Прочитај ми чланак

НЕМЦИ О КОСОВУ: Хаос у америчком протекторату! Гренел жели промену граница…

0

“Доналд Трамп заоштрава курс бивших америчких председника. Он Косово третира као протекторат и цементира Вашингтонов захтев за утицајем у задњем дворишту Европске уније“, пише немачки Шпигел.

“О новој косовској влади одлучује се и у Берлину: на Париском тргу, где је и даље званично једно од радних места амбасадора САД Ричарда Гренела. Свадљиви дипломата истовремено је и вршилац дужности директора америчких обавештајних служби, као и специјални изасланик за мировне преговоре између Београда и Приштине”, пишу немачки медији под насловом “Хаос у америчком протекторату“.

Kosovo’s president Hashim Thaci, right, shakes hands with President Donald Trump’s envoy for the Kosovo-Serbia dialogue, Ambassador Richard Grenell in Kosovo capital Pristina on Wednesday, Oct. 9, 2019. (AP Photo/Visar Kryeziu)

“Гренел би за председника САД Доналда Трампа требало да на дипломатској бини организује тријумф: трајно решење у најсиромашнијој земљи на стратешки важном Западном Балкану. Мировни споразум између Србије и њене бивше покрајине, САД желе изгледа да постигну разменом територија укључујући и промену граница – чему се противи већина земаља ЕУ. Оне сматрају да су промене граница на Балкану крајње опасне.”.

Повратак Рамуша Харадинаја

Немачки лист даље пише: „Трамп сада заоштрава курс бивших америчких председника. Он Косово третира као протекторат и цементира Вашингтонов захтев за утицајем у задњем дворишту ЕУ. То показују дешавања у вези са сменом косовског премијера Аљбина Куртија 25. марта. Када је његова странка на јесењим изборима освојила највећи број гласова, било је јасно: многи грађани су очигледно желели да раскрсте са старим системом на Косову. Његова влада је била прва у Приштини у којој главну реч нису имали ратни ветерани. Он се такође сматра борцем против корупције.“

“Курти се изјаснио против промене граница. Његова влада је преживела само седам недеља. Вршилац дужности премијера оптужује САД да су умешане у разбијање његове коалиције. Док је канцеларка Меркел изразила солидарност са Куртијем, Гренел је очигледно одавно припремао председнике Србије и Косова на промену курса у Приштини. Амерички амбасадор на Косову је отворено и јавно славио због Куртијевог неуспеха. Убудуће би у Приштини поново на власт могла да дође странка Рамуша Харадинаја – бившег герилског команданта који већ деценијама ужива наклоност Вашингтона“, закључује се у тексту.