Прочитај ми чланак

КРИВОКАПИЋ: Спремали су ми државни удар, зна се ко држи све медије у Србији

0

У великом интервјуу за дневни лист Нова, премијер Црне Горе Здравко Кривокапић је рекао да односи са Србијом не могу бити бољи све док не постоји воља са обе стране да се они унапреде. Говорећи о медијској кампањи коју су против њега у претходном периоду водили прорежимски гласила у Србији, Кривокапић је рекао да би се зна ко држи медије у Србији и Црној Гори, те да је свесно изабрао да буде на скенеру јавности, али да због тога не би смела да испашта његова породица.

Кривокапић се осврнуо и на бурне реакције након његове посете Патријаршији, наводећи да је неко покушао да га представи као издајника Цркве.

На питање како коментарише то што се позадина те посете тумачила као покушај државног удара из Београда, премијер Црне Горе за “Нову” каже да није у првим тренуцима размишљао о томе, али да су га касније забринуле информације које је добио.

“Питао сам се како је могуће да један председник владе доживи тако нешто. Верујете ми, те информације сам добио из пузданих извора. Одазвао сам се позиву специјалног државног тужиоца и рекао сам шта имам. Надам се да ће то бити корисно за читаво друштво, јер ћу тај записник јавно да обелоданим”.

Након изборног пораза ДПС, очекивало се да ће односи са Србијом кренути узлазном путањом, међутим, десило се супротно. Шта ви видите као разлог конфликта?

Мислим да је разлог неразумевање и то што се нетачне информације И лажи пласирају од одређених кругова из Србије и Црне Горе. Волео бих више да причамо на основу проверених информација и чињеница.

Веома ми је жао што поједини грађани у Србији верују у оно што пласирају поједини медији. Не постоји ниједно питање које се не може заједнички решити. У једном разговору са вашом премијерком, након што су ми наведена нека четири проблема, рекао сам да се они могу решити у року од пет минута и да је само питање да ли постоји добра воља.

Јесте ли ви после свега разумели због чега Србија одбија да вам испоручи Светозара Маровића?

То не могу да разумем. Сваки човек који је признао кривицу нема разлога да се скрива било где. Зашто Србија то ради, то је питање за њих, јер смо ми урадили све што је до нас. Чак смо учинили нешто за шта кажу да је дипломатски непотребно – поново смо поднели захтев за његово изручење, гарантујући сву медицинску помоћ, јер је једно од образложења гласило да се он налази у Србији због боље медицинске услуге. То је та вечита игра која се игра на овим просторима. Неко вам је драг и мио, а можда има и неке информације, па не одговара да те информације буду пласиране баш у овом тренутку.

Како оцењујете то што сте ви и ваша породица постали редовна тема прорежимских медија у Србији?

Ја не волим публицитет, моја породица поготово. Ми смо одувек живели једним скромним породичним животом. Лично сам спреман да будем на скенеру за свако питање, али је веома непријатно да ми као појединцу, који је ушао у политичке воде, страда породица због тога. Ја сам се определио да се жртвујем и не треба та жртва да буде и читава моја породица. Могу да вам тврдим да моје ћерке, које су од студија у Београду, никада нису имале ниједан проблем. Ми смо васпитани да не одмажемо другима ако не можемо да помогнемо. Међутим, цртање мета је нешто што је недопустиво, без обзира које новине то раде. Зна се да то не доноси добро.

Јесте покушавали да добијете одговоре од надлежних у Србији због чега се то ради?

Мислим да је била обавеза да неко мене позове, а не да ја зовем. Зна се ко држи медије и у Србији и у Црној Гори. Као што се зна да моја Влада не држи ниједан медиј.

Где је било више таквих текстова у Србији или у Црној Гори?

Нисам се бавио том анализом. Знам да је један аналитичар рекао да Ђукановић за 30 година своје власти није доживео овакву количину негативних и спинованих текстова као ја за ових 230 дана. С друге стране, један свештеник ми је рекао да би требало направити анализу онога што је од појединих медија доживео блаженопочивши митрополит Амфилохије, јер је то „цопy-пасте“ онога што ја сад доживљавам у истим медијима.

Због чега ви, за разлику од представника Демократског фронта, не можете да дођете у Београд и да разговарате са највишим српским званичницима?

