Прочитај ми чланак

СПЦ и верници данас славе Светог Илију: За Србе овај дан има посебан значај

0

Српска православна црква (СПЦ) и њени верници данас обележавају празник Светог пророка Илије, познатог у народу као Илија Громовник. Овај велики празник Светог Илије истакнут је црвеним словом у црквеном календару.

Свети Илија је веома цењен у православљу као озбиљан проповедник моралних вредности. Појављује се у оба дела Библије – Старом и Новом завету – и хришћанство га повезује са доласком нове вере и са Христовим поновним доласком. Према предању, Свети Илија ће бити претеча другог доласка Христа и пред крај света ће се поново појавити како би сузбио моћ Антихриста.

На дан Преображења Господњег, Свети Илија се, заједно са другим пророцима, поклонио Исусу Христу на планини Тавор, и због тога је приказан на иконама које се користе за овај празник.

Иако је мало познато о детаљима његовог живота, прослава Светог Илије дубоко је укорењена у српској традицији, где га народ назива и громовником.

За Србе је Свети Илија, слично као што је Перун за Словене, веома значајан, с обзиром на то да су Срби прешли са паганства на хришћанство. Због тога, светитељ има посебан значај.

Према народним веровањима, Свети Илија путује у ватреним колима које вуку четири коња из чијих ноздрва излази пламен, док грмљавина представља тутњаву његових кола по небу. Сматра се да Свети Илија није умро, већ да је, у својим пламеним кочијама, узнешен на небо, што се често приказује на празничним иконама.

Илија Громовник долази у најтоплије и најсушније време године. Верује се да он одлучује када ће падати киша, а када ће бити суша, због чега се у сеоским подручјима обичај да се на Светог Илију не ради у пољу или винограду, како се не би изазвао гнев светитеља.

Ако на данашњи дан грми, народ верује да ће бити штете на родовима ораха и лешника. Постоји изрека „од Светог Илије сунце све милије“, што значи да празник означава крај летњих врућина.

На овај дан је добро узети мед, јер се верује да мед извучен на Илиндан има лековита својства. Препоручује се да се мед користи за здравље и да се маже деци по образима како би остала здрава. Некада су мајке овај мед користиле током целе године како би деца била здравија. Такође, многа деца добијају име по овом светитељу као симболу снаге и храбрости.

Када се на Светог Илију чују громови, народ верује да светац гађа ђаволе и саветује се да се не крсти како се ђаво не би сакрио под крстом у који гром не удара. Такође, треба обратити пажњу на места где гром удари јер се верује да се ту може скривати нечастиви.

Свети Илија је слава многих домаћина у Србији. Такође је и слава ваздухопловаца у Србији, што је било признато указом из 1924. године. Након пада Краљевине Југославије, та традиција је прекинута, али је обновљена 1992. године.