Прочитај ми чланак

ЈОВАНОВИЋ: Споразум у САД може се поздравити начелно, али не и оценити као повољан

0

Председник Демократске странке Србије Милош Јовановић оценио је данас да се, у околностима када постоје бројна отворена политичка и економска питања, напредак у решавању економских односа Србије и Косова може поздравити "само начелно".

„Међутим, уређење и јачање економских односа Београда и Приштине може, али не мора нужно да буде у интересу Србије, што зависи од тога да ли се њиме ојачава или слаби позиција земље у решавању суштински важних политичких питања“, оценио је Јовановић у писаној изјави.

Он сматра да се „оваквим потезима додатно делегитимише улога УН, чија администрација и даље функционише у јужној српској покрајини и на чијој улози Србија мора непрестано да инсистира, а континуирано легитимишу приштинске сецесионистичке власти“.

„У том контексту, споразум потписан у Вашингтону не може да се оцени као повољан“, нагласио је Јовановић.

Он је указао да се „колико год улога Председника Републике у српском политичком систему била снажна јер је заснована на демократском легитимитету, не сме превидети уставна норма према којој је Влада Републике Србије надлежна за вођење и утврђивање политике земље, а не председник“.

„И зато је од највећег значаја да косовска политика Србије – тј. разговори о најефикаснијем начину повратка Косова и Метохије у пуни уставноправни поредак земље – буду предмет шире јавне расправе“, поручио је председник ДСС.

Он сматра како је „сваки потез који води јачању Србије добродошао“, али да „ниједан такав потез не може и не сме бити у супротности са Уставом Републике Србије и међународним правом – посебно резолуцијом 1244 СБ УН – који представљају једини могући оквир решавања проблема албанског сепаратизма на Косову и Метохији“.