Прочитај ми чланак

Сиктеруша за Бату Сантоса

0

У СНС-у су ћутали док је министрова фамилија градила пословну империју, све док Владимир Ђукановић није оптужио једног функционера да је пре Вучића био само „мали покварени локални привредник“, а захваљујући њему „стекао приличну имовину“. Иако данас формално није у бизнису, истраживање Радара показало да Гашићева супруга, три сина и рођени брат имају 14 фирми

Вероватно је само питање времена када ће Братислав Гашић на овај или онај начин бити натеран да оде са функције министра одбране, а потом и са највиших позиција у Српској напредној странци. Или бар сада то тако изгледа. Јер, није нимало случајно што га је баш Владимир Ђукановић, неформални гласноговорник председника Србије и неформалног, али јединог правог лидера напредњака Александра Вучића, упоредио са Брутом и оптужио га да „намешта председнику државе, његовој породици, сину, ћерки“.

А управо је то, у време владавине СНС-а, главни критеријум за опстанак или одлазак са неке функције. И не крије Ђукановић да је актуелни министар одбране „све добио захваљујући Вучићу“, да је „стекао приличну имовину“, а да је пре њега био само „мали покварени локални привредник“. Бата Сантос, како га зову Крушевљани, јер је у пословне воде упловио као трговац кафом, данас формално није у бизнису, али зато јесу баш сви чланови његове уже породице.

Породична и друга посла

Истраживање Радара је показало да његов рођени брат, супруга и сва три сина имају 14 фирми, које се баве градњом, трговином, имају теретане, некретнине… Воде и фудбалске клубове, а милионе су добили из републичког и локалних буџета, иако је сукоб интереса био очигледан. Гашићев одговор на то је био: „Па не могу се одрећи своје породице.“

Српска јавност могла да је испрати све „невоље“ у које је упадао Братислав Гашић од доласка СНС-а на власт, али га је Александар Вучић, упркос аферама, награђивао најважнијим позицијама. Не рачунајући оних годину и по дана које је, како је рекао председник, издржао без функције.

И као гром из ведра неба, Владимир Ђукановић у тексту са насловом Зар и ти, сине Бруте, оптужује Гашића да је „намештао“ породици Александра Вучића и то преко опозиције и „појединих људи који су имали задатак да то објављују и тако руже странку преко друштвених мрежа“. Он нигде, ни у колумни у којој је писао о „Бруту“, ни у интервјуу у којем је на исту тему говорио, није именовао министра одбране, али је из свега било јасно на кога мисли.

И нема сумње да је породица Гашић, како је рекао и Ђукановић, све добила уласком у власт, односно захваљујући Вучићу и странци. Поготово ако су тачне приче да су пре доласка напредњака на власт Братислав и његов брат Бобан били у тешкој ситуацији и дуговима, а њихов бизнис на климавим ногама. Ипак, данас је то тешко проверљиво и доказиво, али је из доступних података јасно да то очито више није тако. Напротив.

Вучић, СНС и Ђукановић све ове године су ћутали док је породица Гашић ширила своју пословну империју, неретко и на рачун државе. У најужем кругу те породице из Крушевца само актуелни министар нема своју фирму, мада је и то вероватно само на папиру.

Чак и ако су тачне приче да су пре доласка напредњака на власт Братислав и његов брат Бобан Гашић били у тешкој ситуацији и дуговима, а њихов бизнис на климавим ногама, сада је и из јавно доступних података јасно да то очито више није тако. Напротив

Најдуже у бизнису је његов рођени брат Бобан, са којим је наводно веома близак, као што су, кажу познаваоци, блиски Александар и Андреј Вучић или Мило и Ацо Ђукановић. Иако никад није био ангажован ни у здравству, а ни у политици, пре седам година Влада Србије је, на изненађење свих, поставила Бобана Гашића на место члана Надзорног одбора Клиничког центра Ниш, али већ неко време није на тој функцији. На његово име води се 39 парцела површине од укупно око 50.000 квадратних метара и 12 објеката, углавном у Крушевцу. Али ту није крај његовој имовини. То је само почетак.

Некретнине у Кнез Михаиловој, земљиште код Хиподрома

У власништву Бобана Гашића данас је најмање шест фирми. Једна од њих је и Бг продукт, која се бави производњом какаоа и чоколаде. Пре око две године нашла се у жижи јавности након што је за само 2.000 евра по квадрату купила пословни простор од 126 квадрата у строгом центру Београда, у Кнез Михаиловој улици.

