Прочитај ми чланак

У будућности уместо професора видео – снимци на факултетима

0

indeks-studenti-megatrend-fakultet-1363091213-281125

(Бета)

Познати универзитети мораће да реагују због све масовнијег интернет студирања, јер ће се иначе појавити друге високошколске установе које ће их заменити

Оснивач интернет енциклопедије Википедија Џими Вејлс оценио је да би ускоро могла нестати досадна предавања на факултатима због појаве све већег броја интернет курсева у високом образовању.

Вејлс је рекао да ће познати универзитети морати да реагују због све масовнијег интернет студирања, јер ће се иначе појавити друге високошколске установе које ће их заменити, као што се компанија Мајкрософт (microsoft) појавила заједно с персоналним компјутерима, пренео је данас Би-Би-Си (ББЦ).

„Нисам неко ко мисли да ће људи просто отићи на интернет и добити потпуно образовање без наставника. То је упрошћен модел који не би требало да буде наш систем“, рекао је Вејлс и додао да мисли да постојећи универзитети треба да користе интернет технологију. На основу свог искуства на факултету, Вејлс је рекао да су универзитети од традиционалних предавања требало да одустану пре више деценија и да их замене видео-снимцима.

„Имао сам вишу анализу и мој предавач је био на гласу као сјајан истраживач, али је једва знао енглески. Био је веома досадан и лош наставник и био сам потпуно изгубљен и очајан. Онда сам отишао у центар за предавања где су имали бетамакс касете с професором који је имао награде за предавања. У суштини сам с тим касетама учио. Али, и даље сам морао да идем на предавање где сам седео и желео да се убијем“, рекао је Вејлс.

Он је додао да је тада помислио зашто у будућности не би било забавних професора с потврђеним успехом у преношењу знања. „Још нисмо тамо. На факултетима сте и даље у великим учионицама с веома досадним професорима и сви знају да то не иде најбоље. То чак није ни најбоље коришћење времена професора и слушалаца“, рекао је оснивач Википедије. Он је оценио да ће нови модели високошколске наставе дозвољавати студентима да користе снимљена предавања, а да ће се на часовима разматрати и развијати оно што су студенти научили гледањем.