"Одјекнуло је као бомба, свуда је била прашина", описао је сведок рушење надстрешнице на тек реновираној Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра, када је за Србију почео ружан сан из ког се још није пробудила. Много је питања и мало одговора, а оно што је је кључно јесте да досад нико није приведен због смрти 14 људи.
Трагедија се догодила 1. новембра, нешто пре 12 часова, када се на људе који су седели на клупама испред Железничке станице у Новом Саду срушила надстрешница зграде.
На снимцима камера за видео-надзор види се сам тренутак када се надстрешница са, недавно отворене и скупо реновиране, зграде Железничке станице, у једном комаду, одваја од објекта и пада на људе. На снимцима се види да је неколико минута пре несреће аутобус на станици истоварио путнике, а види се и један срећник који је непосредно пред пад, устао са клупе и отишао.
На лице места стижу возила полиције, Хитне помоћи, врло брзо пристижу ватрогасци-спасиоци, страхује се да има жртава и то много жртава. Почиње акција спасавања, која је врло сложена, у питању су огромни комади бетона који су затпали жртве и немогуће их је једноставно уклонити багером. Спасиоци морају прво да лоцирају људе и да их извуку, живе или мртве. Нешто пре 14 часова почело је проналажење тела страдалих, бројка је расла из сата у сат. Брзо су на лице места дошла и кола погребних предзећа.
Прво оглашавање „Инфраструктуре“
Око 14 часова огласили су се из „Инфраструктуре железница“ саопштењем у коме су, неистинито, написали да надстрешница није била обухваћена реконструкцијом. Жртве још нису биле извучене испод комада бетона, а већ је кренула кампања пласирања неистина, заташкавања и негирања кривице од стране званичних институција умешаних у реконструкцију зграде Железничке станице. Током дана се огласио и, сада већ бивши, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић идентичном тврдњом, да надстрешница није реконструисана.
На крају се огласио и председник Републике Александар Вучић.
„Знам само да 60 година ту надстрешницу нисмо реновирали, када смо све реновирали, само њу нисмо, зашто – не знам, неко ће ваљда да пружи одговоре“, додао је Вучић и у истој изјави рекао:
„Као председник тражим од тужилаштва у Новом Саду, Владе Србије да одговорни за ово што се догодило буду процесуирани и строго кажњени. Када сам поменуо Владу, тражим и политичку и кривичну одговорност“.
14 страдалих, троје тешко повређено
Број жртава је растао и то је саопштавао министар унутрашњих послова Ивица Дачић. Коначно се број страдалих зауставио на 14 особа које су страдале на лицу места.
Страдали су: Немања Комар (17) из Степановићева, Анђела Руман (20) из Старе Пазове, Ђорђе Фирић (53) из Ковиља и његове две унуке Сара (6) и Валентина (9), Милица Адамовић (16) из Каћа, Милева Карановић (76) такође из Каћа, Сања Арбутина Ћирић (35) из Каћа, Стеван Хрка (27) из Београда, Милош Милосављевић (21) из Книћанина, Ђуро Швоња (77) из Степановићева, Вукашин Раковић (68) из Буковца, држављанин Северне Македоније Васко Саздовски (45) из Скопља, Горанка Раца (58) из Новог Сада.
Троје људи је тешко повређено, налазе се у критичном стању и борба за њихове животе и даље траје.
Тог дана и те вечери на месту несреће појавили су се градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, министар унутрашних послова Ивица Дачић и поступајући тужилац из Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду. Највиши државни званичник који се појавио тог 1. новембра био је премијер и бивши градоначелник Новог Сада Милош Вучевић који је том приликом изјавио:
„Ово је један од најтежих дана у послератној историји Новог Сада. Ужасна је трагедија. Изражавам саучешће породицама настрадалих и да се захвалим свима који помажу и који се боре да спасу људе и воде надљудску битку за сваки живот“, рекао је Вучевић.
„Инсистираћемо да се пронађу одговорни“, додао је Вучевић.
Следећег дана појавиле су се фотографије и снимци на друштвеним мрежама, документи, а потом и сведок Зоран Ђајић, инжењер геологије који је био надзорни орган на радовима и који је изјавио да је надстрешница реконструисана и то неколико пута. Испоставило се да су трошкови били између 16 и 65 милиона евра.
Да су радове обављале кинеска фирма, уз сарадњу са мађарским и српским компанијама. Ђајић је, између осталог, изјавио и да је слао упозорење свима да постоје проблеми у изградњи, али му, можда и због тога, уговор није обновљен и он од 2023. није радио на том пројекту.
Незадовољство јавности почело је да расте што се појављивало више сазнања о свему што се дешавало у вези са Железничком станицом. Брисање докумената са појединих сајтова и мењање наслова у таблоидима није помогло, јер су неке ствари неизбрисиве.
Свечано отварана два пута
Испоставило се да је Железничка станица, чија надстрешница је убила 14 људи свечано отварана не једном, него два пута, једном је то урадио лично председник Републике Александар Вучић у току предизборне кампање 2021. године, други пут, непуна четири месеци пре трагедије, 5. јула, свечано председница покрајинске владе Маја Гојковић и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић. Тада је наглашено да станица не да задовољава све европске стандарде, већ их превазилази.
