Прочитај ми чланак

У јануару САД објављују црну листу,на њој:Браћа Вучић, Мали, Вулин, Расим, Маја…

0

Мила су обориле литије, њега ће литијум

Америчко Министарство правде у јануару ће објавити списак грађана Србије против којих ће применити политичке, финансијске и правне санкције. На основу Извршне наредбе председника Џозефа Бајдена 14033, у складу са Законом Магнитски на црној листи наћи ће се браћа Вучић, Синиша Мали, Маја Гојковић, Расим Љајић, Александар Вулин, Звонко Веселиновић, Горан Веселиновић, Ненад Ковач, Никола Петровић, Жељко Митровић, као и неколико функционера МУП-а Србије, одређени тужиоци и судије. Поред забране уласка у САД, њима ће бити замрзнута имовина и блокирани банковни рачуни. Под санкцијама ће се наћи неколико стотина државних функционера, који су осумњичени за корупцију, међународни криминал, спречавање демократизације друштва, кршење људских права, стварање монопола у инфраструктурним пројектима, енергетици и осталим пословима финансираним из буџета.

Почиње америчко чишћење Западног Балкана од локалних владара огрезлих у криминалу. Председник Џо Бајден је пре шест месеци потписао Извршну наредбу, којом се прети санкцијама политичарима, који су укључени у корупционашке и криминалне афере.

Америчко Министарство правде већ примењује санкције према око 500 српских држављана, а тај списак ће у јануару бити проширен за још неколико стотина имена. На удару ће се наћи браћа Вучић и њихови најближи сарадници из државних институција, као и власници приватних компанија с којима су пословно повезани.

Александар Вучић је 21. октобра ове године обавештен шта му се спрема. Метју Палмер је свом дугогодишњем спонзору Вучићу предао списак лица, која ће се наћи на проширеној црној листи. Истог дана, калифорнијски конгресмен Џим Коста је српског амбасадора Марка Ђурића званично обавестио о детаљима иницијативе, коју је Конгрес покренуо са намером да се Србија очисти од криминала. Десет дана касније објављено је писмо седморо америчких конгресмена, а међу потписницима је био и Коста, којим се од председника Бајдена тражи да примени Извршну наредбу 14033. Та наредба се односи на блокирање имовине и рачуна, и забрану уласка у САД особама које, како се наводи, доприносе дестабилизацији Западног Балкана, учествују у корупционашким аферама, не поштују демократију, људска права и владавину права.

Амерички конгресмени су, од 2016. године, три пута званично од администрације захтевали да среди стање у Србији. У писмима су указивали на спорне потезе политичког врха Србије, првенствено због војне и безбедносне сарадње с Русијом, али и пословне с Кином и Ираном, који се налазио под америчким санкцијама. Поред тога, конгресмени су упозоравали да државни врх Србије спречава тржишну економију стварањем монопола у уносним пословима у ИТ сектору, трговини енергентима и изградњи инфраструктуре. Поименце, за спорне активности су осумњичени Андреј Вучић, затим Маја Гојковић и Расим Љајић због сарадње с иранским безбедносним структурама, као и тајкуни блиски власти Никола Петровић, Ненад Ковач, Горан Веселиновић и Звонко Веселиновић. У последњем писму, седморо конгресмена је посебно истакло улогу Жељка Митровића и његове телевизије Пинк.

– Еклатантан пример корупције и опструкције слободе медија представља РТВ Пинк, који је, као највећи приватни емитер у Србији, добио најмање седам милиона евра државних зајмова за само две године, у периоду од 2014. до 2016. године – наводи се у писму које су потписали конгресмени Ража Кришнаморти, Ричи Торес, Дејвид Н. Сислин, Јан Шаковски, Џејмс П. Мекгаверн и Мајк Квигли.

Жељко Митровић и његова компанија Пинк Интернатионал већ су се, 1998. године, нашли на америчкој црној листи. Митровић на два начина покушава да избегне опасност од повратка на списак неподобних. Преко Палмера и лобистичке агенције БГР, с којом сарађује већ 17 година, покушава да у Стејт департмент пласира поруке у којима се заклиње на оданост принципима америчке спољне политике. Митровић тврди да информативним програмом своје телевизије подржава реформске пројекте Владе Србије, али не и гушење демократије и медијских слобода. Да би се дистанцирао од власти, дакле од Вучића, Митровић истиче да је свој утицај на програм Пинка усмерио на забавне и комерцијалне садржаје, попут ријалитија „Задруга“. С друге стране, Митровић отворено прети компромитацијом америчких дипломата.

