави у којој се ништа не зна”

Одлуку о пренамени земљишта донела је општина Лозница ,а како је Цинс раније писао, трошкове пренамене сносила је компанија Рио Тинто која у том тренутку није била власник земљишта.

Општина је, у међувремену, у децембру прошле године на седници по хитном поступку ставила ван снаге одлуку о доношењу Просторног плана тог града којим је била предвиђена изградња рудника литијума у том крају. Поводом уклањања спорне инфраструктуре, као и сношењу трошкова за поменути процес, Нова је послала званични допис и Министарству заштите животне средине, али се нису огласили.

О одлуци о “протеривању” Рио Тинта из Србије правник Слободан Дилетић каже да се ради о својеврсном “изборном интермецу” и да до уклањања бушотина неће доћи, јер је сама уредба која је донета – правно фелерична. Дилетић пажњу скреће на Уставни суд, који, сматра, и ову одлуку о “протеривању” “Рио Тинта” може да обори због неправилности у процедурама, о којима је раније било речи.