Трећег новембра, два дана после трагедије, оглашава се председница парламента Ана Брнабић. Она је казала да је у тужилаштву саслушано више од 40 људи, да се истрага наставља, те да очекује од свих институција да ураде свој посао.
Promo spot Železnica Srbije u kome se kaže da je Žel. stanica u Novom Sadu dobila novo ruho i čeličnu nadstrešnicu koja se potpuno uklapa u arhitekturu zgrade. Sami sebe zaplićemo, sami sebe otplićemo. https://t.co/lRYeNKEd5F pic.twitter.com/BJJha6JuvU
— Sreten Jevtić (@Jevti2Sreten) November 6, 2024
„Свако ради свој посао. Сада је Тужилаштво преузело посао“, рекла је Брнабић.
Штуре информације тужилаштва
У тужилаштву се настављају саслушања, али подаци који долазе до јавности су врло штури. Зна се да је саслушано 59 особа, али се тек за неколико њих зна ко су, попут сада већ бившег министра Горана Весића који је то објавио преко друштвених мрежа и Зорана Ђајића, који је разоткрио неистине функционера.
Не знају се ни имена пет поступајућих тужилаца и њихова два помоћника. Не зна се која су вештачења наложена, нити да ли је евенутално затражана међународна правна помоћ око узимања изјаве кинеских и мађарских држављана који су радили на реконструкцији Железничке станице у Новом Саду.
Није познато да ли има осумњичених, колико и која дела им се стављају на терет. Заправо, јавност нема појма шта се по предмету погибије 14 људи на Железничкој станици ради.
За сада је једина „жртва“ био је бивши министар Горан Весић који је поднео оставку, истог дана за када је био предвиђен протест грађана у Новом Саду. Он је у свом обраћању изјавио да не осећа никакву одговорност и да ће истрага показати да нема никакве везе са трагедијом у Новом Саду.
Чини се да је и та оставка била изнуђена, јер да је била искрена намера, Весић би је поднео већ у петак увече и не би причао да надстрешница није реконструисана. Истини за вољу, већи део времена док су трајали радови на Железнчкој станици министар тог ресора био је Томислав Момировћ, садашњи министар трговине. Из „Инфраструктуре железнице“ која је прва издала лажно саопштење да није било радова на надстрешници, још нико није поднео оставку.
Протест у Новом Саду, хапшење људи
Онда се 5. новембра поново догодио Нови Сад. На протестном скупу окупило се више од 20.000 грађана, а пароле су биле разне, а најупечатљивија је била „Злочин а не несрећа“. Младићи обучени у црном, на које је опозиција упозоравала, почели су да изазивају инциденте, демолирана је Градска кућа коју су хулигани покушали да запале бакљама док су полицајци изнутра одговарали бибер спрејом. Изгредници су каменицама нападали полицајце око градилишта које су растурили. Када је почео разилазак грађана, почела су хапшења. Оно што се зна је да је ухапшено 14 особа, али оно што је чудно је што су се међу њима нашли и познати активисти. Већина људи је пуштена да се брани са слободе, али је 5 лица задржано.
Осим Градске куће инцидената је било и испред просторија Српске напредне странке (СНС) у Новом Саду, а све те догађаје могле су да сниме камере новинарских екипа. Иако, срећом, није било тежих инцидената испред просторија напредњака, у Нови Сад је стигао и Александар Вучић, који је спровођен телохранитељима кроз шпалир окупљених ушао у просторије СНС и осуо паљбу по свим противницима режима:
„Никада више никоме нећемо да дозволимо да гази нашу српску тробојку. Они који су напали полицајце одговараће пред законом. Наш језик никада не сме да буде језик освете. Нећете дуго чекати, биће прилика, опет ћемо да их побеђујемо. Наше није да се веселимо, већ да погнемо главу и да још једанпут сагледамо наше грешке. Не дамо им Нови Сад“, поручио је Вучић.
На друштвеним мрежама су се сутрадан појавили снимци група маскираних особа како излазе из просторија СНС, а те маскиране особе неодољиво личе на оне који су правили нереде испред Градске куће.
Такође су почела да се помињу и поједина конкретна имена оних који су наводно умешани у изазивање инцидената у Новом Саду а који су блиски владајућим структурама. Тог, 6. новембра, сахрањена је и последња жртва урушавања надстрешнице, Гордана Раца (58) из Каћа.
Новосађани су и јуче организовали блокаду Варадинског моста, а власт је одговорила онако како зна, привођењем. Приведени су, па пуштени, градски одборник Новог Сада Миран Погачар и две активискиње Мила Пајић и Доротеа Антић.
Јуче су и муњевито преиначене првостепене одлуке о притвору Горану Јешићу и Миши Бачулову и враћани су иза решетака. Притвор им је одређен због могућности утицаја на сведоке и опасности од понављања кривичног дела
Што се тиче одговорних за смрт 14 људи, нема притворених, нема опасности од утицаја на сведоке, нема опасности од понављања кривчног дела иако те компаније граде широм Србије.
Мост у Ђенови
Власт је током своје кампање дезинформација и скретања пажње често помињала и мост у Ђенови који се срушио 2018. године, када је погинуле 43 особе, уз уобичајену одбрамбену фразу: „Дешава се свуда“. Оно што није речено је да је после те несреће покренута истрага која је завршена подизањем оптужнице против 59 људи, што из државних органа, што из приватне фирме која је изводила радове на том мосту.