И то је питање за другу адресу. Без обзира како ме неко доживљва, ја сам премијер Црне Горе и логично је да релације морају на том нивоу да функционишу. Свестан сам врло добро свих релација и не могу то да променим, јер је то на неком другом да учини. Моје је да будем стрпљив и спреман да се и даље жртвујем, са својом владом, за добробит Црне Горе и свих њених грађана.

Ипак, били сте у изненадној посети Патријаршији у Београду уочи Сабора. Можете ли да објасните ште се заправу ту збивало и због чега су биле онако оштре реакције по вашем одласку?

Вероватно зато што је неко нешто очекивао, а није добио то што очекује. Морам да кажем да сам у петак, пре почетка Сабора, доставио званично писмо његовој светости, патријарху Порфирију, у ком сам образложио све што се тиче Темељног уговора између СПЦ и државе Црне Горе. Мислио сам да је то са моје стране довољно. Захвалио сам се на предлозима, учињеном труду… Већ у понедељак сам имао информације из више извора, а то сам рекао и на премијерском сату, да неко жели да ме представи као издајника Цркве. Знате, ако се ишта чувало из места из ког ја долазим, то је онда вера и Црква. Задња станица код које смо се бранили биле су пушкарнице у тим малим сеоским црквама. Не можете очекивати од таквих људи да буду издајници. До сада, у својој историји, ми смо могли много пута то да урадимо, а никад нисмо. Зашто бисмо то урадили сада на једном Сабору?

Тада сам схватио да ми се нешто спрема. Међутим, кључни тренутак је био у среду кад сам добио позив од једног лидера Демократског фронта који ми је рекао да неће бити изабран митрополит и да ћу ја бити кривац за све. Одговорио сам да ја знам шта је истина и да би исторошени политичари и наручени аналитичари требало добро да размисле јесу ли ставили прст у божји сасуд. Тиме је био завршен тај разговор. Касније, у јутарњим часовима, баш кад сам био у Саборном храму, добио само позив током ког ми је речено да, уколико не дођем у Београд, Јоаникије неће бити изабран за митрополита. Стицајем околности, тај дан сам имао „Премијерски сат“, током ког је била врло жустра расправа са једним лидером ДФ. Истог дана моја супруга је завршила на интензивној нези због великог стреса.

Од вас се очекивало да потпишете уговор те вечери?

Сви су очекивали да ћу да ставим тај потпис, који је по њима био природан, вероватно зато што им је мој психо портрет говорио да ћу за Цркву да урадим било шта. Пошто сам се тај дан консултовао са правницима у Влади, мени је јасно речено да би то био један пресадан. Без обзира на све то, ја сам одлучио да идем за Београд кад сам схватио да је мојој супрузи мало боље.

Наравно, да не би постојала било каква дилема, током пута сам написао твит који је био врло јасан. Указао сам на вољу народа у Црној Гори, која је била и те како позната свим епископима који су присуствовали Сабору – да би Јоаникије требало да буде митрополит. Тад сам рекао и да је најбољи термин за потписивање Темељног уговора дан кад се упокојио блаженопочивши митрополит Амфилохије. Сматрао сам да би то, на неки начин, представљало симболику његовог деловања. То је вероватно лоше примљено од стране његове светости и одређених епископа који су присуствовали том састанку и испало је као да ја опструирам договоре који су већ унапред припремљени. Вероватно је тек тада схваћено да ја ипак представљам једну државу и да она мора да реагује у складу са законом и Уставом. Био бих недостојан позиције коју обављам да сам у том тренутку потписао Темељни уговор, јер на теорији свршеног чина се не смеју базирати односи цркве и државе.

Исте вечери, мало после поноћи, ми смо се вратили у Подгорицу и хтели смо да упутимо заједничко саопштење, међутим, његова светост није пристала на то. Те ноћи нико од нас није могао да спава, јер смо били под веома специфичним утиском. Подвлачим да као верник осећам обавезу да што пре потпишемо темељни уговор и мислим да су све тачке, које су биле проблематичне, разрешене. Лично сматрам да је све доведено до мере да може врло брзо да се потпише Темељни уговор.

Позадина ваше посете у црногорској и српској јавности се дуго тумачила као покушај државног удара из Београда. Како ви гледате на то?

