Прочитај ми чланак

Амерички дипломата сутра код Вучића: Србија ће признати Косово

0

Помоћник америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричард Р. Верма изјавио је вечерас у Приштини да САД подржава дијалог између Приштине и Београда као процес који ће довести до нормализације односа и међусобног признања и додао да се он мора наставити.

Верма је у интервју за Коха.нет говорио о гаранцијама које међународни партнери могу да пруже Косову ако оно примени свој део споразума и јасно ставио до знања да САД виде Охридски споразум као правно обавезујући за Србију, упркос њеним изјавама о одбијању.

Оценио је да је Косово постигло значајне резултате у областима као што су владавина права, енергетика, помоћ за демократска питања, и додао да САД годишње са 60 милиона долара подржава Косово и са 200 милиона за програмом Compact kroz Millennium Challenge Corporation за енергију.

„Дакле, има много добрих ствари у овим везама, и зато сам желео да дођем и директно говорим о томе колико су те везе трајне и важне“, казао је он.

Говорећи о најавама почетка стратешког дијалога САД и Косова рекао да се могу бирати теме које су важне за обе земље.

„Мислим да генерално знамо које ће бити теме, али желим да се тимови састану како би одлучили о првом стратешком дијалогу. Јасно, мислим да ће бити економска, енергетска компонента, па трговина. Можемо разговарати о свим важним питањима која су важна за народе обе земље“, казао је он.

САД снажно подржавају дијалог уз посредовање ЕУ и да изузетно важно да обе стране испуне обавезе које су преузели пре много година.

„Ово је веома важан процес. То је процес који ће донети оно што мислим да сви покушавамо да постигнемо, а то је већа европска интеграција у европске институције, укључујући једног дана, потенцијално, НАТО. Ово је такође процес који ће довести до нормализације и међусобног признавања. Али, важно је вратити се дијалогу. Мислим да сам јутрос поменуо и председнику и премијеру колико је важно испунити обавезе преузете у дијалогу и истинску посвећеност мултиетничкој, демократској и мирној земљи“, казао је он и додао да је то, верује, будућност Косова.

Говорио је и о једностраним акцијама у једном мултиетничком друштву и да је „важно да и косовски Срби разумеју и знају где им је место у овој земљи. И зато, да, важно је да се тај договор спроведе и да се дијалог настави“.

Казао је да САД има значајну и трајну посвећеност народу Косова и то ће се наставити.

„Стога сам овде да изразим нашу континуирану посвећеност. Овде сам да изразим забринутости када их имамо. И данас смо имали веома добре састанке са председницом и премијером, јер пријатељи и савезници тако раде“, казао је он истичући да је било речи и о односима САД и Косова, које су амерички званичници оценили захлађеним.

Говорио је и о истрази напада на канал Ибар Лепенац истичући да осуђују планиране нападе на инфраструктуру и цене све што су косовска полиција и хитне службе учиниле да тако брзо реагују.

„Такође смо пружили сву могућу подршку истрази преко наших колега из ФБИ-а и министарства правде. Ове истраге су у току и апеловао бих на све да сачекају њихов закључак пре него што било кога прогласе одговорним. Али, ове врсте напада нису прихватљиви ни под којим околностима“, казао је он.