У јутарњем програму Пинка недавно се појавио макро, који је тврдио да је проститутке подводио „једном страном дипломати и једном српском министру“. Сви у дипломатском кору одмах су схватили да Митровић на тај начин прети Габријелу Ескобару, специјалном изасланику америчког председника за Западни Балкан. Док је био на функцији заменика амбасадора у Београду, Ескобар је био чест гост на Пинку и забавама које је организовао Митровић. Као и све остале госте, Митровић је сигурно и америчког дипломату снимао у разним ситуацијама, које може да искористи у кампањи. Власник Пинка зна у колико опасну игру се упустио таквим претњама Ескобару, али није могао да се уздржи, сувише је нервозан.

Нервозан је и Александар Вучић. У последњем писму америчких конгресмена први пут је поменуто да је он лично одговоран за ситуацију у Србији, која „изазива висок степен забринутости“. Вучић је одбацио оптужбе из писма уз тврдњу да његови потписници припадају албанско-бошњачком лобију у Конгресу. Од тога, већу бригу му задаје чињеница да су сви конгресмени, иначе демократе, чланови обавештајног или спољнополитичког одбора Конгреса. На основу информација којима располажу, они предлажу примену Магнитски Закона, како би се проширила црна листа.

Магнитски Закон предвиђа увођење рестриктивних мера САД према страним држављанима и компанијама, које су означене као одговорне за међународни криминал и корупцију, кршење људских права и спречавање слободе говора. Закон је назван по руском адвокату и узбуњивачу Сергеју Магнитском, који је открио пореске преваре у државним институцијама.

Вучић је у октобру обавештен да ће му се на терет ставити три проблема: афере Крушик и Јовањица, и гушење демократских слобода. Магнитски Закон је директно повезан са случајем узбуњивача Александра Обрадовића. Вучић је уверен да из тог проблема може лако да се извуче, пошто су већ смењењени руководиоци у ваљевској фабрици оружја, а трајно је елиминисан Бранко Стефановић, чије су криминалне и корупционашке комбинацију у пословима с наоружањем из Крушика привлачиле највећу пажњу јавности.

Много компликованији проблем представља Јовањица. Вучић је то кривично дело покушао да реши новим законом.. По његовом налогу, Ана Брнабић је за саветника Владе Србије ангажовала Ричарда Гренела, специјалног изасланика за Балкан тадашњег председника Доналда Трампа. Пошто је Гренел једно време провео на функцији директора Националне обавештајне мреже (ДНИ), Вучић је очекивао да ће му продати информације о случају Саше Вујисића, одбеглог припадника Војнообавештајне агенције (ВОА). У новембру 2019. године, кад је полиција упала на Јовањицу, затекла је и Вујисића, али он није ухапшен, пошто је телефонском провером утврђено да се тамо налази по налогу старешине из ВОА. Вујисић је одмах побегао у Словенију, у централу америчке службе ДЕА за борбу против наркотика. После тродневног саслушања, Вујисић је транспортован у САД.

По Вучићевом налогу, Вујисића је у Америци тражило неколико група бивших и активних безбедњака из БИА и ВОА. Пошто нису успели да га нађу, Вучић је то покушао преко Гренела. Прво је бившем Трамповом блиском сараднику дао уговор, по коме месечно добија 100.000 долара. Онда му је предао досије Саше Вујисића, у коме се налазе и докази да је сарађивао и са криминалном групом Небојше Којадиновића, која се бавила утајом пореза. На крају, Вучић је затражио информације о томе шта је Вујисић открио америчким службама о Јовањици, највећој плантажи марихуане у Европи, и где се крије.

– Никад више ме не питајте за тако шта – одговорио је Гренел.

Иако је одбио да сарађује у том случају, Гренел је Вучића обавестио да му се спрема „црногорски сценарио“. Власт Мила Ђукановића је оборена после литија, Вучићеву то чека због литијума.

Габријел Ескобар је прошлог месеца припремио услове за формирање нове црногорске владе. Без Демократског фронта, који је Вучићева експозитура у Црној Гори, мањинску владу би подржала Демократска партија социјалиста. Ђукановићу је понуђено да оде с политичке сцене. Ђукановић је недавно и сам говорио о условима абдикације, као и о увођењу Магнитски Закона у црногорски правосудни систем.

Вучић се нада да ће му Американци понудити слично решење. Спреман је да коначно испуни обавезе око потписивања „споразума о добросуседским односима Србије и Косова“ и пребацивања надлежности Републике Српске на институције унитрарне Босне и Херцеговине. Вучић се нада да би тако избегао стављање у врх америчке црне листе.

Сваким поступком, Вучић показује да не схвата како његови приватни аранжмани с појединим дипломатама не могу да утичу на суштинске ставове и одлуке америчке администрације, којој он не смета због политичких, него криминалних активности.

Стављање Александра и Андреја Вучића, као и њихових најближих сарадника, кумова и пословних партнера, на црну листу био би добар сигнал да се ближи ослобођење Србије. Ипак, до тога могу да доведу само грађани Србије, који су протестима и блокадом путева почели да обарају диктатора. Вучић се љуља, време је да падне.