У тим тренуцима нисам размишљао о томе, али информације које сам добио, неколико дана после тога, су ме као човека и премијера забринуле. Питао сам се како је могуће да један председник владе доживи тако нешто. Верујете ми, те информације сам добио из поузданих извора. Одазвао сам се позиву специјалног државног тужиоца и рекао сам шта имам. Надам се да ће то бити корисно за читаво друштво, јер ћу тај записник јавно да обелоданим.

Јесте ли обавестили председника Србије Александра Вучића да долазите у Београд? Да ли разговарате с њим уопште?

Не. Верујте ми, ја тог дана нисам имао ниједан тренутак слободан. Са господимом Вучићем сам се последњи пут чуо кад сам био у Бриселу (јун 2021.) и тада смо разматрали да ли ту постоји могућност за наш евентуални састанак.

Како гледате на његову оцену да Срби у Црној Гори имају мање права од Албанаца у Северној Македонији, иако их је порценутално сличан број?

Не знам на које Србе господин Вучић мисли. Никада у историји Црне Горе Срби нису имали боље позиције у институцијама система као што је то сада случај. И имаће их још више. Због тога што су били дискриминисани, они нису могли да добију одговарајућа места. Наглашавам да нисам оптерећен питањима ко припада којој вери или нацији, већ ми је битно да ли је неко професионалац, поштен и да ли зна да ради свој посао. Не знам на шта се конкретно мисли под тим, имајући у виду заступљеност припадника српског народа у извршној власти, односно влади.

Ускоро ће бити годишњица изборне победе актуелне парламентарне већине. Колико је данас Црна Гора другачија у односу на период пре годину дана?

Црна Гора је апсолутно другачија и то из два разлога. Први је то што је враћена слобода, а други је зато што су одшкринута врата демократији. То су два највећа искорака. Све друго можемо да ставимо по страни.

У овом тренутку морамо да констатујемо да је Црна Гора и дестинација која се показала као туристички атрактивна. Забрињава ме само то што статистички подаци не прате оно што голим оком свако може да види – а то је да је ситуација у туризму већ сада боља него 2019. године.

Црну Гора је постала хит у читавој Европи и туристи су похрлили у њу. Уз све то, сматрам да је најважније то што је наш здравствени систем показао да је спреман да се избори са најављеним новим таласом пандемије.

Црна Гора је другачија и по политичком амбијенту. Никада у историји било ког процеса се није дешавало оно што овде дешава скоро годину дана. Ви овде имате једну групацију коју предводе одређени лидери Демократског фронта и који имају исту методологију рада као кад су били опозиција. Значи, они су постали непотребно опозиција власти. Све што смо обећали грађанима, ова влада је испунила. Донет је Закон о слободи вероисповести, који је умирио православну цркву и остале верске заједнице. Није дошло ни до смањења плата и пензија, иако су сви економски показатељи указивали супротно. Надамо се да ће квалитет живота у 2022. години бити видљиво бољи и да ћемо реализовати многобројне пројекте које смо планирали.

Јесте ли се покајали због тога што сте ушли у политику?

Ја се преиспитујем свако вече, јер увек анализирам шта се дешава и каква је моја реакција у свему томе. Никада не могу да се кајем за оно што сам урадио. Мени је задовољство што сам предводио коалицију која се звала „За будућност Црне Горе“ и што је после 30 година диктатуре засијала искра слободе која је верификована 30. августа 2020. године захваљујући којој је прекинута владавина која је заробила ову државу. Ипак, нисам задовољан односом одређених лидера који очито нису дорасли овом историјском тренутку.

