Прочитај ми чланак

ЗОИ у Сочију: Новинари баш оцрнили Русе

0

soci

Ниједна досадашња зимска олимпијада није толико нападана у западним медијима као ова у Сочију, па се већ сада може рећи да ће сигурно и по томе бити запамћена у историји Игара. А они новинари који се мање занимају за такмичења у белим спортовима а више за тражење замерки домаћинима, могли би да организују нову дисциплину – „пљување“ домаћина зимске олимпијаде.

Главна критика до почетка Игара је била да се у Русији не поштују људска права јер је не тако давно донет закон којим се забрањује промовисање хомосексуализма међу малолетницима. Ништа нису вредела објашњења домаћина да нико нема ништа против геј спортиста, али у руској традицији није да дете не зна ко му је тата а ко мама.

У писању против организатора предњачили су амерички медији али нису заостајали ни они у западној Европи. Неколико дана пре него што су почеле игре, многи западни новинара су оштрили пера пишући о томе да по олимпијском парку шета велики број паса луталица! На једној од конференција за новинаре је то питање било постављено Дмитрију Пескову, секретару за медије руског председника. Он није ни покушао да негира да паса у Сочију заиста има много јер се они иначе окупљају око великих градилишта, а у Сочију се донедавно градило.

Затим су стигле критике на недостатке у новим, тек отвореним хотелима. Домаћини су се извињавали, молећи госте да имају стрпљења и да ће се мали недостаци поправити. И заиста, водоинсталатери и други мајстори су брзо долазили да би у најкраћем року све било поправљено. Али, онај део злобних гостију је те мајсторе доживео као агенте руских тајних служби!

Највећи „бисер“ досад је вест коју је у недељу објавио један сатирични сајт у САД о томе како је тобоже убијен компјутераш чијом се кривицом није отворио један од олимпијских кругова на семафору. У понедељак је и новинар „Ју-Ес-Еј тудеја“ Рајан Гласшпигел демантовао лажну причу о смрти у Сочију. Али, оно што је објављено у САД, неки преписивачи су пожурили да преузму не проверавајући истинитост те вести. Узгред, да је тачна, објавили би је московски опозициони сајтови. Али лаж о томе како је извесни Борис Авдејев више пута ножем убоден и касније пронађен у хотелској соби, објавили су многи.

Јасно да многе новинаре не занима колико су труда уложили домаћини да се гости добро осећају, и ништа и не знају о традиционалном великом руском гостопримству. Њима је много лакше да по опробаној формули нападају Путина него да га покажу као доброг домаћина који је настојао да се сретне и поразговара са многима, од страних државника па до спортиста који су дошли са разних континената.

На питање једне аустријске новинарке: „Шта може да одговори критичарима?“, Путин је уз осмех казао: „Нека дођу и виде.“ 

ПРИЧЕ О КАБАЈЕВОЈ

Уочи отварања Олимпијаде многи су поверовали „добро упућенима“ како ће огањ запалити Путинова симпатија Алина Кабајева, прослављена уметничка гимнастичарка која је сада посланик у парламенту. Као и много пута раније показало се да су говоркања била погрешна јер су ватру запалила легендарна клизачица Ирина Родњина и хокејаш Владислав Третјак.

Обучен у скијашко одело, Путин је посетио „Тиролски дом“ на Красној пољани где су Аустријанци прослављали златну медаљу аустријског скијаша Мајера. Путин је наздравио чашицом шнапса (ракије). Касније је ту попио криглу пива, а једном веселом Аустријанцу Путин је „другарски“ сипао из своје – пола чаше пива, што се свидело присутнима. Новинари су били одушевљени јер су са Путином могли да разговарају на немачком.

После гледања уметничког клизања Путин је навратио у пивницу код Холанђана. Тамо га је чекао краљ Виљем Александар, који је похвалио организацију Игара.

Руси већ сада могу бити задовољни јер је отварање Олимпијаде у Сочију гледало више од три милијарде људи широм света, а то је најбоља реклама. За велику представу отварања и затварања Министарство спорта Русије је издвојило 1,6 милијарди рубаља (један евро 45 рубаља). У Ванкуверу су за приредбе отварања и затварања потрошили 40 милиона долара, док су у Пекингу и Лондону само за отварање потрошили више од сто милиона долара. Руси заиста нису жалили новца да покажу да су одлични домаћини и да могу да направе светски спектакл о којем ће се дуго причати.

(Вечерње новости)