Прочитај ми чланак

У ЗИДИНАМА МАНАСТИРА Свети Никола код Прибоја пронађена 4 људска скелета

0

Чека се детаљнији извештај на основу кога ће, ради утврђивања надлежности у овом случају, бити констултовано Тужилаштво за ратне злочине

Људске кости, највероватније посмртни остаци четири особе, пронађене су на имању манастира Свети Никола у Прибојској Бањи код Прибоја током археолошких ископавања.

Википедија

Та информација потврђена је „Блицу“ и у Вишем јавном тужилаштву у Ужицу и Епархији милешевској на чијем подручју се налази манастир у чијем комплексу археолошка истраживања ових дана раде стручњаци Републичког завода за заштиту споменика културе.

Засад је само претпоставка да четири скелета, укопана у остатке зидина трпезарије манастира подигнутог у раном средњем веку, датирају од Другог светског рата. На то указују бугарски новчић из 1943. године и остаци војничких униформи пронађени на истом локалитету, а осим њих археолози су овде затекли чауре од метака, дугмад, упаљаче, табакере, ножеве. Наводно, четири скелета који је са пронађенимм предметима однела полиција, један за други били су везани жицом.

У Вишем јавном тужилаштву у Ужицу нам је речено да је од полиције у Прибоју стигло усмено обавештење о проналаску људских костију на имању манастира Светог Николе у Прибојској Бањи. Чека се детаљнији извештај на основу кога ће, ради утврђивања надлежности у овом случају, бити констултовано Тужилаштво за ратне злочине. Без обзира на то чија се надлежност утврди, речено нам је, биће наложено да се утврди на који начин су преминули људи чији посмртни остаци су нађени, а тражиће се вероватно и ДНК анализе.

Мада на трулим остацима униформи нема видљивих ознака, истрага ће покушати да докучи којој војсци су припадали. У овом региону током Другог светског рата било је и партизана и четника и немачких војника, чак и усташа, а италијански протекторат Црне Горе простирао се до ових крајева. Откриће бугарског новчића у скривеној гробници вероватно неће много значити истрази, с обзиром на то да је лев у то време на југу Србије, у зонама бугарске окупационе управе, важио за средство плаћања.