„Амфилохије ме замолио да не одустанем од вођења коалиције“

Прошле године, 2. августа, у пет минута до 14 сати, одлучио сам да не будем на челу коалиције „За будућност Црне Горе“ зато што су два преостала члана била елиминисана на веома недостајан начин. Сматрао сам да се то може и мени десити и да ћу имати проблеме које у том тренутку нисам ни разумео. Та два примера су била довољна да пошаљем поруку да не желим да предводим колицију која није испунила обећања која смо дали и да то вероватно значи да и мене чека судбина те двојице професора. Та порука је стигла до блаженопочившег митрополита Амфилохија који се налазио у Кучима, где је служио за Илиндан. Био сам на ручку кад сам добио телефонски позив са непознатог броја и дуго сам размишљао да ли да се јавим. На крају сам се јавио и чуо сам митрополита који ми је рекао: „Кумим те и молим Богом да не одустајеш“. Ја сам му одговорио: „Ваше високопреосвештенство, кад ви то тражите – ја одустати нећу“. На основу те његове реченице, ја и данас сматрам да је много важније шта народ мисли, а не шта одређеним политичким структурама одговара да прикажу као меру њихове победе. Мера њихове победе је таман онолика колика је била и у претходном временском периоду кад никако нису успевали да смене ДПС и њихове сателите.

Имајући у виду све то, да ли планирате да оснујете странку?

У овом тренутку је мени забрањено да оснивам странку. Знате да то траје већ од октобра месеца и не престаје до дана данашњег. Основни разлог зашто се са негодовањем посматра та идеја је вероватно мој лош рејтинг, која иначе никада не проверавам. Због тога су можда неки застрашени формирањем једне странке која би донела нешто ново. Ако странка која се оснива нема неку додатну вредност коју би грађани препознали, онда је боље да се не оснива. Ми у овом тренутку интезивно радимо као влада и не размишљамо кад би требало формирати странку. У сваком случају, ако дође тај тренутак, спремни смо да ухватимо у коштац са тим изазовом. Ми знамо да је на политичкој сцени Црне Горе потребно нешто ново. Шта је то ново, најбоље ће потврдити грађани приликом следећих избора.

Након избора многи су веровали да ништа неће бити исто у Црној Гори. Једна од ствари које су се промениле јесте и ваш однос са поменутим лидерима Демократског фронта. Због чега тај сукоб не јењава?

Ни тада нисам имао посебне везе са лидерима Демократског фронта. Морам да вас подсетим да је током предаје листа за парламентарне изборе, ДФ последњи предао своју и да се половина лидера није појавила на предаји. Ја сам тек после размишљао зашто они нису били присутни. Они су већ тада били незадовољни што се неки професор, који није препознат на политичкој сцени, нашао као вођа коалиције. Не желим да причам о томе да ли је реч о пизми или сујети, али чињеница је да сам ушао у једну искрену и отворену причу како бих допринео одбрани наших светиња. То је био мој повод и од тога нисам одустао ни данас. Током тог 30. августа, кад је остварена изборна победа, поред мене су били двојица лидера из укупно 13 партија, колико их је чинило коалицију „За будућност Црне Горе“. Нисам тада схватао да је у питању неки тихи бојкот, али је све постало јасније касније кад је кренула невероватна кампања против мене. За њих је основно питање било како да ме елиминишу и како да неко други преузме вођење читаве структуре.

А да ли би све било другачије да сте лидерима ДФ, Андрији Мандићу, Милану Кнежевићу и Небојши Медојевићу понудили конкретне улоге у извршној власти?

То је једна претпоставка о којој је тешко размишљати. Никад не размишљам о томе шта би било кад би било. Уверен сам да је пут који смо изабрали најбољи и да ће он бити потврда мирног и стабилног проласка кроз демократску транзицију и да ће добробит од тога имати сви грађани Црне Горе, а не само једна групација.

Хоће ли опстати влада? Имате ли већину у Скупштини?

Ова влада, иако сви говоре да не постоји, функционише пуним једрима. Радимо у складу са програмом који смо усвојили и планирамо реализацију великог броја пројеката током 2022. године. Наравно, сви имају право, у складу са Уставом, да покрену питање поверања ове владе. Знате зашто га не покрећу? Зато што би се тада још једном показао да лидери ДФ, који желе да сруше ову владу, то не могу да ураде без заједничког контакта са ДПС-ом Мила Ђукановића. Знам поуздано да су одређени посланици ДФ, а можда и њихови лидери, преговарали са ДПС о начину како да сруше Владу Црне Горе и како да се организују следећи избори. Ствари су врло јасне и ово је година кад маске морају да спадну, без обзира колико су се добро прилепиле за образе неких политичара.

Постоји ли бојазан да ДПС Мила Ђукановића поново дође на власт?