На име Бобана Гашића води се 39 парцела површине од укупно око 50.000 квадратних метара и 12 објеката, углавном у Крушевцу. Али ту није крај његовој имовини. То је само почетак, јер је он власник најмање шест фирми и бројних некретнина

Осим некретнина у центру Београда, поседује две парцеле у Врчину, али и три објекта и две парцеле у Паштровићевој улици на Чукарици, близу Хиподрома, на које је првобитно требало да се прошири насеље Београд на води, али се од тога из неког разлога одустало. Иако је делатност ове фирме производња чоколаде, опробала се и у сектору грађевине. Како се може видети у доступним базама података, саградила је и три пословна објекта.

Преко ове фирме, Бобан Гашић има удео од 99 одсто у B&M цомпанy, која се бави изнајмљивањем властитих или изнајмљених некретнина и управљањем њима. Занимљиво је, међутим, да је ова фирма у последњих неколико година добила низ послова пружања угоститељских услуга од Града и градоначелника Крушевца.

Иако је регистрована за управљање и изнајмљивање властитих или изнајмљених некретнина, B&M цомпанy је последњих неколико година са управом Града и градоначелником Крушевца склопила низ послова пружања угоститељских услуга

Преко фирме Бг продукт брат министра одбране је власник и компаније RDI Project Investments, која се бави консултантским активностима, а захваљујући тој компанији Бобан Гашић има и 50 одсто удела у консултантској фирми Јукомерц. Друга половина припада контроверзном крушевачком бизнисмену Горану Макрагићу, кога је потпредседник ССП-а Борко Стефановић оптужио да је крајем новембра 2018. учествовао у организовању напада на њега у Крушевцу. Тада су тројица мушкараца насрнули на Стефановића, наоружани палицама и моткама. Они су убрзо ухапшени, касније и осуђени, а Стефановић је изјавио да се Макрагић са нападачима срео истог дана када се догодио напад, али је он ове тврдње негирао. Ипак, Макрагић је познат по томе што је сарађивао и са бизнисменима са Косова Звонком Веселиновићем и Миланом Радоичићем. Заједно са њима судило му се због нелегалног ископавања шљунка, али су сви ослобођени оптужби.

Ортак министровог брата у консултантској фирми Јукомерц је контроверзни бизнисмен Горан Макрагић, који је сарађивао и са Звонком Веселиновићем и Миланом Радоичићем. Сви су на крају ослобођени оптужби за нелегално ископавање шљунка

Фирма Јукомерц је, иначе, саградила стамбено пословни објекат, а у њеном власништву налазе се три парцеле, стамбена зграда од 185 квадрата, као и пословни простор и 13 станова површине од 42 до 160 квадрата у Крушевцу. Преко Бг продукта, Бобан Гашић има 50 одсто власништва и у компанији Блок 16 девелопмент, која се бави разрадом грађевинских пројеката, као и 25 одсто у ДГБ Соутх инвестмент Енгинееринг 2024, чија је делатност изградња стамбених и нестамбених зграда.

Према званичним подацима, најуспешнија компанија Бобана Гашића је Бг продукт, а консолидовани финансијски извештаји показује да је министров брат у последње четири године имао чисту зараду, односно нето добит од скоро 1,4 милиона евра.

Државни милиони за фирму Гашићеве супруге

У бизнису је и Ирена Гашић, супруга министра Братислава Гашића. Она је власница фирме ADD Production, која се бави производњом кинематографских дела, аудио-визуелних производа и телевизијског програма. Гашићи су због ове фирме били више пута у центру пажње јавности, јер је у низ наврата добијала новац од државе. Последњи пут то се догодило у јулу месецу ове године, а након конкурса Министарства информисања за производњу садржаја за интернет медије. Иако се ради о цифри од свега 600.000 динара, сукоб интереса је очигледан, а није ни први пут да се то дешава.

Медијским предузећима у власништву чланова породице, Гашић је јавни новац одобравао и као градоначелник Крушевца, 2013. и 2014, али и као директор БИА, 2020, а фирма његове супруге је и у јулу ове године добила новац на конкурсу Министарства информисања

Заправо, Агенција за борбу против корупције је у мају 2015. објавила да је Братислав Гашић још 2013. и 2014. као градоначелник Крушевца одобравао новац из градског буџета медијским предузећима у власништву чланова своје породице. Тако су потписани уговори са фирмом ADD Production и BNZ-Higijenic, чији је сувласник његов син. Како је објавио ЦИНС, на основу та три уговора, за поменуте фирме из градске касе издвојено је укупно 4,2 милиона динара. Њихов задатак је био да извештавају о раду градске управе, на чијем је челу Гашић био од јуна 2012. до краја априла 2014.

Мада је то било очигледно, Гашић је за БИРН тада изјавио да није био у сукобу интереса када је, потписујући пословне уговоре, предузећима у власништву своје породице доделио буџетска средства. „Па не могу ја да се одрекнем своје породице“, образложио је Гашић.

