Прочитај ми чланак

Злочини над Србима – Логор Кукеш (1. део)

0

Логор у Кукешу (алб. Kukës) је албански концентрациони логор који је постојао крајем 1990-их година на територији северног дела Републике Албаније у време НАТО агресије на Србију и Црну Гору.

Ово је један од десетак казамата смрти за које се зна да су постојали на територији друге земље (Дева, Тропоја, Бурел, Чакан, Дуреш…), а у које су довођени Срби и неалбанци, као и Албанци лојални државним институцијама СР Југославије.

Кукешки логор иако је био стациониран на територији Албанске Републике, надлежност над њим су имали официри албанске паравојске ткз. ОВК, а не Војска Републике Албаније.

Официри Северноатласког савеза, као Војске Албаније су знали за постојање овог логора смрти, као и да се одатле затвореници одводе у друге логоре као нпр. Бурел, недалеко Тиране, али није ништа учињено да се затвори.

Према проценама припадника безбедоносних служби, у овом концентрационом логору је било утамничено најмање стотинак људи, готово сви са подручја АП Косово и Метохија.

Хашки трибунал је иначе са подручја Балкана осудио само једног припадника албанских (пара)војних формација за ратне злочине и злочине против човечности и то за логор у Лапушнику. За злочине у Кукешком логору је такође само једна особа осуђена на 15 година затвора.

ПРЕТХОДНИЦА

Савезна Република Југославија (1992-2003) је трећа јужнословенска држава, која је настала крајем априла 1992. током разбијања друге Југославије, проглашењем Устава на Жабљаку, од стране делегата Србије и Црне Горе.

У то време на простору авнојевксе Хрватске се водио жестоки рат између хрватских снага и крајишких Срба, који су већ формирали Републику Српску Крајину.

Док је у Босни и Херцеговини, већ почео крвави рат између Срба и муслимана и Хрвата. Ратови на простору западно од реке Дрине су завршили у јесен 1995. године, када је у савезној америчкој држави Охајо, потписан Дејтоснки мировни споразум.

Одмах након тога америчке војне фирме почињу да активно помажу албанске сепаратисте са Косова и Метохије, тако што су оснивали терористичке кампове у Републици Албанији, дајући им оружје и логистику. Тако је настала албанска ткз. ОВК, чији су припадници после илегално убацивани на територију СР Југославије, са циљем пљачке, шверца, дестабилизације мира и безбедности, провоцирајући са Полицијом и Војском Југославије сукобе већих размера.

У пролеће 1998. сукоби између албанских терориста и припадника југославенске војске и полиције постају све чешћи и жешћи, што се врло брзо претворило у отворени рат, са великим губицима на обе стране. Албански терористи су имали цело време подршку Запада.

НАТО пакт је стално претио да ће се укључити у те сукобе и да Београд мора да смањи број војника и полицајаца на Космету, да би се избегла њихова „интервенција“.

У јесен 1998. године НАТО пакт почиње да довлачи своје војнике и технику у Вардарску Македонију и Републику Албанију, а некаквим споразумом „Милошевић-Холбрук“ избегнута је агресија на Србију 13. октобра 1998. године.

Ситуација у Кукешу

Кукеш је градић који је центар истоимене административне области на северу Албанске Републике. Налази се у долини Великог Дрима, који настаје спајањем Црног Дрима и Белог Дрима. Окружен је планинама. Кукеш се налази на путу: Призрен (40 км) – Скадар (140 км)

Стари град Кукеш је потопљен средином седамдесетих година 20. века када је режим Енвера Хоџе одлучио да ту направи брану, вештачко језеро Фјерза и хидроелектрану. Тако је изграђен нови град Кукеш, који је 1998. имао око 13.000 становника.

Саобраћајна повезаност са осталим деловима земље је веома слаба што има за последицу велико сиромаштво, тако да су криминал и шверц веома заступљени.

Злочини над Србима – Логор Кукеш (2. део) | СРБИН.инфо (srbin.info)