Шта је Збор грађана и зашто је битан, објаснио је Дејан Перишић, вероучитељ и активиста.
Представничка демократија у целом свету има својих бројних недостатака тако да је у политичкој теорији настао појам „демдеф“ – демократски дефицит којим се означава отуђеност тзв. политичких елита од народа. У нашем случају представничка демократија је претворена у Павловљев експеримент, рефлекс, јер посланици владајуће већине у Народној Скупштини гласају „на звонце“. Излаз из оваквог стања је могућ само враћањем на извор демократије, а то је да народ преузме власт што је и значење имена демократије. Да је народ носилац суверенитета није само лепа жеља изражена именом демократије, већ и уставом гарантовано право.
Члан 2. Устава Републике Србије каже да „Ниједан државни орган, политичка организација или појединац не може присвојити сувереност од грађана“. Дакле, народни посланици и министри нису „ВЛАСТОДРШЦИ“ већ заступници и слуге народа (дословно значење речи министар), који ту делатност обављају у одређеном временском периоду. Међутим, погрешно уверење нашег јавног мњења је да постоји само ПРЕДСТАВНИЧКА демократија, те да су избори једини корективни фактор и начин како народ тј. грађани могу учествовати у управљању државом. На основу уставних начела наш Закон о локалној самоуправи препознаје три модела НЕПОСРЕДНЕ или ДИРЕКТНЕ демократије, односно непосредног учешћа грађана у одлучивању. На основу члана 67 поменутог закона, ти модели су Грађанска иницијатива, зборови грађана и референдум. За нас је нарочито занимљив Збор грађана, јер је динамичнији и комлекснији од остала два модела која се тичу само једног конкретног питања, а и шири је по обиму, те се на Збору грађана могу решавати и нека референдумска питања.
Због тога сматрамо а на основу позива студената исказаног у отвореном писму народу Србије, да је не само умесно већ морално обавезујуће формирање Зборова грађана у целој нашој Отаџбини, те се надамо да ће овај наш новосадски бити пелцер за акцију коју смо назвали ПРЕУЗИМАЊЕ ОДГОВОРНОСТИ ЗА СОПСТВЕНО ПОСТОЈАЊЕ!
Конкретан дневни ред Збора грађана који ће се одржати у Новом Саду у среду 19. 03. ове године је следећи:
1. Образложење и усвајање студентских захтева;
2. Предлог мера за излазак из политичке и друштвене кризе у којој се налазимо;
3. Сагледавање акутних проблем Града Новог Сада и предлози за њихово превазилажење.
Позвани да узму учешће у овом Збору грађана су сви пунолетни наши суграђани и сви људи добре воље!
Како радили тако нам Бог помогао!
Аутор је вероучитељ и активиста Дејан Перишић