Прочитај ми чланак

Изазови Вашингтонског споразума: Разговор са др Дејаном Мировићем

0

Постоји један човек који је, још 2007. године, када се на обзорју историју назирале тек „сенке будућих догађаја“, тачнo знао зашто је вођен рат против Срба крајем деведeсетих година 20. века. Тај човек је наш саговорник Дејан Мировић, а његова студија је, пре тачно четрнаест година, изашла под насловом „Косово и Метохија – Палестина: систем криза“. Она је изазвала озбиљну пажњу у арапском свету, а код нас није ни примећена. У њој је изнета тврдња да су разлози за пристајање САД и њених савезника на савезништво са непријатељима Србије у рату за „југословенско наслеђе“, укључујући и НАТО агресију због подрше арбанашком сецесионизму, били, пре свега, у одвраћању пажње са Блиског истока и израелско – палестинског сукоба, као и подршка муслиманима на „неутралном терену“. Срби су жртвовани да би се доказало како САД и њени савезници подржавају Бошњаке и Арбанасе мухамеданске вере, и тиме, барем на Балкану, показују да немају ништа против ислама. Наставак те књиге је Мировићева студија „Вашингтонски споразум“ која се недавно појавила у издању ИК „Катена Мунди“.

Шта су теме Вашингтонског споразума? Теме споразума су: изградња пута Ниш – Приштина, отварање канцеларије Америчке финансијске корпорације за међународни развој у Београду, отварање прелаза Мердаре, „Мини Шенген”,  узајамно признање диплома, предавање суверенитета над језером Газиводе и енергетским системом на северу КиМ, предаја суверенитета у области авио-саобраћаја, нестала лица и избеглице, признавање такозваног косовског правосуђа. Једна од тема је допуштање чланства такозваног Косова у међународним организацијама. Што се тиче спољнополитичког садржаја, пред нама су антируске и антикинеске одредбе, борба за декриминализацију хомосексуалности, Хезболах, и признавање Јерусалимa као главног града Израела. 

FOTO: in4s.net

Кренимо од ауто – пута. Зар ауто – пут између Ниша и Приштине не доноси „бенефите“ свима?

Може се утврдити да ће реализација пројекта ауто-пута Ниш–Приштина највише користити Албанцима са КиМ. Они ће моћи из Приштине да се прикључе на ауто-пут Ниш–Београд и да за неколико сати буду у некој од држава ЕУ у којој постоји значајна албанска дијаспора. Пут из Приштине преко севера КиМ и Ибарском магистралом између Рашке и Краљева је знатно тежи и дужи за њих. Са друге стране, становницима југа централне Србије ауто-пут Ниш–Приштина неће донети никакве значајне користи. Срби из Ниша, Врања, Лесковца, Прокупља и других градова традиционално иду у Грчку на летовање. Минималан број српских туриста летује у Албанији. Зато се може тврдити да Србија Законом о потврђивању кредита између Србије и Европске банке за обнову и развој, у суштини из свог буџета финансира изградњу сецесионистичког Косова и повезивање његове економије са албанском дијаспором у Западној Европи. Коначно, може се тврдити да се Законом о потврђивању кредита између Србије и Европске банке за обнову и развој, Србија у време највеће епидемије короне задужује за 85 милиона евра да би сецесионистичко Косово повезало са албанском дијаспором у Западној Европи. То је дупло већи износ од онога датог за прву ковид болницу у Србији у Батајници.

А члан 2 Вашингтонског споразума, који се тиче луке Драч у Албанији?

У пракси, смисао члана 2 Вашингтонског споразума је очигледно, повезивање најближе албанске луке на Јадранској обали – луке Драч са Приштином (удаљеност Драч–Приштина је 290 км). Дакле, Србија би реализацијом пруге Београд–Приштина помогла економски развој не само албанског дела такозваног Косова, већ и Албаније.

У члану 3. споразума се овај ауто – пут назива „путем мира“. Шта то значи? Ауто-пут Ниш–Приштина из члана 1 се у члану 3 волшебно преименује у ауто-пут мира, при чему се наводи његова нова сврха. Она више није економска (наводно повезивање са Бугарском), већ политичко-мировна. С обзиром на то да се, према међународном праву, мировни уговори потписују након рата између зараћених страна, може се закључити следеће. Две суседне државе, Косово и Србија, потписују мировни пројекат или ауто-пут Ниш–Приштина. НАТО који је бомбардовао Србију се ослобађа одговорности за злочин агресије на суверену државу.

