Прочитај ми чланак

На грбачи народа: Јоргованкина ћерка директор Института за јавно здравље Војводине

0

Владимир Петровић више није директор Института за јавно здравље Војводине, а на његово место изабрана је Милена Табаковић, ћерка гувернерке Јоргованке Табаковић, незванично сазнаје Данас.

Бивши директор остао је недоступан за коментар, а садашња директорка на једноставно питање Данаса „ко је на челу института“, није успела да пружи одговор.

Иако смо телефоном добили уверавања да ће нам „нова директорица одговорити“, са адресе Института стигла је кратка реченица у којој кажу „обратите се Покрајинској влади која је и доносилац аката“ (о постављењу Јоргованкине ћерке на директорску позицију о трошку народа).

Петровић је „наслеђен“ од бивше власти и на челу је овог Института од 2011. године, укључујући и период короне. Директор је престао да буде када се Институт нашао у центру афере о појаве црва нематода у новосадском водоводу, а није о томе обавестио јавност и угрозио је јавно здравље.

Подсећамо, у јавност је процурела преписка функционера Српске напредне странке у ЈКП „Воводод и канализација“ из које се сазнало да су у новосадској чесмуши пронађени ваљкасти црви, али тек када је опозициони покрет ПОКС  званично обавестио јавност о томе реаговали су надлежни.

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић је наредио хитну контролу, а из „Водовода“ је стигао оштар демант, па потом и претња да ће покренути поступке против оних који су „износили неистине и узнемиравали јавност“.

Ипак, Институт за јавно здравље је 20. августа саопштио да ипак постоје нематоде (црви) у води, али да њихова количина наводно није опасна по здравље становништва, што су многи стручњаци оспоравали наредних дана у медијима наводећи колико могу бити опасни.

Након тога су и одговорни у „Водоводу“ (који и сносе највећу кривицу) напрасно одустали од кривичног гоњења „узнемиривача јавности“ истином, али и представници новосадске СНС локалне власти су заћутали о овој теми. Дакле, црви су ту, али нећемо да причамо о томе.

То саопштење Института које је званично потврдили присуство црва нематода је можда „пресудило“ Петровићу или се његова смена само поклапа са овим догађајем будући да постоје приче о сменама у покрајинским институцијама и установама од када је на чело АПВ стигла нова СНС гарнитура.

Обрачун са Мировићевим људима?

Директори, који су своје функције већином заслужили или на њима „преживели“ захваљујући блискости са бившим председавајућим Игором Мировићем у Покрајинској влади се увелико смењују последњих месец дана.

Све су их углавном држали на функцијама у в. д. статусу, што је неки стандард руковођења јавним сектором од кад је Вучић дошао на власт 2012. године.

Највише је одјекнула смена Едите Стокић, директорке Клиничког центра Војводине, коју је заменила Весна Туркулов, некадашња начелница Инфективне клинике и прва на листи СНС на локалним изборима у Новом Саду.

Ова рокада је покушана још за време Мировићевог мандата, када је избила једна од највећих јавних свађа тада председника Покрајинске владе и градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића, који је, како би погурао Туркулов на ту позицију, уз помоћ својих људи покушао да ингеренције за именовање управе КЦВ-а пребаци са Владе Војводине на Скупштину Војводине, чему се отворено успротивио Мировић.

На крају је све заташкано, а Едита Стокић остала је на месту директорке отприлике колико је требало новим људима да замене Мировића и формирају Владу.

Вршилац дужности управника Српског народног позоришта Зоран Ђерић смењен је са те функције пре пет дана, а на његово место дошла је Љубинка Гвозденовић.

Смењени су до сада још и директор Покрајинског завода за заштиту споменика културе Саша Мартиновић, директорка Музеја Војводине Тијана Станковић Пештерац и директор Војвођанског симфонијског оркестра Роман Бугар.

Зубарка из РФЗО: Табаковићка одавно на буџету и у директорској фотељи

Милена Табаковић је званично докторка стоматологије, а на нову функцију долази из фотеље директорке филијале Републичког фонда за здравствено осигурање за Јужнобачки округ у Новом Саду. Претходно је такође била на високој функцији као помоћник директора ове Филијале.

У центру пажње јавности доспела је још 2013. године када је откривено да јој је Републички фонд за здравствено осигурање обезбедио службени аутомобил и возача за одлазак на факултетска предавања.

Медији су тада писали да је на располагању имала личног возача и службени аутомобил на линији Нови Сад – Београд два пута недељно – о трошку народа.

Локални медији који је објавио ову информацију под притиском власти је скинуо вест са свог портала, па је прича на крају завршила на терену слободе говора и права грађана на јавно информисање.