СП ФУДБАЛ: Аутсајдер Костарика у четвртфиналу Мундијала!

0

kostarika grcka fudbal _ig

Мало је оних коју су могли да замисле како ће фудбалери Костарике „преживети“ групу смрти на Мундијалу, а они су кроз драму успели да наставе своју бајку. Имали су вођство у осмини финала Мундијала све до судијске надокнаде када је Грчка побегла са ивице амбиса и изједначила на 1:1 (0:0) за продужетке, да би пенал рулет стао на поље Костарике.

Симпатичној дружини Костарике нико није давао шансе, а онда су освојили планету првим местом у групи Д и победама на Уругвајем (3:1) и Италијом (1:0), а ремијем са Енглеском (0:0).

Капитени из Фулама

Занимљиво да су капитен Костарике Брајан Руиз и капитен Грчке Јоргос Карагунис клупски саиграчи из Фулама.

Примили су само један погодак у та три меча, и то из пенала, а решење из игре за гранитни одбрамбени бедем пронашли су неубедљиви Грци, који су пали после велике драме и пенала.

„Хелени“ су у групној приказали најлошији фудбал у Бразилу, али су се провукли до осмине финала и онда до додатних 30 минута у борби за четвртфинале. Играли су у свом препознатљивом стилу, без залетања, чекали су своју шансу стрпљиво, као да до ујутру могу тако и да ништа не може да их поремети, а шутирали су толико лоше да је лопта после ударца Самариса завршила у ауту.

Таква игра ипак им је донела и најбољу шансу пре одласка на одмор – са леве стране центрирао је Холебас и пронашао Салпингидиса, а он је са друге стативе из прве шутирао, али је Навас коленом сачувао своју мрежу, те је казна за такав промашај у осмини финала стигла у наставку.

Костариканци су били бледи у првом полувремену, чекали су неки потез капитена Брајана Руиза или Џоела Кембела, нападача Арсенала на позајмици Олимпијакосу, који је наспрам себе имао четворицу клупских саиграча за противнике, Маноласа и Холебаса у дефанзиви, Манијатиса и Самариса у везном реду, па су знали да га неутралишу.

Гекас уз раме Барезију

Теофанис Гекас је са 34 године и 37 дана постао други најстарији фудбалер на Мундијалу који је промашио са беле тачке у пенал-рулету, а испред њега само је Италијан Франко Барези, који је неславан рекорд поставио са 34 године и 70 дана, против Бразила у финалу Светског првенства 1994.

Ипак, седам минута по повратку са предаха стигли су до вођства. Акције је трајала нешто дуже, Кембел је одиграо до Болањоса који је центрирао са леве стране до Брајана Руиза, а он је са ивице казненог простора послао лопту, не толико јако колико прецизно, у доњи десни угао за велику радост и 1:0.

Могло је све да буде решено само три минута касније, Костарика је заиграла на крилима вођства и била оштећена за чист пенал, јер је судија Вилијамс превидео играње руком Торосидиса у свом казненом простору, готово идентично као што је учинио Немања Видић против Немачке пре четири године у Јужној Африци.

То није пореметило планове Хорхеа Пинта, као ни то што је Костарика остала са играчем мање у 66. минуту. Дуарте је био превише неопрезан, оборио је Холебаса и зарадио други жути картон, аутоматски и пут у свлачионицу пре свих.

Иако је оставио саиграче на цедилу, они су се херојски држали пола сата, све до самог финиша и таман када се чинило да ће издржати и започети славље, уследио је шок. Грцима се није ишло кући, и поред јалових напада успели су да дођу до изједначења – из гужве у шеснаестерцу шутирао је Гекса, голман Навас је одбио лопту, на његову жалост право до Папастатопулоса који се нашао на првом месту након што је изнео лопту са своје половине да је закуца у мрежу за 1:1 и продужетке.

У додатних 30 минута „Хелени“ су били далеко бољи, имали су бројчану предност и више снаге, али не и коцентрације, пошто су упропастили најбољу шансу у контри „пет на три“ да пре пенала реше питање победника.

Рулет је отворио Борхес снажним ударцем по средини гола за 1:0, а Митроглу је погодио леви угао за 1:1. Другу серију је фантастичним ударцем под пречку започео Руиз, а мирним ударцем опет у леву страну реванширао му се Христодулопулос.

Гонзалез је такође био прецизан, као и Холебас ударцем у десну страну за 3:3.

Предност Костарики поново је донео Кембел хладнкрвно изведеним пеналом, да би Навас онда одбранио шут Гекасу и израстао у хероја. Ту улогу поделио је са Михаелом Умањом, који је у петој серији преузео одговорност и затресао мрежу за креча за 5:3, неописиво славље и мегдан са Холандијом.

Костарика – Грчка 1:1 (0:0) – пеналима 5:3

Стадион: Арена Пернамбуко – Ресифе. Судија: Бенџамин Вилијамс (Аустралија).
Стрелци: Руиз у 52. за Костарику, а Папастатопулос у 90+1. минуту за Грчку.

Пенали: Борхес, Руиз, Гонзалез, Кембел и Умања погодили за Костарику – Митроглу, Христодулопулос, Холебас погодили за Грчку, а Гекас промашио.

Костарика: Навас, Гамбоа (од 77. Акоста), Дуарте, Умања, Дијаз, Гонзалез, Руиз, Борхес, Техеда (од 66. Куберо), Болањос (од 83. Бренес), Кембел.

Грчка: Карнезис, Холебас, Папастатопулос, Манолас, Торосидис, Самарис (од 58. Митроглу), Карагунис, Манијатис (од 78. Кацуранис), Христодулопулос, Самарас, Салпингидис (од 69. Гекас).