Јелена Танасковић, бивша директорка Инфраструктура железнице Србије, пред тужиоцем у Новом Саду, рекла је да је за све пројекте који “имају европско финансирање” морала да тражи одобрење Горана Весића, па тако и у случају Железничке станице. Управо то је могао да буде и разлог због чега је Европско јавно тужилаштво на челу са Лауром Ковеши покренуло истрагу о могућим злоупотребама фондова ЕУ на овом пројекту, а који је финансиран новцем из кинеских кредита и из буџета. Према речима саговорника Нова.рс, уколико се испостави да су европска средства ненаменски трошена, Србији би могао да буде блокиран приступ фондова ЕУ.
Студенти који месецима блокирају факултете, али и грађани, сумњају да ће надлежни државни органи открити истину о узроцима пада надстрешнице Железничке станице у Новом Саду и погибији 15 особа. Зато је део грађана и призивао Лауру Ковеши, чувену тужитељку из Румуније, која је својевремено у тој земљи покренула истрагу против бројних државних званичника, укључујући министре и политичаре.
Ипак, надлежност Европског јавног тужилаштва (ЕППО) у овом случају знатно је сужена, будући да Србија није чланица ЕУ, а пројекат званично није финансиран из Европе. Према Комерцијалном уговору, модернизација железничке пруге од Новог Сада до државне границе плаћена је 1,2 милијарде долара, а финансирана је из кинеских кредита и државног буџета. Међутим, очито је да ЕППО сумња да су за овај пројекат коришћена средства и из европских фондова.
То тужилаштво потврдило је за Нова.рс да је у току истрага о могућим злоупотребама ЕУ фондова везаних за Железничку станицу у Новом Саду.
„Како се не би угрозио исход ове истраге, никакви даљи детаљи не могу бити објављени. ЕППО мора одлучити о извршавању своје надлежности када је почињена превара у вези са средствима ЕУ-а додељеним земљама изван ЕУ-а или државама чланицама које не учествују. С обзиром да је штета за финансијске интересе Уније саставни део кривичног дела преваре, када се та штета догоди у Белгији или Луксембургу (јер се одатле исплаћују средства, где се налазе институције ЕУ-а), постоји надлежност тих држава чланица, а тиме и надлежност ЕППО-а, независно о томе где се радња догодила, тј. на територији треће земље“, пише у допису из Европског тужилаштва који је достављен порталу Нова.рс.
Повод за ову истрагу могао би да буде исказ Јелене Танасковић, бивше директорке Инфраструктуре железница Србије, пред Вишим јавним тужилаштвом у Новом Саду. Како је раније објавила Нова економија, Горан Весић, тада као министар грађевинарства, наредио је Танасковић да за све одлуке на пројектима који имају европско финансирање мора да добије одобрење Министарства, односно њега лично. Она се на ту инструкцију позвала пред тужиоцем као доказ да није одлучивала ни о чему у вези радова на Железничкој станици Нови Сад, односно да је Весић инсистирао да води све пројекте, на основу наводног договора који је имао са председником Србије Александром Вучићем.
Весићева инструкција, донета 29. априла 2024. године, позива се на решење о формирању Радне групе задужене за инфраструктурне пројекте који се финансирају из европских средстава.
„Доносим Инструкцију на начин да све фазе и кораке у реализацији Пројеката железничке инфраструктуре у којима је укључена ‘Инфраструктура железнице Србије’ а.д, као једна од уговорених страна, морају бити претходно усаглашене и потврђене од стране Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, односно Министра, у својству председавајућег [Радне групе]“, наводи се у директиви.
Огњен Радоњић, професор Филозофског факултета и члан Анкетне комисије за испитивање одговорности за урушавање надстрешнице, наводи да претпоставља да је новац из ЕУ ненаменски коришћен за Железничку станицу у Новом Саду.
“Проблем је у томе што кад ви добијете новац из фондова ЕУ, тај новац је наменски. Када конкуришете за та средства ви морате тачно да одредите за шта ће та средства бити коришћена. Уколико се та средства ненаменеки користе и уколико се не користе на транспарентан начин, поштујући процедуре јавног конкурса, то значи да та европска правила нису поштована. То је онда разлог за покретања истраге. Претпостављам да се то управо и десиуло, односно да је новац ненамски коришћен за Железничку станицу”, закључује Радоњић.
Он наводи да уколико се утврди да се то заиста и догодило, они (ЕУ) може да нас санкционише кроз ускраћивање фондова.
“Постоји предлог да се у Кривични законик уведе кривично дело злоупотреба европских фондова, али и даље чека на усвајање”, каже саговорник Нова.рс.
Подсећамо, у паду надстрешнице у Новом Саду погинуло је 15 људи, а међу њима и двоје деце. Више јавно тужилаштво поднело је оптужницу против 13 особа, међу којима је и бивши министар Горан Весић, али она до данас није потврђена.
Пројекат реконструкције станичне зграде Железничке станице коштао је грађане око 16 милиона евра, а модернизација железничке пруге од Новог Сада преко Суботице до државне границе, која укључује и зграду новосадске станице, вредна је најмање 1,25 милијарди долара.