Након бурне седнице Скупштине Србије где је дошло до сукоба између власти и опозиције, коришчења пиротехничких средстава, физичких обрачуна, тешких речи и увреда, утисци се и даље слежу. Док власт с једне стране тврди да су представници странака које су насупрот властима заправо "терористи", опозиционари одговарају да су њихови поступци реакција на свеукупну друштвено-политичку кризу за коју је најодговорнији председник Србије Александар Вучић и да више неће долазити на седнице парламента. Поставља се питање - ко је добио, а ко изгубио након свега што смо видели?
Ако питате Душана Спасојевића, професора са Факултета политичких наука, догађаји у Скупштини ништа нису драстично променили – однос снага је остао исти, али је утисак да је опозиција својим деловањем одговорила на захтеве дела својих бирача.
„Они су то незадовољство пренели у институције и у том смислу вероватно може се говорити о некој врсти добитка за њих. Наравно, својим деловањем у Скупштини они су дали властима много материјала да их критикује, али то је стандарна ствар кад је реч о њиховом односу“, наглашава Спасојевић у разговору за дневни лист „Нова“.
Коментаришући реакције студената након догађаја у Скупштини, Спасојевић је истакао да на суштинском нивоу долази до одређеног приближавања, те да је део студената у претходном периоду схватио да је неопходна одређена врста политичке артикулације како би се испунили њихови захтеви и дошло до промена.
„Важно је што су студенти Правног факултета и ЕТФ-а померили протест ка Скупштини. То је био гест индиректне подршке и порука: ‘Гледамо вас и важно нам је то што радите’. Мислим да је онај део студената који гледа ка опозицији добио одређену сатисфакцију. Наравно, студенти су врло шаренолики и не можемо очекивати да сви имају јединствен став и да кажу да ли је то било добро или лоше. Део студената је хвалио, део њих је критиковао и то је реална. Ништа ту опозиција не може да уради, нити било ко други у друштву како би се темељно променио став свих студената или пленума. Постоје три опције за излазак из кризе – прелазна влада, која делује као најреалнија опција, а други два су колапс власти или колапс протеста. У овом тренутку, ниједна од ове две опције не делује реално“, подвлачи Спасојевић.
Опозиција после сукоба у парламенту не жели да учествује на седницама
Готово сви посланици опозиције истакли су да неће долазити на пролећно заседање Скупштине Србије, након што је по истеку првог радног дана у просторије посланичких група упала полиција због наводне дојаве о бомби. После димних направа, бацања јаја, паљења бакљи и активирања ПП апарата, посланици владајуће већине остаће сами у скупштинској сали.
Седница редовног пролећног заседања Скупштине Србије почела је у уторак, кад је практично у првих сат времена дошло до сукоба између посланика опозиције и владајуће већине. Опозиција је бацала јаја у правцу посланика власти, а активиране су прво бакље, потом и димне направе. У једном моменту активиран је и противпожарни апарат, а током заседања повређене су три посланице – Јасмина Обрадовић, Соња Илић и Јасмина Каранац.
Упркос свему томе, седница је настављена.
И увече, неколико сати након завршетка бурног дана, полиција по дојави о бомби у Скупштини упала је у посланичке просторије опозиције. Контрадиверзионе екипе, које су одмах упућене на лице места, установиле су да је дојава лажна.
Тако је јавност одмах на следећем заседању у среду сачекала сцена празних посланичких клупа предвиђених за опозицију. Већ у уторак посланичке клупе предвиђене за чланове Демократске странке су биле празне, а председник те партије Срђан Миливојевић објашњава да они нису желели да подлежу, како је рекао, Твитер хистерији.
„Демократска странка је на органима странке донела одлуку да се прикључимо позивима на генерални штрајк. Ми не учествујемо у раду Народне скупштине из неколико разлога. Прво, та Скупштина је сада сасвим обесмишљена, ми не можемо да подлежемо твидер хистерији или неким позивима да не знам шта урадимо у парламенту. Пробали смо у прошлој години, када је била расправа о буџету да учествујемо у прекиду седнице. Показало се да шта год ми урадили, Александар Вучић ће наредити Ани Брнабић да одржи седницу макар се ми тамо полили бензином и запалили“, рекао је Миливојевић.
Додао је ће напредњаци у сваком случају изгласати оно што желе.
„Наш посао је да овог тренутка позивамо грађане да дођу 15. марта у што већем броју у Београд. Наш посао је да подржимо идеју генералног штрајка, и да истрајавамо и учествујемо у једној политици спровођења и испуњавања студентских захтева“, каже Срђан Миливојевић.
