Прочитај ми чланак

Званични извори: Патријарх жив, у тешком стању

0

Патријарх Српске православне цркве Иринеј (90), како званично тврде из СПЦ и ВМЦ "Карабурма" где се лечи, у тешком је стању.

Нова.рс је претходно објавила вест да је патријарх преминуо, на ВМЦ Карабурма, где се лечио од коронавируса. За Нова.рс ово су потврдила два независна извора – извор из СПЦ, и извор близак лекарима на ВМЦ, где се патријарх лечи већ две недеље.

Patrijarh Irinej / Foto SPC

Нова.рс је, и поред неколико потврда о смрти патријарха, догодила око поднева данас, одлучила да се држи званичне верзије из поштовања према СПЦ и верницима.

Иначе, како нам је испричао владика из СПЦ, они су око поднева обавештени о смрти патријарха.

Неколико медија блиских власти – Новости.рс, Република.рс, Информер.рс и Објектив.рс, такође су пустили и пушовали вест о смрти патријарха, после чега су је брже-боље повукли и навели да је у тешком стању.

Foto: Printscreen; Informer

Раније током дана, Српска православна црква је објавила да је погоршано здравствено стање патријарха Иринеја, који се у ковид болници Карабурма лечио од последица заразе коронавирусом, саопштила је Српска православна црква.

“Дошло је до погоршања општег стања Његове Светости патријарха српског господина Иринеја, као последица ЦОВИД 19. Стални конзилијум лекара уз присуство лекара прати опште и клиничко стање Његове Светости Патријарха српског господина Иринеја. О здравственом стању Његове Светости јавност ће бити и на даље извештавана” саопштила је СПЦ.

Извор “Нове” из СПЦ и после повлачења остао је при информацији коју је дао, а која је, како је додао, позната у круговима СПЦ најближим патријарху.

Након објаве медија о смрти патријарха, сајт СПЦ је пао.

Почетком новембра из СПЦ је саопштено да је патријарх Иринеј заражен коронавирусом и да је примљен у специјалну ковид болницу у Београду.

Паријарх Иринеј је 1. новембра присуствовао сахрани митрополита Амфилохија у крипти Храма Христовог васкрсења у Подгорици, али је процена да је заражен пре те сахране, јер је у кругу његових најближих сарадника и пре те сахране регистрован случај заразе коронавирусом.

Поглавар Српске православне цркве рођен је у селу Видова, код Чачка, 1930. године од оца Здравка и мајке Милијане. На крштењу добио је име Мирослав. У родном селу завршио је основну школу, а потом гимназију у Чачку. По завршетку гимназије уписао се и завршио Богословију у Призрену, а затим и Богословски факултет у Београду. По завршеном факултету одлази у војску. По повратку из војске убрзо бива постављен за суплента (професора) Призренске богословије. Пре ступања на дужност професора, октобра 1959. године у манастиру Раковица, од стране тадашњег патријарха Германа, прима монашки чин, добивши монашко име Иринеј.

На Светом Архијерејском Сабору Српске Православне Цркве, 22. јануара 2010. године, изабран је за архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и патријарха српског.