Прочитај ми чланак

Хуља се пере и напада своје – Вучић: Закон враћен због аљкавости Владе!

0

Александар Вучић образлаже вечерас током ванредног обраћања коначно решење за измену Закона о експропријацији.

У самом Закону о експропријацији, као што је рекао, догодило се да су људи из Владе донели закон у којој је једна ствар проблематична.

– То су рокови који се дају сопственику непокретности да мора да прихвати одлуке управе прихода, као и рокови за жалбу који су били ужасно кратки, чиме се исцрпели све могућности. Оно што није противуставно, није прошао кроз јавну расправу, био је на јавном увиду, али није тиме повређен Устав.

Није било јавне расправе због ковида.

– Сви додају и измишљају од владајуће до опозиционе партије. Тад им ковид није проблем, али за јавну расправу јесте. У складу са тиме сам се консултовао са правним стручњацима до чијег мишљења ми је стало. Нашао сам и сталну манију министра да се мешају у све где и не морају да буду, да буду још важнији и да могу брже и лакше да реше одређени проблем – истакао је Вучић.

– Али да не бисмо били на томе, ја сам се позвао пре свега на норму да је све било у складу са Уставом. Закон је враћен Народној Скупштини, по процедури, а мислим да су због аљкавости чланова Владе, али не сме да се гази Скупштина. Они могу вечерас или сутра да донесу одлуку којом ће, али не пре моје одлуке, којом ће да повуку тај закон. Мој предлог је да не доноси никакав Закон већ да замоли национални конвент и све људе који су умрежени, да се направи јавна расправа која може да траје и шест месеци, јер без широког друштвеног концезуса неће донети оваја Закон – предложио је Вучић.

Пар сати пре његовог објављивања коначног решења Влада Србије се огласила да је на вечерашњој седници донела одлуку да из скупштинске процедуре повуче Закон о експропријацији, који је Скупштини Србије на поновно одлучивање вратио председник Републике.

Влада ће направити анализу да ли су неопходне измене и допуне Закона о експропријацији и, уколико се констатује да је Закон нужно променити, учиниће то уз широку јавну дебату у коју ће бити укључена стручна јавност, струковна удружења, представници привреде и цивилно друштво.

На истој седници, влада је предложила Народној скупштини измене и допуне Закона о референдуму и народној иницијативи, у члановима 7, 20, 43 и 44. Поменути чланови односе се на оверу потписа, представнике овлашћеног предлагача у органу за спровођење референдума и на рок за поновно расписивање референдума.