На питање да ли су грађани приметили да посланици ДС нису на седници у уторак, Миливојевић каже да не зна за то.
„Али посао Демократске странке није да ми радимо оно што је популарно, још мање оно што је непопуларно, него оно што је једино исправно и што даје резултат“, каже он.
Понош: Нећемо наставити рад
Председник странке Србија центар Здравко Понош је такође казао да неће учествовати у раду парламента у среду.
Он је дао свој суд да ли је успео наступ опозиције првог дана заседања.
„Србија није у нормалном стању, ми смо хтели да променимо дневни ред скупштине. Опозиција треба да буде корективни фактор да власт ради свој посао“, каже Понош.
„Када имате оволики број људи који је у протесту, то је знак да се цела Србија дигла“, додао је Понош.
ССП: Провидни су као целофан
На конференцији за медије одржаној у Скупштини потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић је рекла да је дојава о бомби у просторијама Скупштине Србије измишљена како би неко „преорао“ све канцеларије опозиционих посланика. Одлука је дошла као реакција на сукобе који су се догодили током заседања.
Она је додала да шефови посланичких група нису имали информације о претресу.
„Данас нас је то ново стање затекло. Шта више, никада се није догодило да су воду из ранца људима узимали. Доручак,погачице су људима одузимали који раде овде. Све су празнили, прегледали су нас и пипали колико год су могли“, рекла је Тепић.
Питала је како „у тој ненормалности било ко нормалан да учествује“?
„Понављамо, нарочито после чињенице да је Влада пала, да је на дневном реду требала да буде само једна тачка око које је постигнут консензус, а то је четврти студентски захтев. Лепо смо јуче тражили да се све остало изузме из дневног реда. Не. Одговор је био ‘ми хоћемо тако, како хоћемо и додаћемо још тачака дневног реда, а вас ћемо прогласити за насилнике и терористе’. Пошто је све ненормално, а ова власт се и даље покушава као да се ништа није догодило 1. новембра, као да се ништа не догађа широм и овде њима испред носа у Београду и широм Србије, одговор је био такав какав је био и јуче, а данас, након уласка у ову зграду, након чињеница да не знамо ко је вршљао и на који начин по нашим канцеларијама, ми напросто нисмо могли данас да се вратимо у салу као да се ништа није догодило и ноћас“, додала је она.
ЗЛФ: Крећемо у договор око прелазне владе
„У сали се јуче налазило негде око 150 посланика режима и стотињак полицајаца, и у односу на ту бројност наша, акција је морала бити онаква каква је била. Сматрам да је добро спроведена, сматрам да је порука послата, а не искључујемо да ће се сличне и, надам се, и успешније поруке понављати и поновити“, рекао је копредседник Зелено-левог фронта и посланик Радомир Лазовић на конференцији за медије у среду, и потом додао:
„Крећемо са колегама из опозиције да формирамо предлог за излазак из кризе у форми прелазне Владе. Предлог мора да буде заједнички, да има подршку људи на улици, стручњака и студената јер другачије не може да успе. Спремни смо да саслушамо и предлажемо, да разговарамо и учимо“.
Лазовић је додао да ова власт не мора да измишља да је неко поставио бомбу у парламенту да би увела рестриктивне мере у Скупштини и да посланици ЗЛФ све раде јавно, иза тога стоје и поносе се тиме.
ПСГ: Нећемо учествовати у игроказу
Председник и посланик Покрета слободних грађана Павле Грбовић такође није отишао на заседање у среду. Медијима је, након ССП и ЗЛФ, рекао да полиција морао да утврди ко је упутио лажну дојаву о постављеној бомби у згради парламента јер је то лажна вест која може да се третира и као тероризам.
„Нећемо учествовати у том игроказу. То не значи да се повлачимо већ ћемо наставити да будемо на страни грађана који се боре за правду“, рекао је Грбовић.
Он је, иначе, претходно на свом X налогу написао да је полиција претресала посланике опозиције на уласку у парламент током другог дана заседања.
„На улазу у Скупштину одбор за дочек – њих 20-ак на претресу посланика, само што нас нису скидали голе“, написао је посланик ПСГ Павле Грбовић.
Еколошки устанак: Немамо шта да расправљамо
„Не учествујем у раду Скупштине, то је наша одлука, који смо више пута поновили. Са онима који разбијају главе студентима, који газе џиповима, немамо шта да расправљамо“, рекао је Александар Јовановић Ћута.