Прочитај ми чланак

Сумње у шверц јајних ћелија!

0

(Новости)

На једној клиници у Новом Саду се поступак изводио ноћу, што је изазвало сумње у нелегалне радње. Да ли су оплођене јајне ћелије продаване у Мађарској

sverc-jajnih-celija
Када се брачни пар, који не може да има децу, одлучи да се укључи у програм вантелесне оплодње, у читавом поступку могу бити сигурни да се све ради по закону, осим у једном: када затраже да се преостале оплођене јајне ћелије униште. Иако се сачињава записник о уништавању репродуктивног материјала, жена заправо никада не може да буде сасвим сигурна да су запослени на клиници испоштовали то, јер је реч о епрувети са обичном течношћу која подсећа на замућену воду.

Како су сазнале “Новости” у врху Министарства здравља, пре четири године се проверавао случај на једној клиници за вештачку оплодњу у Новом Саду, где се поступак ВТО изводио ноћу, што је изазвало сумње у нелегалне радње.

– Најпре је сумњу привукло то што се поступак ВТО радио често ноћу, због чега су пацијенткиње биле збуњене – прича наш извор из Министарства здавља. – Ипак, нису пацијенткиње пријавиле цео случај инспекцији, него је то учинио неко од запослених, јер је сумњао у криминалне радње на клиници. Посумњало се да је наводно ембриолог, који је био мађарски држављанин, преносио у термос боци оплођене јајне ћелије у Мађарску, и тамо их продавао.

Како нам је објашњено, истрага никада није окончана, јер је стопирана управо из врха Министарства здравља.

– Утврђено је само да ембриолог, мађарски држављанин, нема дозволу да ради, али се са истрагом, упркос објективним сумњама, стало – прича извор “Новости”. – Неки од доказа тада су указивали на то да се у Мађарској оплођене јајне ћелије продају по цени од око 2.000 евра брачним паровима који се боре са стерилитетом. Жене које не могу да остану трудне, плаћале су званично интервенцију ВТО, а заправо су, противзаконито, добијале оплођене јајне ћелије, које су им омогућавале да добију потомке.

Овај сумњиви случај одиграо се годину дана пре оснивања Управе за биомедицину при Министарству здравља, а директорка Управе др Дана Михаиловић за “Новости” истиче да од оснивања Управе, ниједној клиници није издато решење о забрани рада.

– Све клинике које обављају поступке биомедицински потпомогнуте оплодње (БМПО) су под строгим надзором здравствене инспекције – тврди др Дана Михаиловић. – Ни у једној клиници досад није пријављен, а самим тим ни санкционисан ико, због кршења неког члана Закона о БМПО, који се тиче злоупотребе репродуктивних материјала.

Она је нагласила да је цео поступак БМПО кроз све процедуре уређен са обавезом евидентирања у медицинској документацији, па тако и поступак уништавања репродуктивних ћелија, о чему се сачињава и записник, чиме се обезбеђује транспарентност и следивост репродуктивних ћелија и превенира могућност злоупотребе.