Прочитај ми чланак

Узимање витамина Д вас неће заштитити од ковида

0

Још док је пандемија била на почетку, истраживања упућју на то да витамин Д смањује ризик да се у организму настани ковид 19, нова студија из "McGill Универзитета" потврдила је да не постоје генстски подаци који потврђују да овај витамин служи као заштита против коронавируса.

Још док је пандемија била на почетку, истраупућју на то да витамин Д смањује ризик да се у организму настани ковид 19, нова студија из МцГилл Универзитета потврдила је да не постоје генстски подаци који потврђују да овај витамин служи као заштита против коронавируса.

Стручњаци упозоравају на употребу витамина Д

„Ова студија не подржава додатак витамина Д као меру јавног здравља за побољшање исхода. Што је најважније, наши резултати сугеришу да улагањем у друге терапијске или превентивне начине треба дати приоритет за рандомизирана клиничка испитивања ковида 19“, кажу аутори.

Да би проценили везу између нивоа витамина Д и осетљивости и тежини ковида 19, истраживачи су спровели Менделову студију рандомизације користећи генетске варијанте снажно повезане са повећаним нивоима витамина Д.

Испитали су генетске варијанте 14.134 особе са ковидом 19 и преко 1,2 милиона особа без болести из 11 земаља.

Раније током пандемије, многи истраживачи који су истраживали ефекте витамина Д, схватили су да још увек немају довољно доказа да узимање витамина може да вам помогне у превенцији ковида 19.

„Већину студија витамина Д је врло тешко протумачити јер не могу да се прилагоде познатим факторима ризика за озбиљан ковид 19, попут старије животне доби или хроничних болести, које су такође предиктори ниског нивоа витамина Д“, каже коаутор Гиљум Батлер – Лапорте, лекар и сарадник под надзором професора Брента Ричардса са Универзитета „McGill“.

„Стога би најбољи начини да одговоримо на питање ефекта витамина Д била насумична испитивања, али она су сложена и захтевају много ресурса и дуго трају током пандемије“, каже он.

Истраживачи су потврдили да њихова студија има нека ограничења. И не рачуна се за пацијенте који имају природно недостатак витамина Д, сходно томе, остаје могучност да ће имати користи од суплементације за заштиту и исходе повезане са ковидом 19.

Поред тога, студија је анализирала само генетске варијанте од појединаца европског порекла. Потребне су будуће студије како би се истражила повезаност исхода витамина Д и ковида 19 у другим популацијама, кажу истраживачи.

Фама око витамина Д – може ли да спречи или ублажи ковид 19?

„У прошлости је Менделова рандомизација доследно предвиђала резултате великих, скупих и правовремених испитивања витамина Д. Овде ова метода не показује јасне доказе да би додатак витамина Д имао велики утицај на исходе ковида 19“, рекла је Батлер Лапорте, која је микробиолог и стручњак за заразне болести.