Прочитај ми чланак

НЕМЦИ О КОСМЕТУ: Порођај клештима, Јељцин и „голи Тито“

0

Немачка штампа се бавила формирањем владе Косова, уз критике упућене мандатару Рамушу Харадинају и човеку који је омогућио формирање владе Беџету Пацолију.

Делове извештаја из немачких медија пренео је Дојче веле на српском.

„Бивши команданти УЧК, један косовско-швајцарски милијардер и странка српске мањине формираће нову косовску владу. Систем патронаже остаје нетакнут“, пише Андреас Ернст за швајцарски дневник Ноје цирхер цајтунг:

„Био је то тромесечни порођај кљештима – и сада Косово има владајућу већину. Њен састав звучи као права авантура: коалиција бивших команданата УЧК коју предводи Рамуш Харадинај као будући шеф владе повезала се са косовско-швајцарским милијардером Беџетом Пацолијем и странком српске мањине коју контролише Београд. За преокрет се побринуо Пацоли који је променио страну (…) Харадинај као премијер неће имати лак посао – у парламенту са 120 посланика он контролише само 63 мандата.“

„Тако су засад развејане наде да ће Косово да се ослободи система партијске владавине и патронаже. Пре свега је ПДК, најјача од странака проистеклих из УЧК, у осамнаест послератних година над земљом разапела паралишућу мрежу зависности. И она се и даље плете. Добитници су многи који захваљујући својој лојалности из тога извлаче мању или већу корист: овде запослење, тамо уговор или некаква повластица. Губитници су сви остали који морају да живе у систему у којем се не награђују постигнућа, већ везе.“

„Харадинај, бивши командант УЧК, већ једном је био 100 дана премијер, док против њега у пролеће 2005. није подигнута оптужница пред Хашким трибуналом. Оптужен је за злочине против човечности и ратне злочине над цивилима. 2008. је пуштен на слободу. Због очигледног застрашивања и неразјашњених нестанака сведока, део процеса је поновљен – али је он и тада ослобођен. За време суђења Харадинај је остао политички активан, и било је јасно да неће мировати док поново не постане премијер.“

Аутор наводи да је српски председник Александар Вучић рекао да би Харадинај на челу косовске владе био у највећој мери проблематичан, али да сада очигледно више није тако. „Јер, да би успела коалиција око Харадинаја, били су потребни гласови Срба. То се десило после договора са Београдом, уз обећане министарске функције. У таквој констелацији ће (…) Београд моћи директно да се меша у косовску политику, и бити у стању да, ако устреба, обара владу.“

Пацоли је видео Тита (голог)

А Енвер Робели за минхенски дневник Зидојче цајтунг пише: „Ниједна од великих странака косовских Албанаца није хтела да склапа коалицију са бившим побуњеником. Ова је покушавала да уобичајеним методама – претњама и обећавањем новца – привуче посланике противничких табора. То је сада успело. Грађевински тајкун Пацоли је напустио једну деснолибералну посланичку групу и сада ће помоћи ратничком крилу које важи као корумпирано да очува власт.“

„То није сасвим несебичан гест. Пацоли има само три мандата у парламенту, али би требало да добије најважнија министарства, међу њима и она за дипломатију и привреду. Упитан је да ли је то неморално. Не, рекао је, додавши да је поступио према слогану „узми или остави“. Овај 66-годишњак је више трговац него политичар. Његова животна прича изгледа као бајка из Хиљаду и једне ноћи. Рођен у једном косовском селу, у Хамбургу завршио трговачку школу и прао тањире, да би 1991. у Лугану основао грађевинску фирму Мабетекс. Убрзо се обогатио и прославио реновирањем Кремља и градњом престижних објеката у Казахстану.“

„Швајцарско правосуђе га терети да је, како би добио уговоре у Русији, подмитио тадашњег председника Бориса Јељцина и ставио његовим кћеркама на располагање кредитне картице. Истраге због прања новца су остале без резултата, јер московско правосуђе није хтело да сарађује са швајцарским властима.“

„Овај олигарх тврди да је увек био близак са моћницима. Да је био ађутант југословенског вође Тита и да га је чак видео голог.“