Горан Весић, одлазећи министар грађевине, саобраћаја и инфраструктуре, говорећи о одговорнима за обрушавање надстрешнице Железничке станице у Новом Саду која је убила 14 људи, индиректно је прозвао своје претходнике Зорану Михајловић и Томислава Момировића, њихове сараднике, као и кинеске партнере.
– Мора да се утврди ко је одговоран за ову трагедију и ко у кругу пројектаната, извођача радова, надзора и инвеститора није урадио посао због кога је умрло 14 невиних људи – рекао је Весић обавештавајући јавност о оставци.
Весић је описао ток издавања дозвола за рад, али није желео да јавно прозове Зорану Михајловић и Томислава Момировића који су били на челу министарства грађевине када су ти документи потписивани и већи део реконструкције рађен. Из његове изјаве може се наслутити на кога је мислио.
Међутим, грађани Србије знају ко су били министри у време потписивања и реконструкције Железничке станице у Новом Саду. Управо је Зорана Михајловић својевремено потписала уговор са „China Railway International и „China Communications Construction Company“, док је испред „Инфраструктуре железнице Србије“ потпис ставио в. д. генералног директора Мирољуб Јевтић.
Михајловићеву је у фотељи наследио Томислав Момировић, док је Јевтић ухапшен и касније правноснажно осуђен на годину дана затвора што је примио поклон у износу од 10.000 евра од адвокатске канцеларије из Новог Сада коју је неосновано ангажовао на пословима експропријације земљишта на трасама брзих пруга.
Њих су наследили Томислав Момировић, познатији као Тома Мона, и Небојша Шурлан. Ни њихова владавина није прошла без афере, и опет је главни актер био директор „Инфраструктура железнице“, Шурлан који је поднео оставку након што је у јавности објављен снимак његовог разговора са министром финансија Синишом Малим 2019. који је од њега, док је био директор Грађевинске дирекције Србије, тражио да обезбеди 100.000 евра као помоћ за реконструкцију стадиона ФК Црвена звезда.
Разговор је наводно снимио лично Шурлан, а председник Србије Александар Вучић је тим поводом рекао „да се Шурлан понашао као најгори бедник“. Он је убрзо поднео оставку, а на тој функцији, додуше у в. д. стању, наследила га је Јелена Танасковић, министарка пољопривреде у претходној Влади позната по томе што се на Кобасицијади китила кобасицама око врата.
Управо је Весић прозвао „Инфраструктуру железнице“, а тиме на индиректан начини Јевтића и Шурлана, за неодржавање станице у Новом Саду.
Весић је као извођаче поменуо и две кинеске компаније, а као подизвођача Саобраћајни институт ЦИП. У овој нашој установи у току реконструкције такође се променио челни човек, па је Милутина Ивковића наследио Славен Тица, јавности познат као дугогодишњи директор ГСП-а.
Пројекат реконструкције железнице израдили су српски огранак кинеске компаније „China Railway Design Corporation“ и домаћи ЦИП, док је извођач радова био је кинески конзорцијум CRIC&CCCC. Надзор пројекта су радиле две стране компаније – Утибер, чији је већински власник мађарска компанија „UTIBER Közúti Beruházó“ и EGIS, у чијем Надзорном одбору су држављани Француске.
Од свих ових политичара, домаћих и страних компанија просечном грађанину може само да се заврти у глави. И да постави питање да ли је власт можда убацивањем толико иностраних играча, уз већ постојеће који се нису исказали до сада по поштењу, желела да части и одобровољи политичку елиту у тим државама? Додатак кинеског, мађарског и француског „зачина“ у српској ионако већ добро запрженој чорби, можда је био прејак.
Одговорно лице Љиљана Милић Марковић
Интересантно је да је у време израде пројекта у CRDC, као руководилац за Одељења за грађевинске и саобраћајне послове била др Љиљана Милић Марковић, грађевински инжењер, која је непосредно пре тога као консултант радила у Cestri, а Весић је управо поменуо ту компанију да је урадила коначан извештај о техничкој контроли пројекта за грађевинску дозволу. Као директор ове компаније у документима је наведен Драган Милић.
Ко је Татјана Шикман? Потписала реконструкцију жел. станице, певала у Гранду!https://t.co/6m0Lvygqsr
— СРБИН инфо (@srbininfo) November 4, 2024