У члану 4 Вашингтонског споразума се каже: „Обе стране ће отворити и управљати заједничким прелазом Мердаре.” По својој правној природи овај члан кореспондира конвенцијама о слободи транзита. Зар то није благотворна последица споразума у главном граду САД? Члан 4 Вашингтонског споразума је примењен у пракси 13. октобра 2020, када је отворен прелаз Мердаре. Слично као и у случају ауто-пута Ниш–Приштина, медијском офанзивом је у српској јавности приказано да је то наводно последица Вашингтонског споразума. Амерички амбасадор у Београду Ентони Годфри је учествовао у тој кампањи. На Твитеру је 13. октобра написао да је члан 4 срце Вашингтонског споразума. Међутим, средстава за реконструкцију прелаза Мердаре је дала ЕУ. Реконструкција прелаза Мердаре почела је још 2017 – две године пре закључивања Вашингтонског споразума. У члану 5 Вашингтонског споразума се наводи: „Обе стране ће приступити мини Шенген зони коју су Србија, Албанија и Северна Македонија прогласиле у октобру 2019. године и у потпуности искористити њене погодности.” Премијерка Брнабић је, тим поводом, 4. септембра 2020, изјавила да је основни предмет Вашингтонског споразума, наводно, управо члан 5. Одредбе из члана 5 су необавезујуће и служе само да се прикрије прави предмет уговора. Придодате су Вашингтонском споразуму само да би он имао више чланова. Изјаве и поступке српских власти који прикривају ову чињеницу треба посматрати у смислу пропагандне технике, коју нобеловац Петер Хандке дефинише као „уметност одвраћања пажње“. Како стоји ствар са узајамним признавањем диплома? У члану 6 Вашингтонског споразума се наводи: „Обе стране ће узајамно признавати дипломе и професионалне сертификате.”Међутим, споразум о признавању универзитетских диплома између две стране је закључен још 21. октобра 2011. године, између Борка Стефановића и Едите Тахири (Пети Борков споразум). Србија је тада пристала на понижавајући реципроцитет, односно изједначавање српских диплома и диплома факултета такозваног Косова. Косовски факултети стари су око две деценије (основани су деведесетих година прошлог века), док Београдски универзитет има традицију дужу од два века (1808. године је основана Велика школа у Београду). Такође, Пети Борков споразум је имплементиран (незаконито и неуставно) у српски правни систем још пре 9 година. Шта је са језером Газиводе и тамошњом хидроцентралом? 

Ако нема суверености, држава се претвара у лабави савез градова са заједничком полицијом. Због тога је уобичајено да се унутрашњим прописима забрањује незаконито одрицање од суверености. Члан 14 српског Устава из 2006. прописује да сви међународни уговори, укључујући и оне којима се дају права трећим државама, морају бити у складу са Уставом. Слично начело заступљено је у свим модерним државама. У члану 6 Устава САД пише да је Устав врховни закон земље и да су судије везане одредбама Устава без обзира на законске прописе других држава. У јулу 2020. у члан 67 руског Устава је унесен амандман којим се забрањује одрицање од територије и заштита суверенитета.197 Британски премијер Борис Џонсон је 8. децембра 2020. изјавио, поводом преговора о Брегзиту са ЕУ, да није могућ договор који подрива суверенитет Британије. Кршећи сва ова модерна правила и сопствени Устав, Србија је чланом 7 Вашингтонског споразума предала америчком Министарству енергетике право да предложи студију изводљивости у вези са коришћењем језера Газиводе: „Обе стране ће сарађивати са Министарством енергетике САД и другим одговарајућим телима америчке владе на студији изводљивости за потребе дељења језера Газиводе/Ујмани као поузданог извора снабдевања водом и енергијом.”  На тај начин је завршен процес предаје суверенитета над енергетским системом и територијом језера Газиводе на северу КиМ. Зашто сматрате да члан 8. Вашингтонског споразума, по свему судећи, има за циљ да спречи монопол руске испоруке гаса на Балкану? 

Карл Шмит пише да у политици постоје само пријатељи и непријатељи, односно, да је економија подређена политици, јер политичко начело добија првенство у односу на трговинске губитке. Шмит сматра да малим државама остаје само један начин борбе у таквом сукобу великих. То је бирање савезника. 

