Након што је председник Србије Александар Вучић током посете Лесковцу упутио претње тужиоцима да ће бити "промењени" ако не буду желели да штите поредак и закон, у истом маниру надовезао се и његов страначки колега и народни посланик СНС, такође правник, Владимир Ђукановић изјавом на једној прорежимској телевизији да је тужилаштво - владин орган. За струку, оваква изјава је скандалозна и представља застрашивање носилаца правосудних функција.
„Тужилаштво јесте самостални ораган, али не сме да буде независан, а ми смо допустили да буде независан. Једини ко може да бира тужиоца је Врховни савет тужилаштва. Извин’те, то не може тако. Тужилаштво има да бира влада. Зато што је то владин орган, и треба да буде владин орган, јер ви дајете извршна наређења полицији која треба да реагује“, рекао је Ђукановић на телевизији Информер, а преносе друштвене мреже.
Оваква изјава једног функционера који је и правник по струци је недопустива и скандалозна, сматра тужитељка Јасмина Пауновић.
„Када се он буде питао можда тако буде. Тужилаштво је самостални орган, а не независан као суд. Мада се ми свим силама трудимо да будемо независни, али то не значи да будемо отргнути контроли и да не поступамо по законским оквирима“, истакла је Пауновић за портал Н1.
То како Ђукановић види тужилаштво – не сме да буде.
„То је први државни орган који ради са полицијом, и ако се тако буде сматрало – како Ђукановић сматра, довела би се у питање држава у правном смислу“, прецизирала је она.
Ову поруку, као и поруку председника Александра Вучића тужиоцима, види као застрашивање носилаца правосудних функција у Србији.
„Све одише истим ваздухом“, сматра Јасмина Пауновић.
Ово није прва изјава функционера СНС која је наишла на лавину коментара и осуда. Ђукановић је крајем прошле године на телевизији Хепи изјавио да су деца до пунолетства власништво државе.
Подсетимо, Удружење тужилаца Србије реаговало је на претње које је у Лесковцу упутио председник Србије Александар Вучић и навело да би требало да реагује Повереник за самосталност Високог савета тужилаштва.
„Међутим, уколико узмемо у обзир досадашње поступање, можда ћемо на реаговање да сачекамо један дужи временски период“, навели су из Удружења тужилаца.
Како су написали на друштвеним мрежама, Устав Србије гарантује самосталност јавног тужилаштва.
„Члан 155 став 3 Устава Републике Србије каже: Нико изван јавног тужилаштва не може утицати на јавно тужилаштво и носиоце јавнотужилачке функције у поступању и одлучивању у поједином предмету“, поручили су тужиоци.
Подсетимо, председник Србије Александар Вучић рекао је у суботу у Лесковцу, током разговора с грађанима, да је „извукао поуку“ из протеста у Србији и да ће тражити од свих државних органа да реагују у сваком тренутку и на сваком месту.
„Они који то не буду чинили мењаћемо људе у томе. Они полицајци који не буду желели да штите поредак и закон, биће промењени, они тужиоци који не буду желели да штите поредак и закон – биће промењени“, поручио је Вучић грађанима са којима је разговарао у Народном позоришту у Лесковцу.
Овом изјавом, председник Републике је исписао нову страницу у дванаестогодишњем поробљавању и понижавању правосуђа, наведено је у саопштењу које потписује 220 судија и тужилаца у Србији.
Након небројених клеветања и таргетирања малобројних судија и тужилаца који нису пристајали да ћутке посматрају девастацију правосуђа, председник Републике је овај пут отишао и корак даље обзнањујући да ће у складу са сопственом проценом, сада и нескривено, кадровски утицати на састав тужилачких органа, наводи се у саопштењу.
Данас се, како се додаје, председнику Републике не свиђају тужиоци који не поступају у складу са његовим очекивањима, а „већ сутра то могу бити и судије и адвокати па и сви други грађани који не пристају на испуњавање политичких налога ненадлежне институције“.
„Зато сматрамо да је последњи тренутак да судије и тужиоци који су до сада ћутке посматрали процес поробљавања правосуђа дигну свој глас и супротставе се оваквом и сличном деловању“, поручује се у саопштењу.
Саопштење је досад потписало 220 судија и тужилаца широм Србије, али се истиче и да тај списак није коначан.
Шта каже Устав Србије
Јавно тужилаштво је јединствен и самосталан државни орган који гони учиниоце кривичних и других кажњивих дела и врши друге надлежности којима се штити јавни интерес одређен законом.
Врховног јавног тужиоца бира Народна скупштина, на шест година, на предлог Високог савета тужилаштва после јавног конкурса, гласовима три петине свих народних посланика, у складу са законом. Високи савет тужилаштва предлаже Народној скупштини једног кандидата за Врховног јавног тужиоца.
Ако Народна скупштина не изабере Врховног јавног тужиоца у року, после истека наредних десет дана, њега бира, између свих кандидата који испуњавају услове за избор, комисија коју чине председник Народне скупштине, председник Уставног суда, председник Врховног суда, Врховни јавни тужилац и Заштитник грађана, већином гласова.
Главног јавног тужиоца бира Високи савет тужилаштва, на шест година.