Прочитај ми чланак

Три рецепта за чесницу наших бака

0

Божићна чесница је неизоставни део обележавања Божића у Србији. Обичај је да домаћица у њу, кад је меси, скрије парицу која оном ко је потом нађе доноси благостање. Ова погача се прилично разликује од краја до краја наше земље, па се тако другачије прави у Срему него, рецимо, у Шумадији и на крајњем југу.

На југу Србије чесница се заједно са разноврсним трационалним посним специјалитетима припрема за Бадње вече. Домаћица чесницу меси на Бадњи дан. На југу Србије чесница је бесквасна пресна погача, пишу на сајту Агромедиа.рс.

Састојци:

600 г брашна

1/2 прашка за пециво

1/4 кашичице соде бикарбоне

2 до 3 кашике уља

со по укусу

Припрема:

Најпре помешајте суве састојке: брашно, прашак за пециво и соду бикарбону. Додајте мало соли и две до три кашике уља. Битно је да се чесница замеси најпре са мало освештане воде. Додајте млаке воде довољно док тесто не добије густину као за хлеб.

Ова погача меси се доста дуго како би се прашак за пециво и сода у њој фино распоредили. Овакво дуго мешење је неопходно да би се чесница мало подигла. Она вам никако не може изгледати као висока погача зато што у овом случају нема квасца. Кријући, како остали укућани не би видели шта се где налази, домаћица у погачу убацује парицу, листић бадњака, зрно кукуруза и чен белог лука.

Када добро умеси погачу, домаћица је премешта у округлу тепсију и обликује. Двема виљушкама на погачи се обликује крстић. Погача се пече око пола сата, све док не добије фину румену боју.

Чесница се ломи за Бадње вече, када се укућани окупе да вечерају, пре почетка вечере. Ломи се на онолико делова колико је укућана, а један део се одваја за кућу. Дели се у круг, од домаћина куће надесно. Онај ко извуче парицу из чеснице неће имати проблема са новцем у току године. Чен белог лука донеће неком од укућана здравље, док се зрно кукуруза и листић бадњака стављају у чесницу као нешто што је наслеђено од предака са села, а означава добру родну годину, богате шуме и ситу стоку

Шумадија

Домаћица устаје рано, пре зоре, да умеси чесницу. У тесто ставља метални новчић (некада се стављао златник), а за оног ко га пронађе важи да ће имати пара током целе следеће године. У неким крајевима поред новчића у чесницу се замесе и други ситни предмети изрезани од дреновог или неког другог дрвета, пишу на сајту Ствар укуса.

Састојци:

1 кг брашна (белог оштрог, тип 400)

2 жуманцета

100 г масти

500 мл млека

со, шећер

Припрема:

Млеко загрејте да буде млако и додајте по кашичицу шећера и соли и мешајте лагано док се не истопе у млеку. Истопите маст, па додајте у брашно заједно са жуманцима. Томе додајте и припремљено млеко и све заједно мешајте од 10 до 15 минута док тесто не постане компактно.

У умешано тесто ставите добро дезинфикован новчић, а затим још једном премесите тесто да новчић не би био видљив.

Тесто за чесницу формирајте у округао облик и спустите га у тепсију претходно премазану машћу или маргарином. Одозго га премажите умућеним жуманцетом. Украсите га посебним фигурама од теста или плетеницама.

Чесницу оставите да одстоји на топлом до пола сата. Пеците је на 200 степени око 50 минута. Испечену чесницу покријте влажном крпом да мало омекша.
Важно је да се чесница не сече ножем, већ да свако ломи своје парче рукама.

Војводина

 
 
 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели Ana (@odvrtica_dokafica)


Чесница у Војводини је нешто другачија, па је тамо често праве као слатку питу са орасима, медом и сувим грожђем у танким корама, пишу на сајту Домаћирецепти.нет.

Поступак је сличан прављењу баклаве само што се она на крају не залива шербетом него се премаже медом. Војвођанска чесница је део божићног обреда коју домаћица прави рано изјутра задевајући пару која означава срећу и берићет целе године не само оном ко је пронађе него свим укућанима и она се по обичају задева за икону.

Састојци:

500 г танких кора

300 гр ораха (200 млевених, 100 ситно сецканих или крупно млевених)

100 г меда

150 г шећера

100 г сувог грожђа

уље и вода за премазивање (300 мл)

Припрема:

Суво грожђе потопите у млаку воду, па оставите пет до 10 минута да набубри. Орахе помешајте са шећером.

Помешајте воду и уље, отрилике 100 мл уља и 200 мл воде, само пазите да не буде превише уља да не буде масно.

 
 
 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели By Lullu (@lulla_bella_)

Тепсију подмажите,па ставите три коре. По томе равномерно ставите орахе и шећер и поспите грожђем.

Ставите преко две коре, па попрскајте водом и медом и поспите орасима и шећером. Наставите тако док не утрошите материјал – равномерно расподелите орахе и шећер и суво грожђе и одгоре ставите три коре. Избушите ножем и ставите да се пече у загрејану рерну на 200 степени.

После 10 минута смањите на 180, па пеците око 20 минута. Видећете кад лепо порумени – готова је. На крају премажите равномерно танким слојем меда и поклопите тацном, па преко пребаците крпу или алу-фолију, али пазите да се не залепи. Кад се чесница охлади, исеците је на комаде и послужите укућанима.