Србија се, у том смислу, у члану 8 Вашингтонског споразума определила коме је савезник у економском рату који САД воде против Русије. У члану 8 се наводи: „Обе стране ће диверзификовати своје снадбевање енергијом.” Тумачење норми из члана 8 и контекст доношења указују на такав закључак. Приоритет „архитекте” Вашингтонског споразума – Ричарда Гренела, у време када је био амерички амбасадор у Немачкој, било је заустављање гасовода Северни ток 2 којим је требало да се транспортује гас из Русије до Немачке. У јануару 2019. Гренел је чак послао претеће писмо немачким компанијама које су учествовале у том послу. У својој књизи тврдите да у Вашингтонском споразуму постоји и „антикинески“ елеменат. На шта конкретно мислите? Политичко начело поделе на пријатеље и непријатеље које је сврстало Србију уз антируске економске санкције, примењено је и у члану 9 Вашингтонског споразума, у којем је на удару кинеска технологија. У члану 9 се наводи: „Обе стране ће у својој мрежној инфраструктури забранити употребу 5G која долази од непоузданих добављача. Тамо где таква опрема већ постоји, обе стране се обавезују на њено благовремено уклањање и на друге потребне кораке.” Када се узму у обзир „околности и услови који су претходили доношењу уговора”, као што то пише академик Бартош, онда се долази до закључка да се ради о антикинеским одредбама. Шта је са нашим небом и авио – саобраћајем? У члану 10 Вашингтонског споразума Србија предаје САД суверенитет у области контроле авионског саобраћаја. У члану 10 се наводи: „Обе стране ће повећати контролу авионских путника, размену информација између себе и у оквиру шире сарадње са САД на Балкану, посветити се унапређењу технологија ради борбе против недозвољених активности, применом скрининг и информационих система који обезбеђују САД, укључујући PISCES, APIS, ATS-G i SRTP.” Одредбе члана 10 су формулисане у оквиру доктрине универзалне надлежности америчког права или његовог првенства над међународним. У правном смислу се може тврдити да се одредбама из члана 10 Србија, у суштини, самоизопштила из међународног права у овој области и ушла у стање које Карл Шмит дефинише као стање „бездржавности”. Србија је фактички уместо свог Устава из 2006, почела да примењује амерички Устав из 1787. који у члану 6 прописује да су амерички прописи изнад устава и закона других држава. Србија је у члану 10 девастирала и право УН јер је ICAO специјализована организација УН (Србија је чланица ICAO од 2000. године). У члану 11 Вашингтонског споразума се каже: „Обе стране се обавезују да ће штитити и промовисати слободу вероисповести, укључујући обнављање међуверске комуникације, заштиту верских објеката и спровођење судских одлука које се односе на Српску православну цркву, и наставак реституције јеврејске имовине жртвама без наследника.” Зар то није корак у заштити нашег духовног наслеђа на КиМ? 

Признањем јурисдикције Уставног суда Косова у члану 11 Вашингтонског споразума, српски председник је ставио ван снаге преко 30 чланова Устава, тј. читав један део Устава који регулише област правосуђа, од члана 142 до 175. Признање надлежности косовског правосуђа у случају имовине СПЦ у пракси значи и предавање црквених објеката у надлежност властима које су уништавале ту имовину. На овакав закључак упућују и подаци које износи протојереј-ставрофор и доктор правних наука Велибор Џомић: „На простору Косова и Метохије, Албанци су од 1999. године срушили и спалили више стотина православних цркава, манастира, гробаља и конака од којих највећи број до данас није обновљен. Православни верски објекти нису адекватно заштићени само на Косову и Метохији и још увек представљају главну мету албанског становништва.” Само 2004. године је срушено или спаљено 30 цркава СПЦ, оштећено је још 11 цркава и манастира. Џомић, у том контексту, пита зашто српска страна није чланом 11 обавезу заштите црквених објеката проширила на све манастире СПЦ, а не само на Високе Дечане: „Српска страна је имала обавезу да прецизира ову обавезу у складу са чињеницама, али то није учињено”, пише Џомић поводом члана 11. Српски председник се није потрудио да у члан 11 унесе одредбе о Богородици Љевишкој – манастиру који је запаљен 2004. у Призрену. Богородица Љевишка је на листи УНЕСКО. Она је старија од Нотр Дама.

