Прочитај ми чланак

Да ли је ТРОВАЊЕ СРБИЈЕ за Ану Брнабић национални интерес?

0

Отварање рудника литијума у Србији је начин да Европа обезбеди снабдевање овом сировином, која постаје све траженија, али и да смањи зависност од Кине, потврдила је тајна листа пројеката коју је немачка влада послала Европској комисији, како би подржала геополитичку европску иницијативу Глобална капија. То све нема никакве везе са националним интересом, како га представља Председница Скупштине Србије Ана Брнабић.

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић рекла је у Берлину да би Србија требало да учи на немачком примеру, па да дође до стања да око питања од националног интереса, попут копања литијума, не постоје политичке поделе, већ да све странке подрже национални интерес, саопштено је из Народне скупштине. Међутим, део суштине такозваног националног интереса јесте следећи. За власт еври и долари у џеповима, западњацима литијумске батерије, а српском народу продаја патриотизма. Узеће паре од литијума за себе, од тих пара ће да плаћају војску и полицију и чланове партије. Ко се побуни – има да награбуси. А Немачкој треба литијум, па ће све да аминује Александру Вучићу.

То је рецепт према коме су се формирале и афричке и јужноамеричке диктатуре. Елита на власти извози природна богатства, зарађује велике паре од којих плаћа систем, па систем ради за елиту, а не за народ. Власт, чија је економска политика заснована на безобзирној распродаји националних ресурса, покушаће да покаже своју наводну „проевропску“ оријентацију предајући Рио Тинту Јадарску долину и друге, на сличан начин како је предала борски базен у руке Кинеза.

Тајни списак владе из Берлина, који је објавио немачки лист Ханделсблатт је можда и кључан доказ да пројекат Рио Тинта за експлоатацију руде јадарита у долини Јадра, ужива и политичку подршку европских држава. Због тога је оправдан страх свих коју указују на штетност ове инвестиције за људе и животну средину. Фокус Глобалне капије, како наводи немачки лист, требало би да буде и Балкан, па би се у Босни и Херцеговини градила ветроелектрана, а у Србију би се промовисала експлоатација литијума како би се ојачала европска производња батерија и смањила зависност од Кине у погледу сировина.

Немачка је одувек важила за земљу сиромашну сировинама, али сада више не – у термалним водама дубоко испод површине тла, налазе се највеће резерве литијума у Европи. По проценама немачких научника, ради се о резервама еквивалентним 16 милиона тона литијум-карбоната, дакле литијума који се тражи за батерије. То су количине које су довољне за батерије више од 400 милиона електро-аутомобила. Према подацима Немачког института за геологију и природне ресурсе (БГР), воде у овом региону садрже између 200 и 400 милиграма литијума по литру – упоредиво са неким сланим језерима у Јужној Америци.

Битна разлика је у томе што је код нас планирано вађење руде рудне стене, а та експлотација спада у најпогубније експлотације литијума по животну средину, док се у Немачкој планира вађење литијума из подземних геотермалних вода са веће дубине, на тај начин што из воде изваде литијум и исту ту воду врате у дубину без утицаја на животну средину. Да ли неко можда очекује да Брнабић, уз коришћење свог вокабулара, то појасни? Наиме, због ранијих несрец́а које су проузроковале штету на куц́ама, геотермална енергија има лошу репутацију код многих људи који станују на простору предвиђеном за експлоатацију литијума.

Крајем 2006. дубински геотермални пројекат у Швајцарској, у Базелу, изазвао је земљотрес јачине 3 степена. У пројекту је коришц́ен дубински петротермални процес који укључује бушење подземног стења, на пример гранита и убризгавање воде – вода разбија стену, тече кроз пукотине и загрева се. Топла вода се пумпа на површину кроз другу бушотину и користи за грејање и производњу електричне енергије. Да би се створили нови путеви за воду, овај метод захтева макар мале дубинске земљотресе.

Године 2019. догодио се земљотрес у Венденхајму код Стразбура – и тамо се користила петротермална метода. Радови су прекинути по службеној наредби, али тло се још дуго није смирило. Неколико земљотреса нанело је штету на обе стране Рајне. Осигуравајуц́а куц́а надокнађују само 10 одсто санације пукотина на куц́ама, али погођени људи се буне и иду на судове.

Подсетимо, Влада Србије одлучила је да у наредне две недеље покрене медијску кампању с циљем да подржи пројекат ископавања литијума. Провладиним медијима је прослеђен списак људи који би требало да на дневном нивоу буду саговорници у гостовањима, дебатама и округлим столовима на тему ископавања литијума.