Прочитај ми чланак

Устоличење патријарха у Пећи 23. маја, истог дана добијамо и митрополита

0

Симболично устоличење патријарха српског Порфирија у Пећкој патријаршији одржаће се 23. маја, а истог дана требало би да се изабере и нови митрополит црногорско-приморски, сазнаје Информер.

Увођење патријарха у престо у Пећи носи са собом јасну симболику, јер се њиме потврђује да се СПЦ не одриче Косова и Метохије као места свог духовног рођења. Свечани обред устоличења у Патријаршији последњи пут је организован 2010, када је у древни трон српских првојерарха уведен тадашњи патријарх Иринеј.


Ово је потврдио и епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, који је и најозбиљнији кандидат за наследника покојног владике Амфилохија.

„Већ шести-седми месец, администрирам Митрополијом црногорско-приморском и сада размишљам само о томе да ту дужност администратора Митрополије обавим часно и поштено, а остало је све ствар Светог архијерејског сабора.“.

Истакао је да радо иде у сусрет тој одлуци, јер је на две дужности у исто време врло тешко бити.

„Разрешиће се то све са Сабором у мају месецу. Нека Бог да да све буде регуларно и како ваља и сви ћемо бити спремни да прихватимо одлуку каква год она била.“, рекао је епископ Јоаникије за Вијести.

О. Миајло Бацковић: Темељни уговор кључан за правно функционисање МЦП

Свештеник СПЦ у Црној Гори, о. Миајло Бацковић, истиче да је Темељни уговор важан документ за правно функционисање Митрополије.

„Избор Митрополита и друга питања у овом веома битном тренутку за нашу Цркву ће бити ријешена на Светом Архијерејском Сабору Српске Православне Цркве који ће почети вјероватно устоличењем нашег новог Патријарха, Његове светости господина Порфирија на служби 23-ћег маја у Пећкој Патријаршији.

Још један веома важан документ за правно функционисање наше Митрополије Црногорско-приморске је и уговор између Државе и Цркве. Такви уговори већ су раније потписани са Римокатоличком црквом и Исламском вјерском заједницом у Црној Гори. Морам да подсјетим да је тадашња власт у Црној Гори уцјењивала нашу Митрополију, условљавајући је да се региструје па онда приђе потписивању овог правног акта. На ту уцјену ми нисмо могли да пристанемо јер би регистрација значила да формално-правно постојимо од тог тренутка и да губимо континуитет државотворне Цркве која као таква постоји без прекида 800 година на овим просторима, дакле од њеног васпостављања на Михољској Превлаци 1220 године до данас.

Наша помјесна Црква, свештенство и монаштво су били дискриминисани и зато сада након СЛОБОДЕ коју је прије свега донијела Црква Божија, народ, овај документ ће нас у правном смислу ставити у равноправан положај са другим традиционалним вјерским заједницама у Црној Гори.

Они који би да тај уговор преиспитују и опструишу његово потписивање желе да наставе прогон једине Канонске Православне Цркве у Црној Гори, и на крају то је уговор који дефинише односе Цркве и Државе,зато нека они који сматрају да је држава њихова приватна “прћија” схвате да су дио ружне прошлости и да сада више нема повлаштених и грађана другог реда, сада смо сви ИСТИ и сви напокон равноправни и СЛОБОДНИ! Црква у коју ти и такви нису никад ни ишли, није као неке њихове НВО организације које зову црквом, она је БОГОЧОВЈЕЧАНСКИ организам којим управља Господ а који чува народ Божији!“, закључио је Бацковић.

Мандић: Темељни уговор и избор новог митрополита – добре вести

Лидер Демократског фронта Андрија Мандић каже да је ово изузетно добра вест.

„Избор митрополита црногорско-приморског треба да буде свечани чин на ком ћемо добити новог верског поглавара који ће додатно учврстити јединство СПЦ и српског народа. Немам никакве сумње да ће Свети архијерејски сабор донети најбољу одлуку која ће наставити континуитет са архипастирским деловањем митрополита Амфилохија и његових великих претходника на трону Светог Петра Цетињског.

Потписивање темељног уговора између СПЦ и Црне Горе јесте, такође, изузетно добра вест и она представља победу оне апсолутне већине грађана Црне Горе који су се прошле године побунили против дискриминације наше СПЦ.“, подвлачи Мандић.

Ињац: Постоји жеља верника да владику Амфилохија неследи Јоаникије

Верски аналитичар Жељко Ињац каже да један део верника из Црне Горе види Јоаникија као Амфилохијевог наследника.

„Неколико епархија СПЦ је упражњено и њима сада администрирају други епископи. Да ли ће се то администрирање наставити у појединим епархијама, па између осталих и у Митрополији црногорско-приморској или ће на Сабору бити изабрани нови епископи, остаје на вољу владикама СПЦ да на мајском Сабору о томе одлуче, као што је уосталом рекао и владика Јоаникије. Постоји жеља дела верника из Црне Горе да владику Амфилохија на цетињском трону наследи Јоаникије. О томе коначну одлуку даје Сабор, а кандидата има више од једног.“, закључује Ињац за Информер.