Формулацијом из другог дела члана 11 Вашингтонског споразума „наставак реституције јеврејске имовине жртвама без наследника” Србија се обавезује да ће поштовати сопствени Закон о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих наследника из 2016 (Службени гласник РС, 13/2016, у даљем тексту: Закон о враћању имовине). Шта је ту, по Вашем мишљењу, спорно? 

У првом члану тог необичног и јединственог (и српски председник тврди да је он јединствен у Европи) Закона о враћању имовине се наводи: „Овим законом, ради отклањања последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих наследника, уређују се услови, начин и поступак враћања имовине одузете припадницима јеврејске заједнице који немају законских наследника и враћања одузете имовине организацијама које су у време одузимања биле у функцији јеврејске заједнице, за имовину која је одузета на територији Републике Србије за време Холокауста.” Ово је без сумње, пример за contradictio in adjecto. Законом о враћању имовине исплаћује се одштета наследницима жртава Холокауста иако ти наследници не постоје. Уместо физичким лицима која не постоје одштета се исплаћује правним лицима. 

Затим се у члану 3 Закона о враћању имовине прописује да Србија треба да исплати одштету јеврејској заједници и због злочина који су починили нацисти, хортијевци и усташе на територији данашње Србије: „За потребе овог закона Холокауст представља време од 6. априла 1941. године до 9. маја 1945. године у коме су окупатор и његови сарадници на територији данашње Републике Србије систематски прогонили и убијали припаднике јеврејске заједнице, уништавали и одузимали имовину Јевреја, без обзира на њихово држављанство, и јеврејских организација, засновано на расистичким одредбама, прописима и актима нацистичког режима.” 

Зар је држава Србија крива за злочине нациста?  

Овакво неуобичајено правно регулисање из члана 3 је без сумње ревизија историје и у супротности је са међународним правом. Према међународном праву, у периоду 1941. до 1945. Србија је de iure била део Краљевине Југославије. De facto, била је окупирана од стране фашистичких творевина и држава НДХ, Бугарске, Велике Албаније, Италије, Немачке и Мађарске. Дакле, ако се изузму квислиншке творевине које нису биле признате по међународном праву, за злочине над Јеврејима на територији Србије треба да одговарају данашња Немачка, Италија, Мађарска и Бугарска које имају међународно правни континуитет са државама које су окупирале Србију 1941–1945.228 Законом о враћању имовине и чланом 11 Вашингтонског споразума, Србија је преузела одговорност Немачке, Италије, Мађарске и Бугарске за Холокауст на својој територији. Члан 11 Вашингтонског споразума противречи члану 43 IV хашке конвенције о обичајима и правилима рата на сувом из 1907, која прописује да власт и одговорност (за јавни ред и мир и „земаљске законе”) у време окупације једне државе прелази у руке окупатора, као и читавој једном делу, односно члановима 47–78 Женевске конвенције о заштити грађанских лица за време рата (IV женевска конвенција) из 1949, у којима се прописује да је окупатор одговоран за поступање према цивилима на територији коју контролише. Закон о враћању имовине има још једну ревизионистичку компоненту. У склопу западне пропагандне матрице која Србе поистовећује са нацистима, у њему не може бити ни помена о чињеници да су Срби заједно са Јеврејима претрпели геноцид у периоду 1941–1945. на окупираној територији. Нобеловац Петер Хандке је ту идеолошку западну матрицу или ревизионизам први запазио у свом чувеном есеју Правда за Србију. 

У том ревизионистичком контексту, Закон о враћању имовине и члан 11 Вашингтонског споразума омогућавају да Србија исплаћује уместо нпр. Мађарске, одштету јеврејској заједници за покољ из јануара 1942. године, када су хортијевци убили 4000 Јевреја, Срба и Рома у Новом Саду, Бечеју и другим местима. Колика су средства у питању? У члану 9 Закона о враћању имовине се одређују годишња давања из српског буџета. Србија се обавезује да ће (у року од 25 година) давати годишње 950.000 евра из државног буџета за јеврејску заједницу и јеврејске општине. Дакле, за 25 година нацисти, хортијевци и хрватске усташе на територији данашње Србије. 

