Прочитај ми чланак

Ко потапа Ваљевску Грачаницу?

0

valjevska-gracanica( Бета )

Изградња хидросистема са браном Ровни, на реци Јабланици код Ваљева, у који је до сада уложено преко 90 милиона евра, могли да буду заустављени због тога што се Завод за заштиту споменика културе не слаже са потапањем цркве Грачанице.

Завод је одбио да да сагласност на пројекат заштите Грачанице због тога што није комплетан и свеобухватан, па се инвеститор може жалити Републичком заводу за заштиту споменика у Београду, рекао је данас новинарима рекао вршилац дужности директора Немања Радојичић.

Он је прецизирао како „није могуће измештање Грачанице због материјала од којег је саграђена, као и начина на који је храм сазидан у 15. веку“.

Радојичић је додао да је пројекат заштите Грачанице непотпун јер нису сагледане и друге могућности обсим потапања богомоље, а као могуће решење предложио је и решење о подизању нове бране. В. д. директор ЈП „Колубара“, које води инвестицију, Миодраг Марковић тврди да ће Ваљево „остати без новца Европске уније уколико постојећи пројекат не добије ‘зелено светло’ Завода за заштиту споменика“.

Реч је о преко осам милиона евра, а одлука о потапању Грачанице донета је пре више од 20 године, уз сагласност Српске православне цркве, о чему сведоче потписи владика, покојног Јована (Велимировића) и Лаврентија (Трифуновића), који су тада водили Шабашко-ваљевску епархију.

Сличан став има и ваљевски градоначелник Станко Терзић, кога је Радојичић данас оптужио због „великих притисака како би променио став“ уз поруку да „не признаје политику свршеног чина“.

Радови на брани Ровни су при крају, а најављивано чишћење бране и почетак пуњења акумулационог језера највероватније је одложено за 2014. због мањка новца у државном буџету за те сврхе.