Епископ шабачки Јеротеј позвао је, поводом планираног рударења литијума у Јадру, на слогу у народу, узајамно људско и патриотско уважавање и поштовање и поручио да је "Бог природу поверио да је поштујемо, чувамо и негујемо као највреднији дар Божји, али и да живимо од ње".
„Сви ми који живимо у Епархији шабачкој, молимо за слогу у нашем народу, а нарочито за људско и патриотско уважавање и поштовање међу свима“, навео је епископ шабачки, одбацујући као „лажни и тенденциозни став“ да „Црква није уз свој верни народ“.
„Већ недељама поједине интересне групе настоје да унесу смутњу у народ, износећи потпуно лажни и тенденциозни став да Црква није уз свој верни народ, чак и да је против интереса народа. Тај став је колико лажан, толико и немогућ, апсурдан зато што између Цркве и народа не постоји никаква разлика“, истакао је шабачки епископ у писаном саопштењу прослеђеном медијима из Информативне слузбе Српске православне цркве.
Он је навео да се „Црква не може стављати на страну или поистоветити ни са једном идеологијом, политичком странком или интересном групом“.
„Не постоји ниједан, било чији интерес за који Црква може бити употребљена, односно злоупотребљена. Господ Христос није у свет дошао због неке групе људи или једног народа, него је у свет дошао да би се спасли сви људи, праведници и грешници, без разлике“, истако је епископ Јеротеј.
Он је позвао на мудрост, одговорност и савесно промишљање у случају планираног рударења у Јадру.
„Бог нам је природу поверио да је поштујемо, чувамо и негујемо као највреднији дар Божји, али и да живимо од ње. Између ова два принципа неопходан је баланс. Стога се молимо Богу да нас умудри да дамо прилику да о питању рудника у Јадру, пре свега, одговорно и савесно, без идеолошких предзнака и циљева, реч дају стручњаци: рударске и геолошке, шумарске, агрономске и еколошке струке, хемичари и биолози, стручњаци за пословну, макро-економију и војну географију, демографи и правници, како би ово питање било решавано као егзистенцијално, а не да наше куће, њиве и поља, наше светиње, цркве и манастири, буду претворени у политичка и свака друга попришта“, поручио је он.
Тек када буду утврђени објективни и поуздани научни ставови по свим наведеним параметрима, уз примену мудрог принципа “десет пута мери, једном сеци”, треба опрезно и без журбе приступати доношењу одлука по оваквим питањима, нагласио је у писаној изјави епископ шабачки Јеротеј.