Прочитај ми чланак

Стала је да подоји бебу, обе су погинуле: Исто место на ауто-путу код Ниша погубно

0

За последње четири године на истој деоници, и то у зауставној траци, догодила су се још четири удеса која су живота коштала деветоро људи

Саобраћајна несрећа која се 29. новембра десила на аутопуту Београд – Ниш код села Горња Трнава, када је погинуло троје а повређено осморо људи, само је једна у кобном низу потпуно идентичних трагедија које су однеле бројне животе.

Сви они страдали су због стајања у зауставној траци аутопута између Алексинца и Ниша. За последње четири године на истој деоници, под истим околностима догодила су се још четири удеса која су живота коштала деветоро људи.

Турчин покосио 4 Лесковчанина у зауставној траци

Четири радника лесковачког предузећа „Центрум“ погинула су 12. јуна 2015. године када је на њихова возила налетео турски шлепер. Александар Стојановић, Јован Цветковић, Грујица Дојчиновић и Младомир Јовановић, застали су у зауставној траци због квара на комбију недалеко од наплатне рампе „Наис“ када их је покосио турски камион. Возач шлепера Озкок Мехмед Зеки за њихову смрт добио је казну затвора од пет и по година.

Војни полицајци погинули су поред колоне својих колега

Два припадника војне полиције изгубила су живот 6. септембра 2017. године само неколико километара даље, код села Дражевац. Капетан Влада Јовановић (32) из Пирота и млађи водник Срђан Стевановић (43) остали су мртви под точковима камиона који их је покосио док су стајали крај колоне војних возила заустављених у зауставној траци. Возач камиона није одговарао јер је установљено да није било његове кривице за ову трагедију.

Мајка застала да подоји бебу у зауставној траци – настрадале су

Црна серија наставила се 30. септембра исте године када су погинуле Прокупчанка Јована Љубић (28) и њена шестомесечна беба. Оне су се налазиле у „голфу 3“ којом је управљао Јованин муж, а који је стао у зауставној траци на ауто-путу Београд – Ниш недалеко од Алексиначког Бујмира да би жена подојила дете.

На њихово возило налетео је комби „опел виваро“ којим је управљао Алексинчанин Драгољуб Јоцић и то мртав пијан. За смрт мајке и детета добио је шест година затвора.

Београђанин је превозио слаткише и налетео на шлепер у зауставној

Београђанин М.Ћ. (43) погинуо је 17. јула ове године на истом месту где је дошло до последње саобраћајне несреће. Он је управљао комбијем за превоз слаткиша једне фирме из Аранђеловца када је скренуо у зауставну траку у којој је стајао шлепер који се покварио. Од силине ударца, возач је погинуо на лицу места док је његов сувозач повређен.

Возачи не поштују прописе

Милан Милосављевић, заменик командира Полицијске станице аутопут ПУ Ниш, објашњава да је заустављање у зауставној траци веома ризично због чега је дозвољено само изузетно.

– На аутопуту возач не сме ни да зауставља нити да паркира своје возило, осим на местима која су за то предвиђена. Ту пре свега мислим на адекватно обележена паркиралишта и бензинске пумпе. Зауставном траком је забрањено и кретање возила, осим изузетно возилима под пратњом и онима са првенством пролаза и то само ако су остале две траке заузете. То је био случај код саобраћајне незгоде 29. новембра када су се возила Хитне помоћи и полиције кретала зауставном траком јер је био згуснут саобраћај у остале две – објашњава Милосављевић.

У случају да је возачу неопходно да се заустави на аутопуту, то мора да учини, како истиче Милосављевић, само уз предузимање законом предвиђених мера.

– Ако возач мора да стане на аутопуту због неисправности возила, или других оправданих разлога, рецимо здравствених, дужан је да то учини у зауставној траци. Међутим, мора да предузме адекватне мере да би возило што пре уклонио са коловоза. Један од разлога због којих се догодила скорашња саобраћајна незгода је баш то прекомерно задржавање у зауставној траци. Такође, возач је дужан да возило које се зауставило обележи сигналним троуглом тако што ће га поставити на минималну удаљеност од 100 метара од возила – каже Милосављевић.

Пешаци који се затекну на аутопуту морају да носе светлоодбојне прсклуке.

– Сви пешаци, укључујући и возаче који су ван возила морају да носе светлоодбојне прслуке јер су тако најуочљивији. На тај начин се смањује ризик да не буду виђени, те да настане незгода – истиче Милосављевић.

Додаје, да је потребно подизање свести код возача како би се избегле последице које су често трагичне.

– Зашто се вози зауставном траком за мене је енигма. Оно што можемо да урадимо је да подижемо свест код возача да то не чине, јер на тај начин ризикују и свој живот и туђе животе – закључује Милосављевић.

Да подсетимо, до последње несреће која се десила у петак дошло је када је на комби у којем су се налазили радници из Крагујевца заустављен због квара, налетео шлепер краљевачких таблица. Повредама су подлегли Крагујевчани Љубиша Јовановић (40), Срђан Јовановић и Жикица Величковић (19). Повређен је возач комбија Д.Р. (34), и путници Г.Н. (41), И.В. (45), М.М. (29), његов отац Б.М. (53), С.В. (20) и Б.С. (32) и М.С. (35).

Од четворице најтеже повређених, двојица су и даље у веома тешком стању. Њихови сапутници који су задобили лакше повреде отпуштени су на кућно лечење. Возач шлепера је након јучерашњег саслушања пред Вишим јавним тужилаштвом у Нишу пуштен да се брани са слободе.

Он није био у стању да говори о несрећи, јер је у тешком психичком стању. Основно јавно тужилаштво најавило је да ће се жалити на одлуку судије за претходни поступак да одбије њихов предлог да се Г.Б. одреди притвор.