Мислим да је ДПС партија прошлости. Ја знам да они припремају терен и да чак у институцијама система имају људе који су задужени да прате активности појединих министарства и читаве владе. Али то ништа не значи, јер је ова влада потпуно транспарентна. Ми немамо проблем са тим да ли неке информације цуре, као што смо имали у почетној фази због великих одлука које смо доносили. Мислим да ДПС тешко може да се опорави од изборних пораза које су доживели. Народ Црне Горе је препознао шта је брига о грађанима и то је најважније.

Због чега до данас нико од највиших функционера бивше власти није одговарао, имајући у виду да сте ви и ваши коалициони партнери често истицали криминални карактер бившег режима?

Подсетићу вас на аферу „Коверта“. Тад су сви грађани имали прилику да сведоче тој политичкој корупцији. На крају је све завршено тако што је тужилаштво третирало тај случај као организовани криминал, а суд, наравно, доказао да ту нема организованог кирминала. Трећа грана власти у Црној Гори, правосуђе, је у потпуности заробољена. Упркос великој причи која се дигла око Тужилачког савета, већина у парламенту не може да се договори око промене унутар њега. То чекање одговара ДПС, али и неким другим лидерима који не желе да се оголе ствари. Знам да је сама влада, из једног министарства, поднела десет кривичних пријава, као што знам и да тужилаштво ни на једну није реаговало. С друге стране, они реагују на сваку изјаву премијера и говоре како треба да будем саслушаван. Оног тренутка кад се ослободи тужилаштво, ослободиће се и судство и тад ће бити процесуриани.

Шта бисте издвојили као највећи успех Владе Црне Горе?

Тешко је издвојити само једну ствар. Најважније је да смо испунили обећање и усвојили Закон о слободи вероисповести. Морам и за то да вам кажем једну чињеницу коју сам сазнао пре месец дана; одређни посланици из ДФ су били ти који су желели да одложи усвајање Закона о слободи и вероисповести док свој став о њему не да Уставни суд. Дакле и тада је постојала једна групација која је вршила опструкције, захтевајући најпре став Уставног суда по том питању. Ја не могу да верујем, али постоје одређени посланици који то могу да посведоче. Дуго сам био у чуду да ли је то могуће.

Други успех тиче се финансијског ефекта који смо постигли лансирајући обвезнице. Не памти се да је неко у краћем временском периоду, под повољнијим условима у односу на рејтинг, то урадио, То нам је дало простора за дисање и спречило одлазак државе у банкрот.

Такође, морам да истакнем као значајан успех и синхронизовано деловање свих ресора у влади. Превасходно Министаства здравља и Министарства економског развоја, али и Министарства финансија и социјалног старања. Захваљући томе успели смо добро да пројектујемо буџет и туристичку сезону. Све што смо пројектовали је чак и превазиђено. То значи да ћемо, без обзира на дешавања, имати веома добру финансијску ситуацију и да ћемо с миром дочекати 2022. годину, коју смо прогласили годином развоја Црне Горе.

Туристичка сезона успешнија од оне из 2019.

„Упутио сам захтев Централној банци и МОНСТАТУ (Управа за статистику) да ми доставе методолигију како врше рачунају број туриста и приходе од од њих. Надам се да сам у праву и да је та методолигија индиректна, а не директна. Подаци говоре да је граничним прелазима другачије у односу на оно што је званична статистика.

Због пораста броја облелих од коронавируса у Црној Гори су донете нове мере. Имају ли туристи из Србије разлога за бригу? Хоће ли се пооштравати услови за боравак и улазак у вашу земљу?

Људи из Србије су добродошли и немају разлога за бригу. На влади смо дуго расправљали око тога да ли пооштримо ниво уласка у Црну Гору за одређене земље, али смо се на крају сви сагласили да то не би требало радити и да границе остану отворене. Дигитални сертификат је једина мера. Колико сам разумео, ова велика температура, море и отвореност нису места од великог ризика за пренос коронавируса за разлику од затворених објеката. Како бисмо имали колико толико контролисану ситуацију, ми смо се одлучили за дигитални сертификат. То је подстакло део људи да се вакцинише и надам да ћемо ових дана достићи цифру од 40 одсто вакцинисаних, чиме бисмо спреминији дочекали нови талас епидемије. Мера које смо донели ће бити на снази до 20. августа, а промене могу да уследе само ако дође до погоршања ситуације