Прочитај ми чланак

СРПСКО И СИМБОЛ ЕВРОПЕ: Бели анђео из Милешева

0

Када је 21. августа 1958. године направљен први сателитски пренос слике из Европе у Америку, у том првом кадру који је уместо поздрава стизао из Европе, налазио се у крупном плану детаљ са композиције Мироносице на гробу из манастира Милешева у Србији, много познатији под именом Бели анђео.

У овој чудесној фресци Европа је препознала свој идентитет и врхунске домете своје уметности и желела је да је у новој технолошкој ери баш она представља пред Америком. За ових непуних пола века, Европа се не само одрекла Белог анђела, него је и из нацрта Устава Европске уније избачен сваки помен Хришћанства као темеља који је створио европску цивилизацију. Природно је што се таква Европа придружила једном другом анђелу – анђелу уништења, који је 1999. године напао отаџбину Белог анђела.

У време када је Бели анђео симболизовао европске вредности, дакле, пре скоро 50 година, српски народ се налазио под комунистичком окупацијом, а његове хришћанске вредности биле су понижене и протеране из друштвеног живота. Таква је била и судбина његових светиња, па и манастира Милешеве. Данас, када се Европа одрекла свог идентитета, српски народ се духовно буди и његове светиње се обнављају. Једна од свакако најважнијих обнова, која је управо завршена, јесте она у манастиру Милешеви, највећој светињи српског народа у Рашкој области.

Стари и нови Рас

На улазу на територију Српске православне Епархије милешевске налази се велика табла на којој је изложен распоред свих светиња ове епархије. На сваком кораку наилазите на путоказе који вам прецизно показују правац и обавештавају колико километара имате до које од многобројних светиња, од запустелих црквишта до великих манастира. На овај важан симболички начин српска земља коју обухвата ова епархија обележена је ознакама идентитета.

Највећа светиња Милешевске епархије сигурно је Света царска лавра манастир Милешева, задужбина светог краља Владислава, унука светог Симеона Мироточивог и сина светог краља Стефана Првовенчаног, подигнута 1219. године, светиња у којој су, након преноса из Бугарске у Србију, до 1594. године почивале мошти Светог Саве и где се до данас налази гробно место највећег Србина свих времена. Милешева битише на тромеђи три српске државе: Србије, Црне Горе и Републике Српске, а представља и духовну жижу Старога Раса, колевке српске државности. Због много чега другог, а највише због ових духовних и геополитичких разлога, обнова манастира Милешеве најзначајнији је догађај у овом крају у последњих 60 година. Она је симбол обнове српског народа у свим оним егзистенцијалним облицима у којима је српски народ данас угрожен.

А главни проблем српског народа у Рашкој области јесте да се много људи исељава, да у биолошком и економском смислу ствари стоје врло лоше. За последњих годину дана, да наведемо само један пример, издато је 1.000 је личних карти мање у СУП-у Нова Варош. Случај је исти и са Прибојем, и са Пријепољем, да не говоримо о Сјеници.

На другој, духовној страни, у Милешевској епархији тренутно је у току обнова 8 манастира и подизање 23 нове цркве. Круну овог задужбинарског подвига представља обнова манастира Милешеве. Обнова Милешеве коштала је преко 800.000 евра. На основу свих ових података можемо рећи да је Епархија милешевска данас огромно црквено градилиште.

Манастир Милешево (Фото: zaduzbine-nemanjica.rs)

То потврђују и речи Његовог Преосвештенства пензионисаног Епископа милешевског г. Филарета:

„Велико је градилиште Епархија милешевска, а то је потребно због овог народа на овим просторима. Јер је српском народу још остала једино Српска православна црква. Режими долазе и пролазе, али Црква опстаје. Благо ономе ко буде слушао глас своје Цркве, а не партија. Партије су уништиле Србију. А Црква је та која увек са својим народом дели и добро и зло, и никада није оставила свој народ, и никада неће оставити свој народ. Све што је Божје остаје, а све што је људско пропада“.

„Оно што је Јерусалим и Христов гроб за све хришћане, то је Милешева и гроб Светог Саве за све Србе. И сваки Србин треба да дође у Милешеву и да клекне пред гроб Светог Саве. Коренима својим се треба враћати. Милешева је добила оно што је требало да одавно има“, порука је пензионисаног владике Филарета са којом се сагласио свако ко је походио ову велику немањићку светињу српскога народа.

Бели анђео Европе, упркос свему, остаје да својом руком верно сведочи правац спасења свих људи и народа: васкрсење Христово.