"Масовни протести стотина хиљада људи нису први протести у Србији, али се од свих претходних разликују по броју учесника и по томе што су захватили целу земљу и власт ауторитарног председника Александра Вучића, ако и остане на власти, више неће бити апсолутна", оценио је стручњак за југоисточну Европу Флоријан Бибер.
„Захтеви студената доводе у питање темеље политичког система. Они не желе политичку симболику као што су оставке, него промену система“, рекао је директор Центра за проучавање Југоисточне Европе на Универзитету у Грацу Флоријан Бибер у интервјуу за аустријску јавну телевизију ОРФ, преноси Н1.
Новина је, према његовим речима, организација протеста, то што они немају лидере на које би власт могла да врши притисак, „због чега је протестни покрет, који предводе студенти и универзитети, мање осетљив на нападе“.
Бибер је оценио да између демонстраната и владе сада де факто влада пат позиција и да протестни покрет контролише улице. Уз то, Вучић, додао је, више не може да буде сигуран на неограничену подршку полиције, која исто има пријатеље и родбину међу демонстрантима, али је још на функцији и контролише институције.
За опозицију у Србији, Бибер је оценио да је „до сада реаговала беспомоћно“ и јој „недостаје стратешко усмерење“, због чега би и у случају ванредних избора њена победа била тешко замислива, и то не само због ограничених медијских слобода.
„Најважнији телевизијски канали су на линији владе. Уз то, Србија је централно поље за увежбавање руске пропаганде“, пише ОРФ, и додаје да према студији немачким либералима блиске Фондације Фридрих Науман агенције Спутњик и РТ Балкан, које финансира Кремљ, имају снажан утицај у медијском простору Балкана, при чему је њихова „осовина и централна тачка Србија“.
И иако је исход протеста за сада неизвестан, Бибер сматра да Вучић „више неће моћи да успостави неограничену доминацију своје власти“.
Европска унија је до сада на протесте реговала ћутањем и то углавном из политичких и економских интереса, пошто Вучић и даље, без обзира на ауторитарност важи за гаранта стабилности, а он сада, према речима Флоријана Бибера, покушава да изигра геополитичке актере једне против других.
Кина је важан инвеститор, у ЕУ је Србија кандидат за чланство, а Москва подржава Вучића током протеста и осуђује „мешање споља“. „Вучић сада очекује погодности од владавине америчког председника Доналда Трампа, с обзиром да већ дуже време одржава пре свега економске односе са Трамповом породицом и његовим окружењем“, наводи се на сајту ОРФ.
„Поставља се међутим питање колико то Вучићу стварно помаже. Србија сада није међу приоритетима америчке спољне политике“, оценио је Бибер, који је и координатор Саветодавне групе за јавну политику Балкан у Европи (БиЕПАГ).