Прочитај ми чланак

У Словенији сипање горива без ковид пропуснице ако остајете краће од 12 х у земљи

0

Путници у транзиту кроз Словенију могу да наточе гориво без показивања ковид попуснице, ако напусте земљу у року од 12 сати. То је нова одлука словеначке Владе у низу оних које су донете да би се грађани подстакли на вакцинацију.

Одлука је ступила на снагу данас, али за запослене у међунароодном транспорту ово правило не важи. Такође доказ да су вакцинисани, односно да су прележали корону или имају негативан тест не морају показивати ни млађи од 15 година, што је такође мало померање с раније прописаних 12, пише ХРТ.

Овим је делимично измењена одлука донета пре три дана, када су сви на пумпама морали да показују пропуснице, осим радника у међународном транспорту. Систем је направљен тако да се могућност точења горива активира тек када купац покаже пропусницу.

Такође је одлучено да до октобра сви запослени у ужем делу државне управе морају да добију прву дозу вакцине. Тиме ће бити обухваћено 32.000 владиних службеника, а увод је у настојање да се обвезно цепљење примени и на друге секторе.

Епидемиолози у владиној стручној групи говоре да ће се експоненцијални раст епидемије наставити најмање до средине октобра. Зато предлажу да се обвезна вакцинација за већину уведе у тренутку кад на одељењима интензивне његе у болницама буде толико теже обољелих да они попуне две трећине максимално предвиђених капацитета.

Премда пооштравање противепидемијских мера наилази на велике отпоре у јавности (противи им се 40 посто испитаних у неким анкетама), рестрикције су вишеструко повећале интерес за вакцинацију. Шта више, Словенија је увођењем ковид пропусница удвостручила број вакцинисаних.

Премда опозиција тврди да влада Јанеза Јанше лоше управља епидемијом и да је прениски ниво вакцинисаних последица владиних „неконзистентних“ мера, које се често мењају, те лоше комуникације и „застрашивања“ људи затварањем, саглана је да треба повећати свест о потреби вакцине.

С друге стране, много правних стручњака сматра да влада чини грешку што противепидемијске мере уводи одлукама и уредбама. Тврде да би „пале“ на уставном суду кад би се повео поступак провере уставности, јер их треба регулирати посебним законом.