Прочитај ми чланак

„ДАН ПОБЕДЕ“: Хрвати славе, Срби тугују, хрватски премијер извиждан (Фото)

0

Подизањем хрватске заставе и читањем имена погинулих у акцији Олуји на книнској тврђави у присуству државног врха почело је данас преподне обиљежавање „Дана побједе и домовинске захвалности“ и 19 године од акције „Олуја“.

Фото: Том Дубровец

Фото: Том Дубровец

Међу присутним су председник Хрватске Иво Јосиповић, председник Сабора Јосип Леко, председник Владе Зоран Милановић, начелник Главног штаба ОС генерал Драго Ловрић, прва потпредседница Владе Весна Пусић и други чланови Владе и друге званице.

Колинда Грабар Китаровић дочекана је аплаузом на Тргу Анте Старчевића, а на помен премијера Зорана Милановића чули су се звиждуци.

Фото: Звонимир Баришин

Фото: Звонимир Баришин

Книнска црквена звона огласила су се у 9 сати и 43 минуте, означивши тачно време када су на данашњи дан прије 19 година хрватске снаге окупирале Книн. Након подизања заставе на тврђави, Книн је прелетело пет МИГ-ова, од којих су четири недавно били на ремонту у Украјини.

Уследило је полагање венаца и паљење свијећа испред споменика на Тргу Анте Старчевића, где ће бити одржана и централна прослава на којој се очекују говори Иве Јосиповића, Јосипа Леке и Зорана Милановића те председника шибенско книнске жупанијске Хвидре Ивана Вукића.

izbeglice sahrane
Коалиција удружења избеглих Срба тражи да се Олуја не прославља

У току јучерашњег дана Коалиција удружења избеглица упутила је захтев међународној заједници да Република Хрватска операцију „Олуја“ не слави.

„Наша Коалиција удружења избеглица је апеловала на међународну заједницу – посебно на ЕУ, ОЕБС, Савет Европе – да затраже од Хрватске да не слави операцију Олуја јер се њоме, по нашем мишљењу, слави прогон Срба“, рекао је Лента.

Он је нагласио да су „тражили да међународна заједница затражи да се коначно процесуирају сви одговорни за злочине против Срба, те да се реше питања несталих лица, врате имовина и стечена права и да се осигурају услови за одржив повратак протјераних Срба својим кућама.“

Лента је подсетио да је са подручја Републике Хрватске за време рата протерано око пола милиона Срба, да тренутно више од 300 хиљада живи у Србији, више десетина хиљада широм свијета, а свега око 50 хиљада се вратило у Хрватску.

„Протерани Срби, али и Срби повратници, суочавају се са великим бројем проблема. На првом мјесту јесте цивилизацијско-хумано питање, питање несталих лица. У Хрватској нема довољно политичке воље да се ексхумирају посмртни остаци Срба који се налазе на познатим гробним мјестима“, истакао је Лента.

Фото: Том Дубравец

Фото: Том Дубравец

КНИН Премијера Хрватске извиждали, па им узвратио: ‘Дођите на Марков трг’

На главном тргу извиждан је и говор хрватског председника Иве Јосиповића, након чега је још једна неугодна книнска свечаност завршена. Колона грађана и хрватских ветерана запутила се на католичку мису за Домовину. Милановић се након свечаности обратио новинарима и јавности рекавши како је место за звиждуке Марков трг којег је протекла влада затворила катанцем.

– Ми смо вам отворили Марков трг и свако тамо може исказивати своје незадовољство. Свака влада Хрватске је народна, демократски изабрана, па и она претходна, криминална. Па ако неко жели да звижди и овде, ми му то нећемо забранити.

Приупитан мисли ли да су звиждуци организовани од стране опозиције, премијер је казао:

– Знам да јесу, то је логично, но избори се ближе и добро је да грађани виде каквим се ко средствима служи како би могли добро да одлучи и изабрати своје друштво.

И председник Хрватске Иво Јосиповић честитао је грађанима Дан победе и домовинске захвалности и Дан хрватских бранитеља, поручивши да Хрватска „након победе у рату, мора да победи и у миру“.

„Победити у миру значи изградити демократску и фунционалну државу. Државу равноправних грађанки и грађана, државу људских права и слобода, земљу у којој влада право, а институције државе служе грађанима… Уверен сам, Хрватска ће победити и у миру“, истакао је Јосиповић.

(РТРС, Бета, Хина, Јутарњи лист)