Прочитај ми чланак

Војводина: Птице певачице продају, а орлове трују

0

rep-orao-belorepan_620x0

Нови Сад – Заштићене врсте, пре свега птице, све чешће су на мети криволоваца али и тровача. Како је у четвртак упозорио Слободан Пузовић, секретар за заштиту животне средине АПВ, заштићеним животињским врстама, а посебно птицама, све чешће се тргује, али, још опасније је што су све чешћи и случајеви намерног тровања заштићених врста, тако да је потребна брза и координирана реакција надлежних.

О томе колико је ситуација озбиљна, најбоље говоре подаци да је у последњих пет година отровано више од 20 орлова белорепана, а само 1. децембра лане пронађено је пет отрованих мишара. Уз ово, на берзи ситних животиња у Панчеву 23. фебруара ове године инспекција је одузела више од 80 заштићених врста птица, а било је случајева да се оне продају и на пијацама.

Пузовић је навео да покрајинска инспекција сарађује са полицијом, али и са удружењима за заштиту природе.

– Наша инспекција је 2013. обавила више од 100 надзора – истакао је Пузовић. – На терен инспектори излазе са представницима Завода за заштиту природе Војводине.

Представници Завода, прецизирали су, како је најчешћа нелегална трговина заштићеним врстама птица певачица, које се у великом броју хватају у природи и затим се продају на берзама.

– Ове берзе и изложбе се легално организују, али на њима појединци нуде птице уловљене у природи – објаснила је Биљана Пањковић, директор Завода за заштиту природе. – Далеко је болније то, што су све чешћи случајеви намерног тровања дивљих звери, тако што се у природу стави затровано месо домаће животиње.

Претпоставља се, како је објаснио Никола Стојнић, помоћник директора Завода, да се леш отроване животиње ставља у природу, пре свега, како би се отровали шакали, лисице и дивље свиње, односно врсте које угрожавају домаће животиње и усеве.

– Орлови, међутим, врло често страдају од тог меса, посутог отровом „фураданом“, препознатиљве ружичасте боје – истакао је Стојнић. – Орлови су први на мети јер су најпокретљивији, и најлакше уоче лешеве.

(Новости)