Прочитај ми чланак

Владика Иринеј тражи од Лаврентија да се повуче

0

Епископ бачки у оштром отвореном писму епископу шабачком, осудио предлог да би непризнатој МПЦ требало дати аутокефалност

Епископ бачки Иринеј оштро је реаговао на предлог владике шабачког Лаврентија, да би непризнатој Македонској православној цркви (МПЦ) требало дати аутокефалност.

Док је Лаврентије рекао да би Свети архијерејски сабор СПЦ на мајском заседању идуће године могао да покрене питање нормализације односа између СПЦ и канонски непризнате Македонске православне цркве уколико Синод покрене такву иницијативу, Иринеј је у отвореном писму Лаврентију, послатом електронском поштом, истакао:

– Значи, по лаврентијевској логици, један цркворазбијачки пуч, антисаборски и антисаборни акт самопроглашења, извршен уз активно учешће и подршку световне, притом безбожничке и антицрквене власти, треба просто-напросто признати: безакоње треба прогласити законитошћу, расколништво црквеношћу, мржњу љубављу, зло добром – написао је Иринеј, упитавши – куда би нас то одвело?

Иринеј јепоставио и питања Лаврентију: шта би остало од цркве и њеног богоустановљеног поретка? Има ли у историји цркве иједног примера за такву методологију решавања канонских питања? Да ли су блаженопочивши патријарси Герман и Павле и толики наши епископи за време трајања већ готово полувековног раскола били у тешкој заблуди или у стању умне помрачености када су, упркос свим претњама тадашњег режима, заузели одлучан, а канонски и једини могући став према црквеним пучистима и њиховим настављачима?

– Да ли су и све помесне православне цркве у заблуди – или „незреле”, како веле вође раскола у Скопљу – зато што, солидарно са Српском православном црквом, не признају самопроглашену аутокефалију и одбијају канонско општење са расколницима – указао је Иринеј.

Док Лаврентије верује „да би у Македонији такву иницијативу оберучке прихватили и док би се он радовао као мало дете када бисмо тај проблем решили”, Иринеј је узвратио:

– Епископ Лаврентије најављује да би или он или неко други могао да на Архијерејском сабору предложи ово што је сада изјавио, па остао жив. Дубоко сам уверен да, осим њега, нико не би предложио тако нешто, а све се надам да ће и он у међувремену промислити, а можда понешто из еклисиологије и канонског права и прочитати. Уместо најављенога, могао би да учини нешто друго. Он је, наиме, до сада три пута подносио и повлачио оставку на активну службу, односно на управљање епархијом. Уколико оваквим потезима мисли да крунише своју вишедеценијску архипастирску службу, много корисније и за њега и за цркву било би, уверен сам, да четврти пут затражи умировљење и да при томе остане. Ово говорим, пред Богом и пред људима, крајње добронамерно, без и трунке злобе или ироније – написао је Иринеј.

Коментаришући овакав тон у обраћању владике Иринеја и одговарајући на наше питање – да ли је таква комуникација међу епископима уобичајена, верски аналитичар Живица Туцић каже да је ово заиста неуобичајена оштрина у контакту једног епископа са другим, без обзира на године старости и архијерејства.

– Схватио сам Лаврентијеве изјаве као добронамерно, лично мишљење које је он хтео да проследи Сабору и Синоду, како би они проценили то мишљење. Лаврентије није диктирао свој став нити инсистирао на њему. Одговор Иринеја је црквено-правно тачан, јер за македонско питање није довољан само позитиван став црквеног Београда, већ „свеправославни консензус”. Давање аутокефалије Скопљу није само питање добре воље СПЦ. Ово писмо схватам и као позив Иринеја Буловића Лаврентију да се повуче – наглашава Туцић.

Одговор на питање шта мисли о ставовима епископа Иринеја јуче нисмо успели да добијемо од владике Лаврентија, а у Шабачкој епархији рекли су нам да немају коментар.

 

(Политика)