Опозиција је предала Скупштини Предлог закона о заступању и заштити државних интереса Србије на Косову и Метохији. Овај предлог има пет тачака, а требало би да омогући јавности пун увид у све детаље преговора с Приштином.
Укупно 90 посланика потписало је захтев за сазивање ванредне седнице Скупштине Србије о Косову. Поред овог захтева, Скупштини је предат и Предлог закона о заступању и заштити државних интереса Србије на Косову и Метохији. Овлашћени предлагач је председник Новог ДСС Милош Јовановић.
Једина опозициона странка која потписом није подржала овај предлог закона јесте Зелено-леви фронт. Разлог је, како су навели, низ грешака у предложеном тексту.
Сам Предлог закона садржи пет тачака.
Главни захтев је онај предвиђен чланом 2, који подразумева да Влада почне да подноси Скупштини извештај о предузетим правним и политичким мерама којима се заступају и штите државни интереси Републике Србије на Косову и Метохији у свим унутрашњим и спољним политичким односима.
“Влада подноси Народној скупштини извештај по сопственој иницијативи, а најмање једном у три месеца”, наводи се у предлогу.
Предвиђена је могућност и да Влада подноси Народној скупштини извештај и на захтев најмање 60 народних посланика.
“Извештај Владе ставља се на дневни ред прве наредне седнице Наредне скупштине, која се мора одржати најкасније 15 дана од подношења захтева. Народна скупштина разматра и усваја извештај”, наводи се у члану 2.
У члану 3 пише следеће:
“Пред сваке преговоре или други облик разговора с представницима привремених институција самоуправе у Приштини, Влада подноси Народној скупштини предлог одлуке који садржи политичку платформу за преговоре, односно други облик разговора. На поступак доношења одлуке сходно се примењују одредбе Пословника Народне скупштине о поступку за доношење закона”.
Последњим чланом је предвиђено да закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном гласнику РС“.
Захтев за одржавање ванредне седнице о Косову уследио је након последњих дешавања, када је Приштина фактички преузела управљање општинама на северу КиМ.
Међутим, то је била само кап која је прелила чашу.
Вучић грубо прекршио Устав
Потпредседник Новог ДСС Предраг Марсенић недавно је у интервјуу за Нову рекао да је под овом влашћу на КиМ дошло до праве катастрофе.
“Након Бриселског споразума из 2013. године, којим је власт постепено предавала српске институције на северу КиМ, пре свега судство, полицију, електроенергетски систем, на ред је дошао и тзв. Француско – немачки споразум и Споразум из Охрида – имплементациони анекс, којима Србија признаје документе, националне симболе, пасоше, дипломе и таблице своје јужне покрајине, затим територијални интегритет, суверенитет и не противи се чланству Косова у било којој међународној организацији”, рекао је Марсенић и додао:
“Све обавезе које проистичу из ових споразума, Александар Вучић је прихватио и тиме грубо прекршио Устав Србије али пре свега преварио српски народ на КиМ и довео их у изузетно тешку ситуацију. Сетите се само шта је све причао, колико их је лагао на састанцима, колико им је обећавао да ће Србија реаговати, да ће постати вукови ако их неко буде ловио као зечеве. На крају се он претворио у зеца, који пече палачинке на безбедно удаљеном месту, у тренутку кад се на КиМ дешава катастрофа”.