Прочитај ми чланак

ЕУ губи поверење у Вучића: Tражили му оно чега се највише плаши – поштене изборе

0

Председник Србије Александар Вучић састао се у уторак у Бриселу са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен и председником Европског савета Анониом Коштом. Иако Вучић тврди да је састанак са врхом ЕУ био срдачан и да носи позитивне утиске, начин на који је организован разговор и изјаве које су уследиле сугеришу да бриселски званичници не могу да игноришу највећу политичку кризу у Србији у претходних 13 година и да се “круни” подршка коју је председник Србије имао пре 1. новембра.

Шест дана пре него што ће због последице корупције у врху власти пасти надстрешница на железничкој станици у Новом Саду и убити шеснаесторо људи, у Београду је боравила шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен која се отворено дивила свом домаћину Александру Вучићу на “реформама” које је његова власт спровела на путу ка чланству у Европској унији.

“Србија је већ једна од најнапреднијих земаља у процесу приступања и показали сте да дела прате ваше речи, због чега радимо на отварању кластера 3″, рекла је председница Европске комисије на заједничкој конференцији за медије одржаној у Палати Србија.

Због њених речи негативно су реаговали и највећи заговорници чланства Србије у ЕУ. Гошћи из Брисела замерала се неискреност и то што је својим наступом додатно охрабрила аутократу да настави да гази институције, гуши медијске слободе и гаси последње трагове владавине права у земљи.

А онда је пала надстрешница.

Како је у периоду након трагедије у Новом Саду, 1. новембра 2024., откриван обим корупције који је пратио изградњу железничке станице, тако су студентски и грађански протести расли. Тражећи одговорност, инсистирајући на испуњењу захтева и покретању институција, студенти и грађани су гурнули Вучића у дефанзиву и натерали га да оголи своју власт и покрене респсивни апарат идентичан оном који се виђа у Белорусији и Турској…

Све је кулминирало 15. марта, кад је на улице Београда изашло неколико стотина хиљада грађана и кад је највећи протест у историји Србије окончан употребом звучног оружја.

Без заједничке конференције за медије и саопштења

Звук из поменутог оружја као да је пренуо из сна и званични Брисел, па је Вучић, како је навео касније, морао да објашњава својим домаћинима се то догодило и ко је напао мирне демонстранте. По завршетку разговора, председник Србије је био сам на конференцији за медије и одговарао је на питања пажљиво одабраних новинара из режимских медија.

Фон дер Лајен и Кошта нису били у његовом друштву.

“Рекао сам мојим домаћинима да није било никаквог звучног топа, да смо спремни да то провере на сваки начин и да ћемо пружити одговор и Европском суду за људска права, без обзира што то нигде у Европи није забрањено за коришћење“, правдао се он.

Од Урсуле фон дер Лајен, која је га у Београду описивала као одликаша и “врхунског спроводиоца реформи”, стигла је порука на друштвеној мрежи Икс, а чак ни она овог пута није могла да нађе нешто позитивно.

“Земља мора да спроведе реформе повезане са ЕУ и да предузме одлучне кораке ка слободи медија, борби против корупције и изборној реформи. Будућност Србије је у ЕУ“, саопштила је Фон дер Лајен на друштвеној мрежи X.

И њен колега Кошта је послао идентичну поруку, наводећи да је потребан напредак у областима слободе медија, борбе против корупције и изборној реформи. Додао је да од опипљивих резултата у овим областима користи могу имати сви грађани Србије.

Изборне реформе, о којима до сада нису говорили званичници ЕУ, постале су важно питање након децембарских избора 2023. године кад су међународни посматрачи установили грубо прекрајање воље грађана, а опозиција оптужила власт за крађу гласова.

Сада, у ситуацији кад председник Србије најављује нове изборе по старом рецепту као покушај изласка из кризе, Европска унија је скренула пажњу на овај проблем.

“Овај састанак уопште није био пријатан за Вучића. Није било заједничке конференције за медије, а то је неуобичајено једнако као и то што су се састали у ресторану, а не у некој од просторија званичних органа ЕУ”, истиче у разговору за “Нову” потпредседник Европског покрета Владимир Међак.

Наш саговорник објашњава да је све вазано за овај сусрет последица догађаја унутар Европске уније, подсетивши на писмо 31 европосланика који су апеловали на Фон дер Лајен да откаже сусрет са Вучићем.

“То очигледно даје резултате, јер је Вучић након састанка њих извређао и назвао послушницима. Само није рекао чији су послушници? Дакле, дефинитивно је дошло до промене у ЕУ, јер ово није био срдачан састанак попут оног у октобру у Београду. Теме које су Фон дер Лајен и Кошта потенцирали током разговора су све оне од којих Вучић бежи”, подвлачи Међак.

Криза потреса Србију, а Вучић се (узалуд) нада кластерима

Иако је незамисливо да чланство у ЕУ добије земља у којој је владавина права угрожена до мере да полиција не реагује кад их грађани дозивају у помоћ док их пред њиховим очима нападају људи блиски власти, где мушкарце под фантомкама и чекићима у рукама чува жандармерија док се крећу у импровизованом кампу надомак Председништва Србије, Вучић је после састанка нагласио да је срећан и да очекује отварање два кластера у преговорима за чланство до краја године.

Колико је то реално у години кад је у Србији највећа политичка криза у последњој деценији?

“Састанак се десио мање-више овако брзо због кризе у земљи и био је у неуобичајеном формату. Они су се и раније састајали на овај начин, али са свим лидерима Западног Балкана, али пошто таквих сусрета нема у последње време, очигледно је да је овај са Вучићем био организован из конкретног разлога, а то може да буде само политичка криза у Србији”, наглашава Немања Тодоровић Штиплија, уредник портала Еуропеан Wестерн Балканс.

Кад је реч о промени односа врха ЕУ према Вучићу, Штиплија истиче је европским лидерима јасно да су захтеви студената потпуно у складу са оним што и званични Брисел тражи од Србије у преговарачком процесу.

“После вишемесечних протеста и изласка великог броја грађана на улице, ни европске институције не могу да остану само неми посматрачи. Реакција Урсуле фон дер Лајен је признавање онога што се знало свих ових десет година – да је дошло до урушавања интитуција и заробљавање државе. Све оне похвале од раније падају у воду”, сматра Штиплија.

С друге стране, Међак сматра да је Фон дер Лајен остаје последњи заштитник Вучића и Српске напредне странке у ЕУ, као и Европска народна партија у којој СНС придружени члан.

“Она је и даље тај последњи заштитник, иначе би све што се сада види одавно ‘искуљало’ и не би имали овакве неутралне поруке, већ врло јасно би рекли шта не ваља у Србији. Овде се стално прича шта би требало да уради Србија, а нико не каже зашто до сада нешто није урадила. Нико не поставља питање ко је довео до тога да немамо фер и поштене изборе, иако смо их имали пре 12 година. Тај део фали и то је заслуга ЕПП, чији је СНС део, а који их и даље штити”, закључује Међак.