Прочитај ми чланак

Србија бацила милионе динара на вакцине а сад их баца!

0

vakcina

(Танјуг)

За сезону 2012/13 по препоруци „Батута“ набављено је 297.157 доза вакцина против сезонског грипа, које су плаћене 448 динара по дози, што значи да је само за вакцине које су остале неискориштене „бачено“, скоро 45 милиона динара

Око 100.000 доза вакцина против грипа остало је неискоришћено ове сезоне, што је скоро трећина од набављене количине.

Овај податак није изненадио епидемиологе, јер је последњих неколико година, како кажу, пољуљано поверење у вакцинацију, а и све је гласнији “антивакцинални лоби”.

“Остала је, као и претходне две године, скоро трећина од набављене количине, али то је било очекивано с обзиром на то да је пољуљано поверење после пандемијског грипа 2009. године“, рекла је Тањугу шефица Одсека за имунизацију у Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић- Батут“ др Горанка Лончаревић.

Осим пољуљаног поверења због афере око набавке вакцина за пандемијски грип, епидемиолог Раднило Петровић каже да је и у Србији, као и у Америци, почео да се јавља “антивакцинални лоби”, са тврдњом да су вакцине шкодљиве, на основу малог броја људи код којих се јављају нежељена дејства.Он је подсетио да су захваљујучи вакцинама данас искорењене многе заразне болести које су харале светом.

„Када је у питању вакцина против грипа, она не може да спречи епидемију, али смањује смртност од грипа 20 пута. Веома је корисна за оне са ослабљеним имунитетом, хроничне болеснике, старе људе“, нагласио је Петровић.

За сезону 2012/13 по препоруци „Батута“ набављено је 297.157 доза вакцина против сезонског грипа, које су плаћене 448 динара по дози, што значи да је само за вакцине које су остале неискориштене „бачено“, скоро 45 милиона динара.Др Петровић објашњава да су набављене количине вакцина биле минимум, ако се има у виду број хроничних болесника и старијих од 65 година и да је набавка у том смислу била оправдана.“Међутим, не треба ићи административно у набавку вакцина. Сваке године, када у претходној сезони нема епидемије грипа, 10 до 15 одсто људи се мање вакцинише.

Епидемију грипа нисмо имали од 2000 године“, нагласио је Петровић.Како би се вратило поверење у вакцинацију против сезонског грипа, епидемиолози у Батуту кажу да је пред њима нови изазов што се тиче едукације здравствених радника, али и опште популације.

„Морају се усвојити одговарајући ставови и знања о имунизацији и то не само имунизацији против грипа, већ имунизацији уопште. Индивидуални имунитет појединца у многоме гради колективни имунитет популације ,чиме бедем отпорности једне популације и меримо“, нагласила је др Лончаревић.

Она каже да ће преостале дозе вакцина бити уништене у складу са Уговором о купопродаји, односно да је продавац вакцина, према Правилнику о уклањању медицинског отпада у обавези да их уништи.“Све количине вакцине које нису утрошене повлаче се ка добављачу, који је у обавези сходно правилнику да их и уништи”, закључила је она.Медицински отпад, у који спадају и вакчине, не уништава се у Србији већ се извозу, углавном у Аустрију, на спаљивање.