Председник Србије Александар Вучић најавио је на пролеће следеће године реконструкцију Владе и нагласио да ће премијер Милош Вучевић, који је раније већ излазио са том идејом, имати његову подршку. Као разлог измена у Немањиној 11 Вучић је навео да су неки министри умислили да су несмењиви, а судећи према наводима о сукобу на релацији Александар Вучић - Братислав Гашић, поставља се питање да ли је управо министар одбране први пик за смену.
– Знате, имате неке људе који су умислили да ту могу да буду и да обављају више ствари за себе, а не за грађане и друштво у целини. Људе који мисле да су несмењиви, људе који мисле да могу све – рекао је председник Србије Александар Вучић на РТС најављујући реконструкцију Владе Србије, која би требало да се деси између марта и јуна идуће године.
„Нека нова крв“
Вучић је истакао и да ту није крај, већ да ће се анализа рада обавити и по градовима и општинама, на покрајинском и републичком нивоу. То је, како каже, увек добро.
– Добро је да дође и нека нова крв – казао је он и нагласио да ће премијер Вучевић имати његову подршку.
О реконструкцији Владе раније је у више наврата говорио и сам премијер.
– Министри у Влади не верују да ће до реконструкције доћи. И сви мисле да Вучић и ја то спомињемо јер је то медијски интересантно, да им као запретимо, али да се то суштински неће десити. И сви су, наравно, сигурни да се реконструкција наравно не односи на њих, јер су они битни због тога и тога и зато што имају добре односе са председником или са мном – рекао је овим поводом Милош Вучевић.
Да су министри „мало трезвенији“, додао је он, видели би да они који су мислили да су несмењиви, више нису министри.
Програмски директор Центра за савремене политике и уредник портала Еуропен Wестерн Балканс Никола Буразер у изјави за Нову каже да су изјаве о реконструкцији Владе заправо устаљени манир СНС којим се шаљу поруке да су сви министри на испиту.
– Да сви министри морају да покажу, не само одговарајући квалитет рада, него и лојалност председнику, јер се на тај начин постиже дисциплина унутар Владе и странке – каже саговорник Нове.
Додаје да је то начин на који се у Србији влада већ 12 година.
– Константно се прича о неким реконструкцијама Владе у моментима када је то прерано, имајући у виду колико дуго је Влада на функцији, тако да то треба посматрати као устаљену политику сталног подсећања министара и свих првих људи у систему да они заправо зависе од воље председника Србије. Да од тога зависи њихова функција и да константно морају да показују своју лојалност – каже Буразер.
На питање може ли се већ сада знати чије се министарске фотеље највише љуљају, он одговара:
– То је тешко рећи, јер мислим да је циљ таквих најава покретање спекулација, уношење неке врсте немира, да се говори о именима…Да се на тај начин ствара одређена врста притиска – наводи Буразер.
Историјат сукоба Гашића и Вучића
Чињеница је да поновно отварање теме реконструкције Владе долази управо у тренутку кад цела јавност говори о напетости унутар Српске напредне странке. Предњаче приче о сукобу између Александра Вучића и актуелног министра одбране Братислава Гашића, који је почео још пре децембарских избора прошле године.
Ове спекулације је додатно разбуктао недавни интервју посланика СНС Владимира Ђукановића, који је поново најавио повлачење из политике – овог пута због једног високо позиционираног члана странке који је наводно подметао ногу, како њему, тако и Александру Вучићу и члановима његове породице.
Ту оптужбама није био крај. Тако је поменути високо позиционирани напредњак, према Ђукановићевим речима, опозицији достављао „најгоре могуће ствари“ и лажне информације. Такође, од свог клијента је наводно сазнао да су неке информације завршавале на друштвеним мрежама, што је светло сумње изнова бацило на Гашића.
Сукоб на релацији Вучић – Гашић први пут се спомињао у сусрет децембарским изборима прошле године. Кап која је прелила чашу наводно је било постављање актуелног премијера Милош Вучевића на место председника Српске напредне странке.
Уочи децембарских избора, Нова је писала о сукобу унутар локалних одбора СНС, као и о незадовољству међу најстаријим и најмоћнијим људима у СНС.
Како је тада било речи, Братислав Гашић је био незадовољан кадрирањем у врху странке. Тако је извор овог портала тада рекао да сукоб Гашић – Вучић траје дуго, а председник Србије је наводно на састанцима са најближим сарадницима умео да каже како сумња да Гашић даје странцима компромитујућа документа о њему и осталим представницима власти, нарочито после Бањске.
Према ранијим сазнањима Нова.рс, током посете Кини Вучић је пред неколико људи рекао да није задовољан радом Гашића и да мисли да ради против њега.
Тада је била актуелна и тема да он не дозвољава Гашићу да постави директора полиције.