Председник Србије је пред AIPAC у марту 2020. поносно изјавио да је сиромашна Србија из свог буџета исплатила богатој јеврејској заједници (Савезу јеврејских општина Србије) након 2016. године 30 милиона евра. Он је том приликом изгледа, урачунао осим давања из буџета, и пренос својине на непокретностима. На основу одлуке Врховног касационог суда, Управни суд је у новембру 2020. године чак доделио некретнине у Земуну Јеврејској општини, иако их је она продала 1961. године. Управни суд је донео такву одлуку упркос противљењу Државног, Градског и Општинског правобранилаштва.

Сматрате такође да је чланом 12 Вашингтонског споразума Србија је признала надлежност такозваног Косова у области несталих лица и тиме дерогирала три споразума које је СРЈ потписала са УНМИК-ом. Чиме се то може оправдати?

У другом делу члана 12 нема позивања на УН право и Конвенцију о статусу избеглица. „Обе стране се обавезују да утврде и примене дугорочна, трајна решења за избеглице и интерно расељене. Обе стране се обавезују да одреде особу која ће предводити те напоре у оквиру министарстава и бити задужена за координацију Београда и Приштине, и достављаће ажуриране информације на годишњем нивоу о броју решених и нерешених случајева.” У другом делу члана 12 Вашингтонског споразума се прави вештачка симетрија када се ради о избеглицама. У пракси, албанске избеглице су се вратиле на КиМ после 1999. године. Срби са друге стране, нису само протеривани 1999, већ и 2004. године, када су уништени и бројни историјски и црквени објекти из српске културне баштине на КиМ. О томе нема ни речи у члану 12, иако је у периоду јуни–децембар 1999. године, услед безвлашћа, систематског и масовног оружаног насиља албанских терориста и припадника паравојних снага над српским народом и припадницима неалбанских мањина, са Косова и Метохије прогнано је преко 242.000 лица највећим делом српске националности. 

У члану 13 Вашингтонског споразума се наводи: „Обе стране ће радити на томе да у 69 земаља у којима је хомосексуалност кажњива дође до њене декриминализације.” Шта је у питању? 

Овај члан је, по свему судећи, уметнут у Вашингтонски споразум на иницијативу америчког дипломате Ричарда Гренела. Он се јавно декларише као припадник LGBT заједнице. У биографији истиче да је био први геј портпарол кандидата на председничким изборима 2012 (Метјуа Ромнија) и да живи са партнером Метјуом Лашијем. Гренел је у септембру 2019, као амбасадор у Берлину, најавио на Твитеру да ће се залагати за глобалну прихваћеност LGBT вредности. У томе га је подржао и његов председник Трамп. 

Члан 13 Вашингтонског споразума се не односи на унутрашњи српски правни систем. Србија не прогони припаднике LGBT заједнице. Напротив, она је у региону један од лидера по броју парада LGBT заједнице. Након Вучићевог доласка на власт 2012, оне се редовно одржавају у Београду. Године 2018. одржане су чак две LBGT параде. Декларисани припадник LGBT заједнице и предводник ових парада Ана Брнабић је у два мандата бирана за премијера Владе Републике Србије (2016–2020, 2020–). Вучић је честитао њој и њеној партнерки у фебруару 2019. када су „добиле дете”. У том смислу, одредбе из члана 13 Вашингтонског споразума се формално и фактички могу односити само на спољну политику Србије. Србија би, према члану 13 Вашингтонског споразума, требало да утиче на Иран, Саудијску Арабију, Јемен, УАЕ, Судан, Узбекистан, Мјанамар, Туркменистан, Того, Брунеје, Египат, Мароко, Тунис, као и на друге државе, да прихвате LGBT вредности на начин како их тумачи Ричард Гренел и његов шеф Трамп. Како ће се то одвијати у пракси, није јасно. Да ли ће српски амбасадори у претходно наведеним земљама улагати протесне ноте? Или се ради само о српском придруживању идеолошком америчком блоку, који осим политичких и економских санкција сувереним и несагласним државама врши и агресивну глобалну пропаганду LGBT вредности? На листи земаља које криминализују LGBT заједницу се, према британском сервису BBC, налази и једина европска држава, Русија. Она је годинама на удару западних држава покровитеља LGBT вредности, због забране хомосексуалне пропаганде међу малолетницима.