И ту се није стало. Фирми ADD Production, у време док је Гашић био директор БИА, 2020, на конкурсима за суфинансирање пројеката у области јавног информисања додељено је најмање 4,6 милиона динара или скоро 40.000 евра. Конкурсе су спровели Министарство информисања и седам локалних самоуправа. Како је за Цензоловку рекла новинарка УНС-а, фирма супруге Братислава Гашића добила је 1,9 милиона за портал који није ни регистрован, а новац је добила и Телевизија Плус, која је у власништву Гашићевог сина Владана.

ADD Production добио је и око два и по милиона динара или више од 21.000 евра на три конкурса за медијско суфинансирање – у Крушевцу, Ћићевцу и Трстенику 2018, а око три милиона динара или око 25.000 евра тој фирми легло је на рачун из крушевачког буџета и 2016. и 2017. Како је објавило Раскрикавање, тих година новац је добила и од Министарства културе, преко пројектног финансирања и то око два милиона динара.

Синови власници етно-села, телевизије, радија…

И сва три сина министра одбране, Владан, Милан и Никола су такође у бизнису, а највећи „терет“ је на најстаријем Владану. Он је доскоро био и председник ФК Трајал, али је поднео оставку на ту функцију. Недавно је, међутим, именован за председника Извршног одбора Фудбалског савеза Расинског округа, а заступник је и Фудбалског савеза региона Источна Србија.

Са своја два брата и Александром Лазаревићем власник је етно-села Ломнички рај, а градске власти у Крушевцу издале су грађевинску дозволу за изградњу етно-села Ломнички рај 2. Гашићи ће тако зидати још 13 брвнара, а предрачунска вредност радова, према пројекту за грађевинску дозволу, износи око 600.000 евра.

Владан Гашић је и стопостотни власник фирме САЦО Крушевац, која се бави прерадом кафе и чаја. На своје име нема некретнину, али преко ове компаније поседује петособан стан у Крушевцу од 167 квадрата, две парцеле површине веће од четири хектара, магацин и више помоћних објеката. Власник је и Телевизије Плус која је у блокади од 2019, као и радија Рубин плус. Са Николом Вучићевићем има фирму Кидс линк, која се бави консултантским активностима.

Осим удела у етно-селу Ломнички рај, други син министра одбране Милан Гашић власник је фирме, заправо теретане Авиа-сацо фитнес. Основао је и Друштво за посредовање у осигурању ИПС, а недавно је именован за шефа стручног штаба ФК Јединство 1936 из Крушевца. За разлику од своје браће, купио је четворособан стан у Београду, у Булевару Михајла Пупина и за њега подигао кредит у износу од 180.000 евра.

У послу са медијима је и министров најмлађи син Никола Гашић, који је власник ТВ Зона плус, преко које у нишкој општини Медијана поседује пословни простор укупне површине од око 330, као и стан од 98 квадрата.

Све ово што имају чланови те крушевачке породице дугују вероватно највише Братиславу Гашићу и његовој одлуци да „на време“ уђе у политику и Српску напредну странку. И много тога за што је сносио објективну или моралну одговорност му је „опроштено“. Тако је као министар одбране „преживео“ аферу хеликоптер, у којој је погинуло седморо особа. Смењен је тек кад је на једној конференцији за медије упутио сексистички коментар да „воли новинарке које лако клекну“.

Све што имају чланови породице дугују вероватно највише одлуци Братислава Гашића да „на време“ уђе у политику и СНС

После годину и по дана „издржавања“ без функције, као човека од поверења, Вучић га је у мају 2017. поставио за директора Безбедносно-информативне агенције, где је био све до 26. октобра 2022, када се на политичку сцену поново вратио на велика врата, као министар полиције. Оставку на то место, макар из моралних разлога, није поднео ни када су се у два дана, 3. и 4. маја прошле године, десила два масовна убиства, у „Рибникару“ и Дубони и Малом Орашју, селима у околини Младеновца.

Ни оставке, ни смене није било ни када је Радар открио да је обдукцијом на Институту за судску медицину у Београду установљено да је Д. Д. (40), брат једног од осумњичених за нестанак и смрт двогодишње девојчице Данке Илић 7. априла ове године, у полицијској станици у Бору умро насилном, а не природном смрћу, како је првобитно саопштила полиција.

Ипак, „намештање“ Вучићу и његовој породици, што му тренутно као највећи грех стављају на терет „надлежни“ у СНС-у, теже ће политички преживети. Као што на месту министра и шефа београдских напредњака, из сличних разлога, политички није преживео ни његов претходник Небојша Стефановић. Мада није искључено да ће, због свега што зна, и он бити намирен. Да вук буде сит, а овце на броју. Баш као што су пре њега намирени Стефановић и Томислав Николић.