Директор кампање Крени-промени Саво Манојловић изјавио да хрватска акција "Олуја" представља један од најтежих егзодуса у савременој историји и да је протеривање становништва један од најстрашнијих злочина који се могу замислити.
„Нема веће трагедије него када читави народи бежећи од страдања, нестају са одређеног простора. У Србији нема особе која у својој породичној историји нема избегличких трагедија“, навео је Манојловић, на друштвеној мрежи X.
Олуја представља један од најтежих егзодуса у савременој историји, а протеривање становништва је један од најстрашнијих злочина који се могу замислити. Никада више нико не сме да протерује било који народ, укључујући и наш, јер протеривање не сме да се догоди ни у било којој… pic.twitter.com/UOWrevoZVG
— Savo Manojlovic (@SavoManojlovic) August 3, 2024
Како је навео, „никада више нико не сме да протерује било који народ, укључујући и наш, јер протеривање не сме да се догоди ни у било којој држави, па тако ни у Србији“.
„Лично потичем из породице која је протеривана три пута у последњем веку са Косова и Метохије и увек се враћала. Трагедија избеглиштва увек ме лично дотакне. Урезале су ми се још као детету колоне Срба из Хрватске који напуштају своју постојбину покушавајући да сачувају животе, несвестан тада да ћу за четири године са својом породицом доживети исту судбину“, написао је Манојловић.
Према његовим речима, „ово су Пребиловци, Босна и Херцеговина, један од симбола страдања нашег народа“.
„Почетком Другог светског рата скоро цело село је побијено и побацано у јаме од стране усташа. Тек 50 година касније (1990.) извађене су кости 4.000 страдалих Срба који су сахрањени у крипти цркве. Парастос је служио патријарх Павле, а Здравко Шотра снимио је филм „Ево наше деце“, констатовао је Манојловић.
Подсетио је да је „убрзо почео крвави распад Југославије и непуне две године касније село је поново спаљено, а спомен црква са костима минирана и разнета. Црква је поново обновљена након рата, а потомци жртава и даље обнављају ово село“.
„Негде сам прочитао изјаву потомка једне од жртава: ‘Ми сада живимо животе оних наших који нису стигли, којима нису дали да их проживе’“, указао је Манојловић.