Прочитај ми чланак

Камера „ухватила“ Ану Брнабић и напредњаке у превари (ВИДЕО)

0

Српска напредна странка по ко зна који пут је обесмислила рад Скупштине Србије - јучерашња седница почела је са закашњењем јер посланици владајуће већине нису обезбедили кворум, иако их је у сали било довољно. Чак се и у преносу могло видети како председница парламента Ана Брнабић извлачи своју картицу из система за пребројавање присутних у сали, и потом говори како их нема довољно за почетак седнице. Према мишљењу Владимира Ерцега из Отвореног парламента, идеја власти била је да на тај начин створи спин како посланика опозиције нема довољно и да седница не би могла да се одржи без њених посланика.

На почетку редовног скупштинског заседања на којем се расправља о предлогу измена Закона о рударству и геолошким истраживањима, председавајућа Ана Брнабић је снимљена у крупном плану како тражи да се преброје присутни на седници. Тада је, ни мање ни више, извукла своју картицу из система, а исто је урадио и одређен број народних посланика владајуће већине. Одједном, није више било довољно пристуних у сали због чега је Брнабић констатовала да нема кворума за почетак расправе о литијуму.

– У Скупштини Србије је 67 посланика, нема већине и у овом тренутку не постоје услови за рад – рекла је Ана Брнабић, и прекинула је седницу до 11.10 како би се обезбедио кворум.

Ипак, како се могло видети на преносу седнице, било је сасвим довољно посланика у сали. Тачније, на почетку заседања у 11 сати био је исти онај број народних посланика као и сат времена раније, па се поставља питање откуд и чему тај поступак Ане Брнабић?

Прави одговор на питање шта се јуче догодило је у изразу „Шредингерови посланиц“ – они који су на седници парламента, али као да нису ту. Тиме је владајућа коалиција практично обрнула ону чувену „Сад га видиш, сад га не видиш“, као кад се пре више година догодила чувена афера „Бодрум“.

Главни актери ове афере били су посланици Демократске странке, када се сумњало да су злоупотребили туђе посланичке картице како би гласали да Кори Удовички постане гувернерка Народне банке Србије. Прецизније, тада се испоставило да је посланица ДС Неда Арнерић гласала за предлог, иако је она тада била у Бодруму, дакле око 1.500 километара далеко од Скупштине Србије.

Како Владимир Ерцег из Иницијативе Отворени парламент каже за Нова.рс, у овом случају СНС је претендовала да одлагањем седнице демонстрира силу, али и да „направи шлагворт за медијски спин којим би показали како опозиције, која предлаже озбиљан закон, нема на седници те онда власт мора да направи кворум“.

Шта се тачно догодило на седници о литијуму?

Ерцег је објаснио да је, према Пословнику Народне скупштине, прописано да на почетку радног дана мора постојати минимално присутно 84 посланика, и уколико их нема, онда се заседање одлаже за један сат. Ако ни тада не буде довољно посланика, у том случају се одлаже седница за наредни дан.

– Суштина је у томе да тренутно има 86 народних посланика из опозиције након ових избора, али нису сви били присутни у сали из различитих разлога – одсуства, здравствених проблема и тако даље. Свакако, 67 посланика из опозиције је било на седници. У сали је била, такође, и већина посланика владајуће коалиције. Међутим, након интонирања химне, саопштено је из службе за евидентирање присуства да у том тренутку има 112 посланика, и онда је Брнабић рекла да се преброји колико људи има у сали. У наредној секунди, испоставило се да је ту свега 67 посланика, што је недовољно за кворум. Када је она рекла: ‘Хајде да се пребројимо’, она је у том тренутку извукла своју картицу из система, иако ју је камера снимала у крупном плану, а то су урадили и сви остали посланици из владајуће коалиције – казао је он.

Шредингерови посланици у Скупштини?

Слика лево приказује скупштинску салу у време кад је објављено да је присутно 67 народних посланика, слика десно исту салу у време кад је објављено да је присутно 223 народна посланика.

Дакле, како он каже, они су на неки начин ускратили кворум и покушали да демонстрирају да опозиција нема довољно људи на седници за остваривање кворума. Исто тако, тако су ови посланици постали Шредингерови посланици – у исто време су ти посланици ту и нису, „као по мисаоном експерименту научника Шредингера где је мачка у исто време и жива и мртва у кутији“.

„Све је било изведено да и неко информисан помисли да опозиција није ту“

– Дакле, иако се на камери видело колико је посланика у сали, у самом систему за гласање био је смањен број, што не би смело да се ради. На пример, у Пословнику је наведено да ако овлашћени представник посланичке групе изрази сумњу у постојање кворума утврђеног пребројавањем посланика, може да затражи да се кворум утврди прозивком. Генерално, председник Скупштине би требало да обезбеђује услове за рад, али ми смо видели да је њено понашање у том тренутку било у служби интереса скупштинске већине. Ово је све било изведено да чак и неко ко је информисан може извући другачији закључак од реалног – рекао је Владимир Ерцег за Нова.рс.

Даље, он додаје да је у питању било „политичко маневрисање и представа за јавност, а свакако посланици опозиције тек у свом комплетном броју имају довољно људи да покрију тај минимални кворум“.

– Јако је важно знати да тај кворум није за одлучивање или за утврђивање дневног реда, јер је тај кворум од 126 посланика, дакле тек то немају. Свакако је у овом случају одговорност за било какво одржавање седнице на већини која одлучује да ли желе да се седница одржи или не – казао је он.