Прочитај ми чланак

Ухапсити Дарију! Она је као министар дала дозволу за рад дому смрти у Барајеву

0

Осморо корисника услуга Дома за старе "Ивановић" у Великом Борку, у београдској општини Барајево, погинуло је у пожару који је избио у делу који је дозидан без грађевинске дозволе, показују подаци из катастра. На парцели у Улици Надежде Петровић 7, уписан је објекат величине 196 квадратних метара (само приземље), док је квадратура целе грађевине већа. Сем грађевинске, поменути дом није имао ни употребну дозволу, па се поставља питање како је уопште могуће да је добио лиценцу.

Већи део дома, управо онај где су људи страдали, дозидан је без грађевинске дозволе, али није имао употребну дозволу, види се из катастра, који је јавно доступан.

Ипак, на неки невероватан начин, Дом за старе „Ивановић“ добио је лиценцу за рад од Министарства за рад, запошљавање, социјалну и борачку заштиту 2021. године, у време када је на челу министарства била Дарија Кисић Тепавчевић.

Према речима адвоката Ивана Симића, право је питање како је уопште поменути Дом за старе и радио.

„Објекат који нема употребну дозволу, једноставно, не може да ради и ту је крај. Не иде се ни у какве друге процедуре, ако та, основна, није испуњена. Услови које објекат социјалне заштите, а то су на неки начин домови за смештај старих особа, морају да испуњавају су посебни и имају највише стандарде, а овај дом није имао чак ни употребну дозволу што показују подаци из катастра, што је документ у који не треба да сумњамо. Оволико противправно деловање буди сумњу да није у питању само незнање и нестручност запослених у надлежним државним институцијама, већ да је у питању, врло могуће, и корупција“, објашњава адвокат Иван Симић.

„Ни први ни последни пут да се овако нешто дешава. Очигледно је да је у нашем правном поретку све могуће. Рушење надстрешнице у Новом Саду је само врх леденог брега који није могао да се сакрије. Сада имамо ситуацију сличне природе, да не знамо ко је и како дао дозволу за објекат који није имао употребну дозволу. Правни поредак не постоји, све је могуће. Знамо како су се објекти легализовали и то није тајна. Знамо какав јавашлук влада у области грађевинарства и ово је још једна ситуација са фаталним последицама, које су показатељ слабости система, носилаца функција, ималаца јавних овлашћења у оквиру самих институција, а који нису дорасли изазовима“, објашњава адвокат.

Полиција је ухапсила, за сада, троје људи који се доводе у везу са трагедијом у Дому за старе, Александра Ивановића (52), његову супругу Горицу (52) и сина Милоша (29).

Александар је био полицијски инспектор у Барајеву и то му сигурно није одмогло у добјању потребних дозвола од надлежних институција иако није требало да их добије јер објекат није испуњавао основне услове.

Ивановићи су осумњичени за тешко дело против опште сигурности за које је запрећена затворска казна од две до 12 година затвора.

Ивановићи већ дуже од деценије раде са старачким домовима, а невероватно звучи да су то радили преко три фирме и да су све три фирме у блокади, једна од 2020, друга од 2022. и трећа од 2023. године. Дуг износи око 17 милиона динара, а неверованто је да је Дом за старе „Ивановић“ радио иако је дуже од годину дана у блокади.

Нема сазнања да га је посетила пореска полиција или финансијска инспекција, људи који изричу драконске казне за неиздавање фискалног рачуна у трафици, толерисали су озбиљне финансијске прекршаје у случају овог дома за старе. Није јасно како су корисници услуга уопште плаћали смештај, нити како су исплаћиване плате.

И то упућује на сумњу да је у питању системска корупција, повезана са партијом на власти. Занимљиво је да је Дом за старе „Ивановић“ био прво Дом за одмор „Ивановић“, али је 2014. године добио прву лиценцу, а да је породица Ивановић држала и објекат у Великој Моштаници, који се звао „Ивановић и синови“.

Лиценца за рад објекту који није имао чак ни употребну дозволу, издата је 2021. године у време када је на челу министарства за рад, запошљавање, социјална и борачка питања била Дарја Кисић Тепавчевић. Актуелни министар Немања Старовић изјавио је да ће бити испитано на који начин је овај објекат добио лиценцу.

Још није јасно како је одобрен рад објекту који није имао употребну дозволу, али није испуњавао ни основне услове који су прописани правилником који регулише норме и стандарде које домови за старе морају да испунајвају. Један од њих је и добра саобраћајна комуникација, а до Дома за старе „Ивановић“ води пољски, блатњави, излокани пут пун рупа, што је био проблем и ватрогасцима који су дошли на лице места и спасили 13 људи. Како је изјавио в.д. начелник Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић, прилаз дому за стара лица „Ивановић“ је специфичан, јер се ради о неасфалтираном и уском путу, а поред тога временски услови – поледица и хладноћа су отежавали посао ватрогасно-спасилачким јединицама.

Питање је и да ли је постојао и функционисао противпожарни систем, јер нема информација да је уопште било детектора за дим и да ли су се огласили. Пожар је званично пријављен у 3.30 часова, ватрогасци су стигли до 3.43 али је пламен већ захватио кровну конструкцију која се касније потпуно урушила, што показује да је пожар избио много раније него што је пријављен.

Пожар изазвао штићеник који није требало да буде ту смештен

Подсетимо, пожар у Дому за старе „Ивановић“ у Великом Борку у београдској општини Барајево, пријављен је у понедељак ујутру, око 3.30 часова, а већ у 3.45 прве ватрогасне екипе су стигле на лице места. Ватрогасци-спасиоци успели су да спасу 13 штићеника, али је за осморо људи било касно. Пожар је избио на спрату у задњем делу зграде, који је дозидан, а у коме су били смештени покретнији корисници. Повређено је седморо људи, њих четворо смештено је на Војномедицинску академију, а троје на Ургентни центар.

У току је истрага, а према незваниним информацијама пожар је изазвао корисник Дома, млађи мушкарац који је имао психичких проблема.

Он је неколико дана пре трагедије, побегао из објекта, али је пронађен и враћен. Он је наводно запалио мадрац у намери да почини самоубиство, а пламен се раширио и страдали су и други људи. Велико је питање како је могуће да особа са озбиљним психичким проблемима, која је опасност по себе и друге, буде смештена заједно са другим корисницима, што је довело до катастрофе.

Постоји законска могућност да такве особе буду смештене у приватне установе, али су услови за њихов смештај још строжи, мора да им буде обезбеђен одговарајући смештај и медицинска нега да се управо не би догодило ово што се догодило у Дому за смештај старих „Ивановић“. И присуство такве особе говори о низу пропуста који су надлежни починили везано за функционисање објекта.

Три особе из решетака

Подсетимо, Више тужилаштво је јуче донело наредбу о спровођењу истраге против власника Дома за старе, Горице И, Александар И. и Милош И, а на терет им се ставља на терет ставља кривично дело Тешко дело против опште сигурности.