Прочитај ми чланак

КАКО ЈЕ ДИНКИЋ СА СТРАНЦИМА ОПЉАЧКАО СРБИЈУ: Отворено тек свако четврто радно место

0

siepa

Подстакнуто низом информација и тумачења везаних за рад Агенције за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА) и евентуалне последице њеног укидања, које сматра неистинитим, Министарство привреде је јуче саопштило да је после вишемесечних покушаја најзад утврдило да досадашњим субвенцијама државе није отворено 55.000 него само 16.097 радних места.

– Из података о 55.000 радних места презентованих јавности, изостављено је да су у то урачуната непостојећа, а уговорена 8.162 радна места код 35 инвеститора са којима је држава раскинула уговор о подстицајима. Такође у преостала потенцијална 47.882 радна места урачунато је и свих 31.785 још увек непостојећих, која су инвеститори у обавези да отворе у наредном периоду према 163 уговорена активна пројекта – наводи се у саопштењу и додаје да је неоспорно отворено 11. 929 радних места у 56 пројеката у систему мониторинга одржавања броја запослених и 4.168 у 22 пројекта која су формално окончана.

Министарство привреде напомиње да је субвенције досад добило 240 предузећа за 163 активна пројекта, 56 пројеката у систему мониторинг одржавања броја запослених и 22 пројекта која су формално окончана, а да у протеклом период код њих није извршена ниједна ни формална ни материјална контрола испуњења уговора. Нити је извршена провера какво је стање у односу на дан потписивања уговора.

„Министарство привреде од формирања покушава да утврди стварно стање са субвенцијама инвеститорима за отварање радних места, али више од два месеца СИЕПА није у стању да утврди тачан број нових радних места која су инвеститори отворили уз подстицаје из буџета Републике Србије“, наводи се у саопштењу.

Министарство наводи да је анализом утврдило да је „било случајева да је предузеће угашено, сви запослени привремено на један дан пријављени Националној служби за запошљавање, да би се одмах сутрадан запослили код инвеститора уз подстицаје. Тако су многи инвеститори уз поклоњено предузеће добијали и значајну финансијску подршку државе. Тако да се не ради ни о свим заиста новим радним местима“.

СИЕПА је одмах по формирању садашњег Министарства привреде у септембру ове године, доставила велики број извештаја инвеститора који треба да се контролишу, уз објашњење да то није урађено јер тадашње Министарство финансија и привреде никада није донело Правилник о контроли, који је по Уредби било дужно да донесе. То потврђује, закључује Министарство привреде, да Национална служба за запошљавање није контролисала спровођење уговора са инвеститорима у делу запошљавања , док Агенција за приватизацију није контролисала да ли су испуњене инвестиционе обавезе. Без икаквих критеријума и мерила оправданости, у 78 случајева извршено је анексирање основних уговора инвеститорима, продужавани рокови за испуњење обавеза, мењан начин исплате подстицаја и накнадно вршена ревизија раније одобрених инвестиционих пројеката и бизнис планова. Нико није водио рачуна ни о трошку камата, јер инвеститори средства добијају унапред без камате, закључује се у саопштењу Министарства привреде

Такође се додаје, да је то Министарство пре 12 дана активирало банкарске гаранције у осам случајева у којима инвеститори нису извршили своје уговорене обавезе. Тиме је покренута процедура за повраћај 1,4 милиона евра.

У многим случајевима то није могуће учинити јер су банке које су давале гаранције престале да постоје, а одговорна лица у државним институцијама нису благовремено покренула питање замене гаранције нити их пријавила као потраживање у стечајним поступцима. Све гаранције је сада преузело Министарство, а записничка примопредаја са СИЕПА обављена је 1. новембра, наводи се у саопштењу.

„Тада је констатовано да је тренутно ненаплативо око 20 гаранција вредних више од два милиона евра“, напомиње Министарство привреде и додаје да ће се од 2014. године „код свих уговора који су корисници државних подстицаја установити систем обавезне контроле за све време трајања уговором преузетих обавеза“.

 

Држава ће поштовати важеће уговоре

Сви досад закључени уговори са инвеститорима који су испунили своје обавезе поштоваће се. У сврхе подстицаја за отварање нових радних места у буџету Министарства привреде за 2014. годину предвиђено је пет милијарди динара, наводи се у саопштењу Министарства привреде.