Прочитај ми чланак

Нова хапшења иду наруку Весићу, Танасковићевој и Вучићевој тврдњи…

0

Након што је председник републике недавно изјавио да је за пад надстрешнице и погибију 15 људи на новосадској Железничкој станици „крива струка, а не корупција“, главни тужилац београдског ВЈТ, који последњих дана, такође по најави председника, спроводи „жестоку борбу против корупције“, одлучио је да поново искорачи из зоне сопствене надлежности и умеша се и у овај случај и то - хапшењем још четири особе. Утисак јавности да је Стефановић овим директно атаковао на оптужницу новосадског ВЈТ, те да се иза свега крије покушај да се одговорност оптужених функционера СНС пребаци на „нове ликове“, а које би председник у слободном говору назвао „стручњацима“, додатно је појачало саопштење ВЈТ у Новом Саду. Но, то је био тек почетак…

Стефановићева одлука да се умеша у истрагу пада надстрешнице на новосадској Железничкој станици, као и да наложи хапшење Слободанке Катанић, менаџерке „Инфраструктуре железнице Србије“ (ИЖС), као и још троје чланова Комисије за технички преглед, покренула је јуче бројне контроверзе у правосуђу, али и јавности. После неубедљивих објашњења о томе како је у Београду успоставио надлежност за догађај у Новом Саду, отворено је више питања, која су, бар засад, остала без одговора.

Најпре, зашто Стефановић покреће засебни поступак, мимо оног који води новосадски ВЈТ, а које по природи ствари има „стварну надлежност“ у случају новосадске трагедије. Нејасно је и зашто поступа супротно наредби врховне тужитељке Загорке Доловац, која је недавно овластила и наложила Тужилаштву за организовани криминал (ТОК) да у случају пада надстрешнице испита постојање коруптивних дела.

Не само да својом одлуком утиче на целисходност поступка, већ би, како упозоравају саговорници „Нове“, могао и директно да омета предистражне радње о корупцији које спроводи ТОК. Посебно је, како кажу, забрињавајуће што се оваквом истрагом, доводи у питање опстанак оптужнице, на чијем су врху бивши министар грађевине Горан Весић, његова помоћница Анита Димоски и бивша директорка ИЖС Јелена Танасковић. Оно што је пак, неусмњиво, јесте да управо новонастале околности воде у правцу о ком је говорила „предметна ненадлежна институција“ – председник државе.

Но, кренимо редом.

Да су Стефановићеве тврдње о надлежности за хапшење нових четворо осумњичених, базиране на спорним документима која су израђена и потписана на територији Београда, у потпуности неосноване, потврдило је за „Нову“ више извора из правосуђа.

„То је потпуно бесмислено. Не постоји ниједан разлог ни основ да се ВЈТ у Београду укључује у истрагу, јер је месно, али и стварно надлежно ВЈТ у Новом Саду, где се трагедија и догодила. Колико је докумената у вези са реконструкцијом станице израђено ван Новог Сада, па никоме није пало на памет да на такав начин цепа предмет и задужују тужилаштва по читавој Србији. Стефановићу је ово већ други пут за две недеље да поступа мимо својих надлежности. Хапшење Милорада Грчића из ЕПС, у надлежности је ТОК, а чињеница да га управо Стефановић процесуира најбоље доказује да од свега тога неће бити ништа – каже саговорник „Нове“ из тужилаштва, што је раније за наш лист потврдио и адвокат Владимир Терзић.

Зашто се Стефановић на овакав начин умешао у случај и, како тврде саговорници „Нове“, зашао у зону ометања истраге колега у Новом Саду, а посебно предистражних радњи ТОК, питање је на које је јуче донекле одговорило тужилаштво у Новом Саду. Испоставило се да је Стефановић спровео хапшење поступајући по кривичној пријави против менаџерке ИЖС и Комисије за технички преглед, а коју је против њих поднео бранилац оптужене Аните Димоски, помоћнице бившег министра Горана Весића.

„Оптужница против Весића и његових сарадница базирана је на тврдњама да су у рад пустили станичну зграду без неопходних дозвола, извршених надзора и спроведених прегледа, и то су оптужбе од којих се ни у једној уређеној земљи и правној држави не би могли одбранити. На одговорност их обавезује функција и то је нешто чега не могу да се ослободе. Међутим, из јучерашњег образложења хапшења тројице чланова Комисије за технички преглед, које је изнео Стефановић, ми смо сада први пут чули да је некакав преглед објекта ипак извршен и да је нека дозвола постојала. Поставља се питање зашто би тужилац у Новом Саду у оптужници тврдио другачије, а да је на располагању имао исти документ којим сад располаже Стефановић“, каже наш саговорник.

Објашњење је, пак, стигло исте вечери са адресе новосадског ВЈТ и бацило потпуно ново светло на све новонастале околности.

Наиме, новосадски портал 021.рс је пренео саопштење тамошњег тужилаштва, у ком је наведено да је пријаву браниоца Аните Димоски, по којој Стефановић поступа, раније тужилаштво у Новом Саду – одбацило.

„На основу анализе прикупљене документације, те на основу исказа пријављених лица, који су дати у својству сведока у предметном истражном поступку Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, утврђено је да не постоје основи сумње да су исти (менаџерка ИЖС-а и остали) извршили наведена кривична дела. Наиме, утврђено је да не постоје материјални и други докази да је технички преглед целог објекта станичне зграде Железничке станице у Новом Саду извршен дана 5. априла 2024. године“, наводи се у саопштењу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, које се директно коси са Стефановићевим.

„Намера да се један овако сложен поступак разбије на три, од којих је онај у ТОК за истрагу корупције и токове новца, покренут под притиском студентских протеста, не шаље добру поруку. Посебно је забрињавајуће то што ће Стефановићев поступак директно ометати истрагу ТОК-а, што је можда и основни циљ“, завршава наш саговорник.