Прочитај ми чланак

МИРОВИЋ Режим у Подгорици би да прогони неподобне Србе не само у ЦГ већ и у Србији

0

Данас 4. децембра у 16 сати сам заустављен на граничном прелазу Добраково од стране црногорске полиције.

Саопштено ми је да ми је забрањен улаз у Црну Гору иако сам изнео да је мој пут приватног карактера и да за циљ има посету мојој родној кући и најближој породици у Улцињу.

Добио сам писмено решење о забрани уласка број 240/18-1152 које ћу доставити и српским властима иако знам да неће поново реаговати на кршење људских права својих држављања.

Примитивна и скандалозна забрана јасно показује да су одређеним круговима у Подгорици и Београду засметале моје изјаве о њиховој повезаности, политичкој и економској.

Оваква забрана слободе изражавања неодољиво подсећа на време када је Беба Поповић био на власти и уређивао медије у Србији.

Тоталитарна и правно неоснована забрана уласка универзитетском професору који никада није позивао на насиље или рушење уставног поретка јасно показује да власти у Подгорици покушавају да скрену пажњу са правих проблема – економских, политичких, криминалних као и незаконитог хапшења посланика, суђења и понизавања пензионерке на верском пропутовању, али и тешких злочина над новинарима попут нерешеног убиства Душка Јовановића.

Изостанак одговарајуће реакције српских власти на прогон четворице интелектуалаца је само пружио нови подстицај делиријуму црногорских власти које оцигледно имају патолошку тежњу да уређују и јавну сцену и медије у Србији.

Кршење наших људских права је опасан преседан који показује да ће режим у Подгорици на основу арибитрарног одлучивања прогонити неподобне Србе не само у Црној Гори већ изгледа и у Србији.

(изјава Дејана Мировића, професора Приштинског универзитета у Митровици)

Јовановић: Забраана уласка Мировићу показује и вештачки карактер Ђукановићеве Црне Горе

ЗАБРАНА Дејану Мировићу да уђе у рођену земљу и посети рођену кућу и сопствену фамилију показује не само апсурдност већ и неизмерну слабост и вештачки карактер Црне Горе Мила Ђукановића.

Ова приватизована држава постала је стварни и невероватан пример да се, када постоји несклад између народа и режима, покушава променити народ а не режим.

Чуди ипак што режим Мила Ђукановића не зна да на крају народ увек побеђује и да на своју владавину, већ оптерећену бројним хипотекама, додаје нове нечасне радње.

(Милош Јовановић, председник Демократске странке Србије)

Зашто је кажњен Дејан Мировић?

Као директор једне од најактивнијих националних издавачких кућа у Србији, изражавам пуну подршку нашем аутору Дејану Мировићу, и дугујем му велику захвалност за све што је написао и што ће написати, али надасве због хармоније између његових речи и његових дела.

Јуче, 4. децембра, на велики хришћански празник Ваведење, универзитетски професор др Дејан Мировић није могао да уђе у Црну Гору. Заустављен је на граничном прелазу Добраково, при покушају да посети родну груду и породицу у Улцињу. Иако је истакао да је у приватној посети, црногорска гранична полиција му је уручила писмено решење о забрани уласка (бр. 240/18-1152), потврдивши ранију одлуку црногорских власти да му је, поред тројице других српских интелектуалаца, забрањен улазак у Црну Гору.

Дакле, не ради се само о привременој забрани, како су неки режимски аналитичари и у Црној Гори и у Србији покушали да „одбране“ бесловесну одлуку црногорских власти, која ће трајати док не прође обележавање 100-годишњице присаједињења Црне Горе Краљевини Србији, а онда ће бити укинута.

О чему се онда заправо ради?

Најпре треба рећи да Дејан Мировић, Србин рођен у Црној Гори, универзитетски професор и правник по струци, аутор више књигa, јесте јавно критиковао одлуке црногорске власти када је признала независност тзв. државе Косово, или када је, мимо воље грађана Црне Горе, донела одлуку да уђе у НАТО… Дејан Мировић јесте критиковао вишедеценијску апсолутистичку власт Мила Ђукановића, осуђивао је покушај стварања свакако неканонске самозване Црногорске православне цркве, али треба истаћи и следеће: Дејан Мировић никада није нити јавно нити тајно позивао на државни удар у Црној Гори, нити је учествовао у било каквим акцијама које се у демократским државама могу довести у контекст угрожавања државне безбедности.

Дакле, да будемо прецизни и јасни: по свим демократским и цивилизацијским нормама, Дејан Мировић није урадио ама баш ништа што би једну демократску власт натерало да му изрекне забрану уласка у државу, посебно ако се узме у обзир да је он рођен у тој држави.

Следствено томе, изгледа да је Дејан Мировић кажњен због свог права да каже шта мисли и због ставова које је јавно заступао, како у својим говорима, тако и у књигама које је оставио иза себе. Аргументована критика евроатлантских и ЕУ интеграција Србије и земаља у региону, пионирски подухват откривања русофобије код Срба али и код оних који су русофобију стварали и обликовали, потписивање Апела српских интелектуалаца против издаје Косова и Метохије, јасно оцртавају позицију Дејана Мировића у друштвено-политичком координатном систему. Некима се Мировићеви ставови свиђају, некима се не свиђају, али оно што је чињеница јесте да су његови ставови потпуно легитимни у друштву које тежи слободарско-демократским принципима и да Дејан Мировић не сме да трпи било какве санкције због јавно изнетих ставова.

Очигледно је да забрана уласка Дејану Мировићу у државу у којој је рођен више говори о тренутном демократском потенцијалу Црне Горе него што говори о њему. Забрана уласка Дејану Мировићу говори посебно о менторима црногорског режима, који су своје тоталитарне и полицијске трагове врло јасно показали недавно у Македонији, пренебрегавајући одлуку македонских држављана који су у огромном броју бојкотовали референдум о уласку Македоније у НАТО.

Да не заборавимо, одлука о забрани уласка Дејану Мировићу у Црну Гору говори довољно и о властодршцима у Србији, који нису ни прстом мрднули да заштите четворицу српских интелектуалаца када им је изречена забрана: њихово ћутање и нечињење јасно показује поданички дух и спремност за менторством истих оних који суштински владају и у Македонији и у Црној Гори.

На крају, као директор једне од најактивнијих националних издавачких кућа у Србији, изражавам пуну подршку нашем аутору Дејану Мировићу, и дугујем му велику захвалност за све што је написао и што ће написати, али надасве због хармоније између његових речи и његових дела.

Бранимир Нешић, директор издавачке куће Catena mundi

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!