Прочитај ми чланак

Да ли ће и Србија да уведе санкције Русији?

0

srbija-rusija121212

Нова влада са Александром Вучићем на челу још није ни формирана, а већ се налази на великим мукама. Руководство у Београду је под великим притиском из Брисела да усагласи своју спољну политику са званичним ставом Европске уније по питању ситуације у Украјини и санкција према Русији.

Поставља се питање да ли ће Вучић смети да крене стопама Црне Горе и Албаније, које су на миг са Запада већ „показали зубе” Москви, нарочито ако се у обзир узме чињеница да је неколико великих руских пројеката покренуто у Србији, пре свега Јужни ток, али и обнова железничког чвора.

Како редакција „Србин инфо” сазнаје, Александар Вучић је ових дана у интензивним контактика са представницима Русије, а ови разговори требало би да цементирају већ договорене економске пројекте у Србији. То значи да ће званични Београд ипак морати да се суздржи од осуде припајања Крима Русији, па остаје да се види како ће на ову одлуку проевропске српске владе да реагују у Бриселу и Вашингтону.

Србија се до сада званично није изјаснила ни о санкцијама ЕУ званичницима свргнутог украјинског режима јер је наша влада у техничком мандату и не може коментарисати такве ситуације

„Нова влада Србије ће се изјаснити о ситуацији у Украјини и на Криму. Техничка влада не коментарише актуелна политичка дешавања у свету“, рекли су у Министарству спољних послова Србије агенцији Бета.

Одлуци Савета ЕУ о увођењу санкција „одређеним особама, правним лицима и телима“ одговорним за злоупотребу државних фондова и кршење људских права у Украјини придружило се више земаља које нису чланице ЕУ, међу којима су Црна Гора, Исланд, Албанија, Лихтенштајн, Норвешка и Молдавија. Ове земље су увеле и одређене санкције према Русији.

БиХ није одговорила на захтев ЕУ, јер о томе није постигнута сагласност у трочланом Председништву БиХ.

О ставовима ЕУ поводом кризе у Украјини министра спољних послова Србије Иван Мркића јуче је обавестио шеф делегације ЕУ у Београду Мајкл Девенпорт, који му је пренео поруку високе представнице Кетрин Ештон.

Мркић је јуче о Украјини разговарао и с амбасадором Русије у Србији Александром Чепурином „који му је доставио поруку министра иностраних послова Сергеја Лаврова“, саопштено је из Министарства.

Одлука Савета ЕУ налаже замрзавање новчаних средстава и економских ресурса особама које су означене као одговорне за злоупотребу украјинских државних фондова, као и онима који су проглашени одговорним за кршење људских права у Украјини.

Алексеј Димитријевић

(Србин.инфо, Бета)