Шта ћемо са Хезболахом? У Вашингтонском споразуму пише:„Обе стране се обавезују да ће Хезболах у његовој целини означити као терористичку организацију и да ће у потпуности спровести мере за ограничавање пословања и финансијских активности Хезболаха унутар својих надлежности.” Хезболах се у „његовој целини” проглашава за терористичку организацију. Такву генерализацију није спровела чак ни Европска унија. Она је увела санкције само за војни део Хезболаха. Да би ова формулација била још нелогичнија, Хезболах је био део владајуће коалиције у Либану у време потписивања Вашингтонског споразума у септембру 2020. Неколико министара из редова Хезболаха су део владе Либана у тренутку потписивања Вашингтонског споразума. На тај начин је, у посредном смислу, чланом 14 српски председник владу Либана прогласио за терористичку или за њихове помагаче. У члану 15 Вашингтонског споразума се наводи: „Косово (Приштина) ће пристати да примени једногодишњи мораторијум на подношење захтева за чланство у међународним организацијама. Србија (Београд) ће пристати на једногодишњи мораторијум на своју кампању повлачења признања, и уздржаће се од формалног или неформалног захтева било којој нацији или међународној организацији да не призна Косово као независну државу. Оба договора одмах ступају на снагу.” Тврдите да се  пажљивим читањем се види да се ради о одредбама које имају скривено значење. Какво? 

Дакле, одредница по којој се такозвано Косово обавезује да годину дана неће подносити молбу за „чланство у међународним организацијама” се не односи на ЕУ (већ је у поступку), УНЕСКО, СЕ, СЗО, СТО (објавили да неће тражити), ММФ, Светску банку, Европску банку за обнову и развој (већ је члан) и Интерпол (одбијено чланство). Према томе, тренутни статус такозваног Косова односи се, пре свега, на чланство у УН. Косово се суштински обавезује да неће подносити молбу за чланство у УН у наредних годину дана. 

У другом делу члана 15, Србија се обавезује да у року од годину дана неће лобирати за повлачење признања независности Косова тј. „на једногодишњи мораторијум на своју кампању повлачења признања.” Овакво одрицање Србије од права да штити свој суверенитет поводом КиМ лобирањем за повлачење признања такозваног Косова је у директној супротности са Уставом Републике Србије. 

Одрицање од лобирања за повлачење признања такозваног Косова није само неуставно, оно је у супротности и са руском спољном политиком. У задњих неколико година руска дипломатија је уложила велики труд, углед и средства да би 18 држава повукло признање независности Косова. Западни медиј Слободна Европа у том смислу истиче да су пре повлачења признања независности такозваног Косова, државе које су признање повукле закључивале билатералне споразуме са Руском Федерацијом. Западни медији наводе да у тим државама Русија има велики утицај. У трећем делу члана 15, након зареза, Србија се обавезала да неће спречавати Косово да постане чланица међународних организација. Ова обавеза Србије ступа на снагу одмах након закључивања Вашингтонског споразума, односно 4. септембра 2020. Има ли још „скривених значења“? 

Члан 15 је за такозвано Косово уговор са одложним роком од једне године. У таквим уговорима од протока времена зависи наступање права. То право они су добили трећим делом члана 15 у коме се Србија одриче права да представља своју покрајину у међународним организацијама. У том смислу, амерички амбасадор у Београду Годфри почетком октобра 2020. изјављује да ће решење за КиМ бити постигнуто за годину, две. Односно, такозвано Косово ће моћи у року од годину дана (од дана потписивања Вашингтонског споразума) да поднесе захтев за чланство у УН. Србија се обавезала да се томе неће противити. То је de iure или „заобилазно” признање са одложним роком од годину дана. Због прецизних рокова и правно обавезујућих норми, члан 15 представља прави предмет Вашингтонског споразума. Западне државе које су спонзори косовске независности ће моћи јавно да поставе питање зашто се Москва противи чланству такозваног Косова у УН ако се Београд у члану 15 Вашингтонског споразума томе не противи?

Долазимо до признања Јерусалима за главни град Израела. Колико је то било упутно за Србију? 

У основи сукоба муслиманско-арaпских држава око Јерусалима је што обе стране сматрају исто место у Јерусалиму за своје светилиште. То је Храмовна гора или Брдо Храма у старом делу града. Јевреји сматрају да се ту налазио Други храм. Данас се на том месту налази Купола на стени и џамија Ал Акса.